X

 مراحل شکایت در دادسرا و دادگاه کیفری چیست ؟

مراحل شکایت در دادسرا و دادگاه کیفری چیست ؟

مراحل شکایت کیفری را اینطور می توان توصیف کرد که از شخصی که مرتكب تخلفي عمومی شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی می شود و قانون براي آن مجازات تعیین كرده "شکايت کیفری" نامیده می‌شود. شکایت کیفری ابتدا در دادسرا مطرح می‌شود، یعنی باید شکوائیه خطاب به دادستان نوشته و مشتکی ‌عنه (کسی که از او شکایت دارید) را با اسم و مشخصات و آدرس معین کنید و مشروح شکایت خود را بنویسید و مدارک و مستندات خود را به شكايت پیوست كنيد.نوشتن شکایت در دادسرا شیوه خاصی ندارد و مانند دعاوی حقوقی نیاز به فرم خاصی ندارد، اما خوب است شکايتنامه منظم ومرتب از حیث جمله بندی و خوانا باشد. هر چند که عملاً با رویه فعلی شکایت شفاهی یا شکایت خارج از سامانه ثنا پذیرفته نخواهد شد.

 

  |  
بازدید: 362228
  |  
امتیاز: Article Rating

شکایت کیفری در دادسرا

 

مراحل شکایت کیفری در دادسرا و دادگاه کیفری

تفاوت شکايت کيفري و حقوقی

یکی از مسائلی که مراجعین دادگستری زیاد با آن مواجه هستند، تفکیک دو عنوان دعاوی کیفری و دعاوی حقوقی است و برای موفقیت در دادگستری، دانستن تفاوت‌های این دو عنوان خیلی موثر است:

1- شکایت کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب آن، دادگاه مجازات تعیین می‌کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی در نظر نمی‌گیرد و فقط مرتکب عمل رابه دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می سازد.

2- شکایت کیفری را در هر کاغذی می‌توان تنظيم و به مرجع قضایی برد، ولی شکایت حقوقی حتماٌ باید در كاغذ مخصوصی بنام دادخواست نوشته شود وگرنه مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد .

3- شکایت کیفری را برای رسیدگی باید ابتداء به مرجعی بنام دادسرا برد و بعد از انجام تحقیقات در کلانتری و دادسرا، جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می‌شود. ولی دادخواست حقوقی باید به صورت مستقيم به دادگاه برده شود.

4- شکایت‌های کیفری را بدون استفاده از وکیل کیفری هم می‌توان در دادگستری مطرح کرد،  ولی اکثر شکایت‌های حقوقی باید توسط وکیل دادگستری مطرح شود.

5- برای مطرح کردن شکایت کیفری (از هر نوعی که باشد) فقط یک تمبر  2000 تومانی لازم است که در دادگستری برروی آن زده می‌شود، ولی برای طرح شکایت حقوقی، باید به تناسب ارزش مالی که راجع به آن دعوا مطرح شده یک و نیم در هزار تمبر باطل کرد.

6- پرونده بسیاری از شکایت‌های کیفری حتی با پس گرفتن شکایت از طرف شاکی هم بسته نمی شوند (مثل شکایت راجع به رشوه، قتل، زنا و.. ) اما شکایت‌های حقوقی با پس گرفتن دعوا از طرف شکایت کننده، خاتمه می‌یابند.

7- در شکایت های کیفری، به شکایت کننده شاکی گفته می‌شود و به طرف او متشاکی یا مشتکی عنه و یا متهم گفته می‌شود و به موضوع پرونده نیز اتهام می‌گویند. اما در شکایت‌های حقوقی، به شکایت کننده خواهان می‌گویند، به طرف او خوانده گفته می‌شود و به موضوع پرونده هم خواسته می‌گویند.

8- برای دعوت کردن طرف شکایت کیفری (متهم) به دادگاه برگه اي بنام احضاریه برای او فرستاده می‌شود ولی برای دعوت کردن طرف شکایت حقوقی(خوانده) از ورقه ای بنام اخطاریه استفاده می‌کند.

