مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

مخاطبان گرامی میتوانند سوالات حقوقی یا درخواست خود از وکیل دادگستری، را با کلیک رو منوی سبز رنگ زیر ، برای ما ارسال کنند،

همچنین میتوانند با جستجو در آرشیو سوالات حقوقی ، پرسش ها و سوالات حقوقی مشابه و مرتبط با موضوع خود را مطالعه نمایند.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 دی 1398
 

افرار ملک مشاع خرید ملک مشاع

سوال حقوقی :
با سلام اینجانب دارای فروشگاهی در یکی از شهرستانهای استان خوزستان میباشم. زمینی به اندازه فروشگاهم کنارم هست که سالهاست لوازم خودرا در آنجا نگهداری میکنم. این زمین مشاع و بین 11 نفر که هنوز این قطعه زمین را افراز نکرده اند مشترک میباشد. یکی از وراث زمین سهم خود را به شخصی فروخت البته با جهات اربعه. بنده نیز سهم یکی از وراث را بصورت مشاع خریداری نموده ام. حال این شخص میگوید چون من قبل از شما زمین را با ابعاد خریده ام زمین مال من است و من به ایشان میگویم که زمین مشاع است و وارث حق فروش با ابعاد را به شما نداشته است. از طرفی هردوی ما اعیان زمین متروکه را خریدیم و صاحب عرصه زمین نیز حکم تامین دلیل عدم ساخت دارد. حال پس از کشاکش های فراوان درخواست مشاوره حقوقی از حضور وکلای دادگستری را دارم . با تشکر از توجه شما
امتیاز: Article Rating

پاسخ به سوال حقوقی  

تا زمانی که ملک افراز نشده هردو شریک مشاعی هستید و اگر شخصی سهم معینی از ملک را بفروشد معامله او درست ولی تعیین حدود فاقد اعتبار است. سهم همه مالکین در حال حاضر مشاعی است و ابعاد در ملک مشاعی معنا ندارد بلکه در ملک افراز شده ابعاد مشخص می شود. 

به عبارت دیگر افراز فقط دو راه دارد و راه سومی نیست، یکی اینکه همه شرکا به اتفاق صورتجلسه تقسیم تنظیم نموده و در آن صورتجلسه سهم هر شخص مشخص شود و همگی امضا کنند. و دیگر اینکه یکی یا چند نفر از شرکا به اداره ثبت محل مراجعه نموده و تقاضای افراز نمایند و اینکه یک شریک به تنهای برای سهم خود حدودی را مشخص کند قابل توجیه و قانونی و الزام آور نیست. مطالعه مطالب مرتبط : 

1- تعریف دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی، وکیل ملکی

2- مقررات افراز املاک مشاع،تقسیم مال مشترک

3-  نکات مهم دعاوی تصرف (تصرف عدوانی، ممانعت از حق، مزاحمت)

4- راههای مطالبه سهم الارث، وکیل ارث

ایجاد شده توسط
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.