9- در شکایت کیفری، اگر متهم (مشتکی عنه) به احضاریه توجه نکند و در وقت تعیین شده خود را به مرجع قضایی معرفی نکند. او را جلب و به اجبار به دادگستری می‌برند ولی در شکایت‌های حقوقی اگر خوانده به موقع حاضر نشود، منتظر او نمی‌مانند و ممکن است حق را به خواهان بدهند.

10- در دعواهای کیفری بدون وکیل هم می‌شود به حکم دادگاه اعتراض و خواستار ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر شد ولی در دعواهای حقوقی فقط وکیل دادگستری باید به وسیله دادخواست تجدیدنظر درخواست تجید نظرخواهی کند.

 

مراحل رسیدگی به شکایت کیفری در دادسرا و دادگاه 

رسیدگی قضائی در دادگستری چند مرحله دارد :

1- مرحله طرح شکایت وشروع تحقیقات
2- مرحله رسیدگی ابتدائی دادگاه اولیه(دادگاه بدوی)
3- مرحله رسیدگی تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر

 

تنظیم شکوائیه و اقامه دعوی کیفری

در تنظیم شکواییه چند نکته و شرط لازم است که عبارتند از :

1- داشتن اهلیت

در جرایمی که تعقیب آن منوط به شکایت شخص زیان دیده از جرم است، شخص باید اهلیت داشته باشد. اهلیت در قانون جمهوری اسلامی ایران داشتن سن لازم است که در دختران سن 9 سالگی و در پسران سن 15 سالگی تعيين شده است.  اما معمولا رویه عملی دادگاه سن 18 سالگی است. در صورتی که فرد هنوز به سن لازم نرسیده باشد باید ولی یا قیم فرد نسبت به شکایت اقدام کند.

 

2- شکایت شاکی

جرایمی هست که تنها با شکایت شاکی قابل پیگیری است و فاقد جنبه های عمومی هستند مانند جرایم افتراء، توهین و فحاشی و در این مسائل بلافاصله پس از تقدیم شکوائیه به دادسرا تعقیب و تحقیقات شروع می‌شود.

 

3- اعلام و اخبار ضابطين دادگستری

در جرایم عمومی و غیر قابل گذشت با اعلام و گزارش ضابطین دادگستری تعقیب جرایم را دنبال می‌کند . قابل ذکر است که ضابطین قوه قضائیه در حال حاضر همان ماموران نیروی انتظامی هستند كه در این حال در برخی موارد نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز به عنوان ضابطین دادگستری محسوب می‌شوند .

 

4- اظهار و اقرار متهم

گاهی متهم در دادگاه یا دادسرا در اظهارات خود به جرایمی غیر از آنچه که در حال رسیدگی است اقرار می نماید که دادسرا وظیفه دارد تحقیقات را در خصوص آن جرایم نیز انجام داده و بر اساس اقرار متهم نسبت به آنها تصمیم بگیرد. همچنین ممکن است فردی خود شخصاً با مراجعه به دادسرا یا ضابطین ضمن اقرار اعلام نماید که مرتکب جرمی شده است؛ که در این فرض نیز هر چند فرد شاکی وجود ندارد مقام تحقیق و تعقیب موظف به رسیدگی و اتخاذ تصمیم است. 

5- جرایم مشهود

منظور از جرایم مشهود جرمی است که در حین ارتکاب توسط ضابطان یا خود شخص دادستان و نماینده وی کشف و مشاهده شود. مانند اینکه حین سرقت از بانک ضابطین سر برسند و سارقین مشاهده شوند یا فردی در حال ارتکاب جرم تکدی گری دیده و دستگیر شود یا در درگیری مسلحانه ضابطین یا دادستان به هر طریقی با حضور در صحنه جرم جرایم ارتکابی را مشاهده نمایند.

 

نکته - شکوائیه را میتوان در کاغذ معمولی صادر کرد و نیاز به کاغذ خاصی ندارد.

 

نکات مهم تنظیم شکواییه در دادسرا

1- نام ، نام خانوادگی ، نام پدر و نشانی دقیق شاکی

2- موضوع شکایت با ذکر تاریخ و محل وقوع جرم ( تاریخ اعلام شکوائیه به داد سرا باید قید شود )

3- ذکر ضرر وزیان مالی که به مدعی وارد شده و قابل مطالبه است.

4- مشخصات و نشانی مشتکی عنه (متهم) یا مظنون

5- ادله و اسامی و مشخصات و نشانی شهود و مطلعین

پس از طی موارد فوق و تکمیل شکوائیه، شاکی باید شکواییه را امضاء کرده و به دادسرا یا دادگاه مربوطه ارائه نماید و دادسرا یا دادگاه با بررسی موضوع، دستورات لازم را جهت پیگیری به ضابطین قضائی اعلام می‌کند.

 

شروع تحقیقات شکايت کيفري در دادسرا

شروع تحقیقات باشنیدن شکایت شاکی است یعنی قاضی دادسرا باید بداند شما از چه کسی شکایت دارید ودلائل شکایت شما چیست ارائه دلیل بسیارمهم است وجود دلیل محکم راه رسیدگی را هموار می‌کند و پرونده درمسیرتحقیقات پیچیده نمی‌افتد و زودتربه نتیجه می‌رسد.

 باوجود دلیل قاضی می‌تواند قرار مناسبی برای متهم صادر کند و پس از گرفتن دفاعیات او سریعا نظرخود را بدهد، اما گاهی شاکی دلیل کافی ندارد و یک سری قرینه‌هائی ارائه می‌دهد که قاضی باید آنها راارزیابی کند و اگرآن را کافی ندید ودر عین حال ظن به مجرمیت متهم دارد تحقیقات بیشتری را ازضابطین قضائی می‌خواهد و دستورات لازم را درمورد کیفیت تحقیق به آنها می‌دهد.

شاکی می‌تواند مواردی را که برای احراز مجرمیت متهم ضروری می‌داند به قاضی اعلام کند تادرصورت لزوم انجام شود ولی اگرقاضی ظن به مجرمیت متهم نداشت قرار منع تعقیب متهم را صادر میکنداین قرار قابل اعتراض در دادگاه خواهد بود.

 

 

تقدیم دادخواست به دادگاههای کیفری!

فرم دادخواست برای دعاوی حقوقی و مالی است و معمولا به دادگاه‌های حقوقی تقدیم می‌شود اما گاهی ممکن است یک امر کیفری با شکایت شما دردادگاه کیفری مطرح باشد که جنبه مالی هم داشته باشد. مثلا علیه کسی شکایت خیانت در امانت مطرح کرده اید و پرونده دردادگاه کیفری درحال رسیدگی است چون دادگاه کیفری صرفا به آنچه شما شکایت کرده اید رسیدگی می‌کند و کاری به جنبه مالی ندارد قانونگذار اجازه داده برای تسهیل کار و اینکه شما زودتر به حق خود برسید دعوی مالی مرتبط با همان شکایت را در همان دادگاه کیفری با تقدیم دادخواست مطرح کنید درچنین مواردی دادگاه کیفری پس از رسیدگی به امر کیفری درصورتی که جرم را ثابت دانست و متهم را به مجازات محکوم کرد به امرحقوقی ادعائی شما رسیدگی ورای مقتضی صادر خواهد کرد.

تظلم خواهی به دوگونه در دادگستری میسر است:

۱- شکایت کیفری

در این صورت به تظلم خواه شاکی گفته می‌شود و کسی که از او شکایت شده مشتکی عنه یا متهم نامیده می‌شود و آنچه علیه متهم مطرح می‌شود، شکایت نام دارد. در این صورت اگر چیزی به متهم نسبت داده شود اسم آن اتهام است.

۲- ادعای حقوقی

درچنین صورتی به تظلم خواه مدعی می‌گویند (یعنی خواهان) و کسی که علیه او ادعائی مطرح شود مدعا علیه نامیده می‌شود(یعنی خوانده)وآنچه راخواهان طلب می‌کند ادعا (یعنی خواسته) نام دارد.

به اموری که در شرع یا قانون مورد امر یا نهی است و تخطی از آن مستوجب مجازات است ،جزائی یا کیفری می‌گویند مانند سرقت ، کلاه برداری ، خیانت در امانت و.... به عبارتی هرگاه قانونگذار فعل یا ترك فعلی را ممنوع كرده و برای مرتكب آن مجازات مشخص كند، انجام یا عدم انجام امر و نهی قانونگذار جرم خواهد بود.در بیشتر موارد قانونگذار از اشخاص می‌خواهد اعمال پیش بینی شده در قانون را انجام ندهند وگرنه مجازات می‌شوند.

به عنوان مثال پیش بینی جرایمی چون قتل، ضرب و جرح و كلاهبرداری به منزله اعلام این امر به اشخاص است كه از ارتكاب این اعمال خودداری كنند و اگر این اعمال را انجام دادید مجازات خواهید شد.

در مقابل،در پاره ای از موارد قانونگذار از شهروندان انتظار دارد كاری را به انجام برسانند و به تكلیفی عمل كنند، در غیر این صورت برای شخصی كه از عمل به این تكالیف امتناع كند، مجازات پیش بینی شده است.

 به عنوان نمونه تأمین هزینه زندگی زن و فرزندان مشترك را قانونگذار به عنوان یك تكلیف بر زوج تحمیل كرده است و شوهر و پدری كه با وجود توان مالی از پرداخت هزینه زندگی زن و سایر افراد واجب النفقه خودداری كنند، متحمل مجازات خواهند شد.

 

طرح شكایت و شکوائیه در دادسرا

بیشتر پرونده‌های مطروحه در دادگستری با شكایت متضرر از جرم آغاز می شود. هر روزه در صحن مجتمع های قضایی شاهد اشخاصی هستیم كه با تنظیم و تقدیم شكایت به مراجع ذی صلاح، مبادرت به طرح و تعقیب دعاوی خود می‌كنند و از مقامات قضایی تقاضای اعاده حقوق از دست رفته خود و مجازات مرتكبین جرایم را دارند. در تنظیم شكایت كیفری، شاكی باید چند مسأله را به طور دقیق در شكایت خود درج كند.

۱ـ مشخصات و آدرس خود (شاكی)

۲ـ مشخصات مرتكب یا مرتكبین جرم (مشتكی عنه) «در صورت امكان» و اعلام نشانی آنها

۳ـ محل وقوع جرم

۴ـ شرح عمل مجرمانه مورد ادعا و چگونگی و تاریخ وقوع آن

۵ـ دلایل ارتكاب جرم درصورت وجود شهود آدرس آنها

۶ـ میزان خسارت وضرر و زیان وارده ـ در صورت ورود خسارت و امكان تعیین آن ـ در شكواییه مطروحه شاكی به بیان شكایت خود با ذكر موارد پیش گفته كرده و از مقامات قضایی دادخواهی می‌كند كه بااین طرح شكایت فرآیند دادرسی كیفری آغاز می‌شود .

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
3.46 از 5 (162 امتیاز)
پرسش و پاسخ‌های متداول
دادسرا یا به تعبیر دیگر مرجع تحقیق و تعقیب وظیفه رسیدگی مقدماتی و تکمیل پرونده و کشف جرایم و اخذ اظهارات و توضیحات شاکی و متهم و شهود را در خصوص کلیه جرایم (به جز بعضی جرایم خاص مثل جرایم جنسی و منافی عفت و جرایم در صلاحیت دادگاه کیفری یک) بر عهده دارد.اما دادگاه کیفری پس از رسیدگی مقدماتی در دادسرا و صدور قرار مجرمیت و جلب به دادرسی مرجع موخر و ثانوی رسیدگی و تعیین میزان مجازات برای مرتکب و مجرم است.البته قاضی دادگاه مقام عالی تری از نظر قضایی نسبت به قاضی دادسرا (دایار یا بازپرس) است و در صورتیکه تشخیص دهد اتهام متوجه متهم نیست می تواند رای بر برائت متهم صادر نماید.
نشانی دادسراهای شهر تهران را در سایت دفتر وکالت دادگران جستجو ومشاهده کنید.
اصولاً و کلاً هزینه شکایت در دادسرا مبلغ زیاد و نگران کننده ای نیست و چیزی در حدود دویست تا سیصد هزار تومان هزینه دادرسی برای رسیدگی به شکایت در دادسرا است. اما حق لوکاله و دستمزد وکیل مبلغ جداگانه ای است که در توافق وکیل با موکل بدست می آید و به طور متوسط مبلغی بین 10 تا 50 میلیون تومان است.
دستمزد وکیل برای رسیدگی به شکایت کیفری در دادسرا مبلغ ثابت و مشخصی نیست ولی به طور متوسط و نرمال حق الوکاله پیگیری و دفاع از هر اتهام و دعوای کیفری در دادسرا مبلغی بین ده تا پنجاه میلیون تومان است.
هر دوی دادیار و بازپرس از مقامات و قضات دادسرا محسوب می شوند.دادیار نماینده دادستان است و به جرایم کم اهمیت تر رسیدگی می کند و بازپرس از آنجا که واجد صلاحیت ذاتی و قانونی رسیدگی و تحقیق و تعقیب جرایم است، به جرایم پر اهمیت تر رسیدگی می کند.البته هیچ کدام از بازپرس و دادیار حق صدور حکم و محکومیت به معنای خاص خود را ندارند و فقط وظیفه تحقیق و تعقیب قانونی بر عهده آنها گذاشته شده است.
تصمیمات دادسرا و مرجع اعتراض به آنها عبارتند از : الف) قرار منع تعقیب - قابل اعتراض در دادگاه کیفری دو ب) قرار موقوفی تعقیب - قابل اعتراض در دادگاه کیفری دو ج) قرار مجرمیت و جلب به دادرسی - غیر قابل اعتراض است. د) قرار بازداشت موقت - حسب مورد قابل اعتراض نزد دادستان یا دادگاه کیفری دو
در حال حاضر و در زمان نگارش این مطلب مهم ترین قوانین کیفری عبارتند از : الف) قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392/02/01 ب) قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392/12/04
اشتراک گذاری
نظرات

ﺳﻪشنبه, 12 تیر,1403

حسین از قاین

سلام مقدار سی میلیون پول به کسی برا پیش خونش دادم ،به صورت شبا واریز کردم الان ک میخوام پولو ازش بگیرم میگه مگه من گفتم پول بده میخواستی ندی ،من نمیدم واین حرفا اولاش میگفت میدم ولیتا جور کنم یا تاریخ اجاره نامه تموم شه بگیرم الان داره اذیت میکنه ،ایا من رسید انتقال وجه و مقداری پیام ک در مورد این پول هستش میتونم پولم رو بگیرم یا خیر


پاسخ وکیل :
با سلام
شما می بایست دادخواست استرداد وجه امانی یا همان ودیعه را تقدیم دادگاه کنید.

شنبه, 19 خرداد,1403

سینا از مازندران

سلام وقت عالیتون بخیر . بنده یه گوشی فروختم و طرف بدون بازدید و حق و مهلت تست خرید کرده ینی از راه دور واریز کرده وگوشی گفته باربری بفرستم و بنده هم در سلامت کامل فرستادم گوشیو و مقداری که مانده بود از پول در عوض انتقال مالکیت نگهداشتم گوشی که رسید مابقی واریز کرد و انتقال مالکیت دادم .حالا طرف گوشی فروش بوده و تا میتونسته دستکاری کرده گوشیو .درصورتی گوشی سالم و بدون تعمیر و تعویض جز باطری بوده .بعد مدام هی ژنگ میزنه و پیام تهدید امیز داره و مزاحمت شبانه روزی و پیام های فحاشی ناموسی داره .بنده هم مدرک دارم بصورت اسکرین شات از پیام هاش که ارائه بدم . منتها میخوام شکایت کنم الان نمیدونم تو شهر خودم باید شکایت کنم و دادگاه همین شهر خودمه یا ن تو شهر اون طرف باید برم شکایت کنم و دادگاه اونجا برگزار میشه؟


پاسخ وکیل :
با سلام
مطابق رای وحدت رویه شماره 721 هیات عمومی دیوان عالی کشور ، در مواردی که اجرای مزاحمت از یک حوزه قضایی شروع و نتیجه آن در حوزه قضایی دیگر حاصل شود، محل حدوث نتیجه مزبور ، محل وقوع جرم محسوب و مناط صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده نیز همین امر خواهد بود.

پنجشنبه, 10 خرداد,1403

علی

با سلام و احترام شخصی از من شکایت کرده و سوال من اینه که آیا صد در صد دادگاهی تشکیل می شه که من هم بتونم از حقم دفاع کنم؟ و از سوی دیگه در سامانه ثنا در قسمت اطلاع رسانی پرونده عنوان شده که (( دستور قضایی مبنی بر تکمیل شدن پرونده عینا به دستور قاضی می رسد))،....می خواستم بپرسم به چه معناست؟


پاسخ وکیل:
با سلام
پس از تنظیم شکواییه به طرفین ابلاغ خواهد شد .(ماده ۱۷۱- فاصله میان ابلاغ اوراق احضاریه و زمان حضور نزد بازپرس نباید کمتر از پنج روز باشد.)

چهارشنبه, 02 خرداد,1403

حمید

سلام مردهمسایه رفته از طرف خانمش برای اینجانب شکایت کیفری کرده و ادعا کرده بنده خانمش را کتک زدم میخاستم بدونم ایا شوهر خانم میتونه شاکی بشه یا خود خانم بایستی شکایت کنه ؟این شکایت باطل نیست ؟؟


پاسخ وکیل :
با سلام
به ماده 64 قانون آیین دادرسی کیفری مراجعه کنید و جهات شروع به تعقیب را مطالعه بفرمایید اما شکایت یا باید از طریق بزهدیده از جرم طرح شود یا نماینده قانونی یا قراردادی مثل وکیل دادگستری

جمعه, 28 اردیبهشت,1403

عباس

سلام من یک بار به کسی فروخته ام و یک فقره چک گرفته ام و چک برگشت خورده و اجراییه صادر شده ولی ایشان کلاهبردار هست و ظاهرا متواری هست ومعتاد و دسته چک گرفته وچکها را فروخته و از چند نفر نیز بدین صورت کلاهبرداری کرده چطور می توانم شکایت کیفری از ایشان بکنم بجرم کلاه برداری و پولم را بگیرم


پاسخ وکیل :
با سلام
در نظر داشته باشید که فقط از صادرکننده چک می توان شکایت کیفری نمود و همچنین شرط ایجاد دعوای کیفری دریافت گواهی عدم پرداخت ظرف شش ماه از تاریخ صدور و حداکثر شش ماه مهات اقامه دعوای کیفری از تاریخ گواهی عدم پرداخت است مواد 15-18-11 قانون صدور چک را مطالعه بفرمایید.

یکشنبه, 05 فروردین,1403

علیرضا

با سلام میخواستم بپرسم شکایت کیفری از متهم در کدام دادسرا باید انجام شود ( دادسرای محل سکونت شاکی یا متشاکی )؟


پاسخ وکیل:
با سلام
اصولا دادگاه محل وقوع جرم صالح به رسیدگی می باشد و تحقیقات مقدماتی آن در دادسرایی که در معیت آن دادگاه می باشد انجام خواهد شد .

دوشنبه, 05 تیر,1402

احسان

وقت بخیر. اگر یک‌ کاسب مثلا لوله کش بیاریم برای باز کردن گرفتگی لوله خانه و پس از پایان کار دستمزد خارج از عرف گرفته باشد چگونه میتوان اقدام کرد؟

ﺳﻪشنبه, 26 اردیبهشت,1402

محمد

یک ضعف عمده و اساسی در سیستم قضایی وجود داره و اینه که علارغم الکترونیکی شدن ابلاغیه ها و مشاهده روند پرونده، در ابتدای امر که شکایت کیفری صورت میگیره، پرونده در سامانه ثنا ثبت نمیشه و عملاً شاکی از تمام تحقیقات صورت گرفته اطلاع نداره و مرتب باید مراجعه کنه به کلانتری که این اتلاف وقت بسیار زیادی داره.

ﺳﻪشنبه, 22 فروردین,1402

مصطفی

آیا میشه از پدر زنم بابت بردن وسایل منزل (بعد از فوت همسرم) به جرم سرقت شکایت کرد؟چون دقیقا بعد از فوت همسرم متاسفانه پدر زن و مادر زنم رفتن خونه ام و اکثر لوازم با ارزش رو بردن


پاسخ وکیل:
با سلام
بله این عمل سرقت محسوب می شود.البته ممکن است گفته شود که چون آن اموال احتمالاً جزء جهیزیه بوده اند و پدر و مادر زوجه هم از آن ارث می برند تحقق سرقت به جهت اشاعه محل تردید است.

یکشنبه, 14 اسفند,1401

هاجری

سلام وقت بخیر. با آقایی 9 ماه پیش عقد رسمی انجام دادم و ایشون بعنوان هدیه عقد ماشینی به بنده تحویل داد.با توجه به شرایط موقعیت کاری بنده چندین وام چه از طریق بانک و از طریق چک برای ایشون گرفتم .مبایعه نامه ای جهت تعویض ماشین سفید امضا از بنده گرفتن که در صورت نبود شرایط از جانب بنده بتونن تعویض ماشین انجام بدن.بعد این اتفاق ایشون تغییر هویت دادن و بعد دوماه دادخواست طلاق دادن و جدا شدیم.سوال اینجاس ایشون مباعی نامه سفید امضا رو که بصورت امانت دستشون بود رو به نام خودشون پر کردن که من ماشین رو به ایشون فروختم. درصورتی همچین کاری نکردم وحتی مبلغی بابت این قضیه از ایشون دریافت نکردم.لازم بذکر هستش که ازشون به جرم خیانت در امانت شکایت کردم میخواستم بدونم من بابت این مباعی نامه میتونم شکایت بزنم ودر خواست کارشناس کنم؟


پاسخ وکیل:
با سلام
وقتی قراردادی امضا می شود اثبات این ادعا که صوری بوده و طرف قصد انتقال نداشته به عهده مدعی است.در هر حال اگر بتوانید ثابت کنید که قصدی برای انعقاد این عقد نبوده است می توانید مبایعه نامه را ابطال نمایید.

یکشنبه, 07 اسفند,1401

مریم

سلام شوهر بنده در محل کار دچار سانحه شد شکایت کردیم سپس دادگاه گفت باید کارشناس ببریم تا گزارش بنویسد بعد از حضور کارشناس مقصر گفت من مبلغ دیه را میدهم تا در محضر رضایت بدهید ما رفتیم مبلغ رو گرفتیم با کارشناس هم مشورت کردیم گفت مشکلی ندارد رضایت دادیم حالا از دادگاه ابلاغیه اومده که این کار ما جرم بوده میخواستم ببینم واقعا جرم محسوب میشود؟


پاسخ وکیل:
با سلام
خیر.عمل شما رضایت و اعلام انصراف شکایت در مرحله تحقیق و تعقیب جرم است و به هیچ وجه حتی خلاف هم نیست چه برسد به جرم.احتمالاً برداشت شما از اخطاریه رسیده اشتباه است.

ﺳﻪشنبه, 25 بهمن,1401

سعید

باسلام .شخصی با یک وکالتنامه خارجی ادعا وکالت از جانب شخصی رو داشته و دادگاه با توجه به استعلام گرفته شده از وزارت خارجه پی به عدم وجود و اعتبار وکالتنامه برده و رأی قطعی صادر کرده و یک سال گذشته! میخواستم بدونم میتونم با همین استعلام و رأی از شخص شکایت کیفری جعل و کلاهبرداری کنم؟؟در یک شکایت میتونم چندین عنوان مجرمانه نوشت؟ممنون میشم راهنمایی در خصوص موضوع شکایت بفرمایید.


پاسخ وکیل:
با سلام
اگر مالی برده نشده و فقط وکالتنامه ارائه شده ، عمل کلاهبرداری محسوب نمی شود .بله میتوان در یک شکواییه چند عنوان کیفری نوشت ولی تشخیص و تطبیق عنوان مجرمانه با عمل ارتکابی در اختیار قاضی است.در هر حال از باب تعدد مادی یا معنوی ضرورتا چنین نیست که نتیجه عناوین متعدد کیفری جمع مجازات ها باشد.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دسته بندی مطالب و مقالات

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.