تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399
مطالبه مهریه و توقیف اموال شوهر (زوج)

 مطالبه مهریه و توقیف اموال شوهر (زوج)

زوجه (زن) برای مطالبه مهریه خود از دو راه میتواند اقدام کند. یکی اینکه به دادگاه خانواده مراجعه نموده و دادخواست مطالبه مهریه بدهد و دیگر اینکه به دفترخانه ازدواجی که عقد در آن واقع شده مراجعه کرده و صدور اجرائیه مهریه را درخواست نماید.تشخیص اینکه کدام یک از این دو راه مناسب تر است و زودتر زوجه را به مقصود وصول مهریه میرساند، امری فنی و تخصصی و دقیق است که توصیه میشود قبل از هر اقدامی به یک وکیل متخصص و با تجربه مهریه، خانواده، توقیف اموال و دعاوی حقوقی مراجعه نموده و مشورت نمایید و یا پیگیری وصول و اجرای مهریه خود را به آن وکیل بسپارید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 39621

 

ویدئو آموزشی - راه های مطالبه مهریه

 

 

راههای مطالبه مهریه و توقیف اموال زوج (شوهر)

  • زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده یا دایره اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج مهریه خود را مطالبه کند.

 

  • اگر مهریه وجه نقد یا در حکم نقد مانند سکه و طلا باشد زن با در دست داشتن سند رسمی ازدواج می تواند به دفتر ازدواج و سپس دایره اجرای ثبت (مستقر در اداره ثبت اسناد محل وقوع ازدواج) مراجعه و در فرم خاصی که در آن دایره موجود است تقاضای شروع عملیات اجرایی کند. البته به میزان نیم عشر یا 5 درصد هزینه اجرایی پرداخت می نماید که بعدا این هزینه از شوهر اخذ خواهد گردید.

 

  • اجراییه به شوهر ابلاغ می شود و به او ۱۰ روز مهلت داده خواهد شد تا طلب همسرش را پرداخت کند. در صورتی که شوهر در این مدت دین خود را نپردازد زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر به اجرای ثبت، تقاضا کند اموال او توقیف شود و همین طور زن می تواند مطالباتی را که شوهر از اشخاص دیگری دارد و یا موجودی حساب های بانکی او را توقیف کند. زن همچنین می تواند تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمان ها و موسسه های دولتی و یا خصوصی داشته باشد و تا میزان یک چهارم حقوق (مادام که شوهر متاهل است) و نیز یک سوم آن را (در صورتی که زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند و تا زمانی که شوهر زن دیگری اختیار نکرده) توقیف کند.

 

  • اگر مهریه سکه یا طلا باشد و شوهر نتواند اصل آن را بپردازد، قیمت روز مطالبه آنها (روزی که زن آن را از طریق اجرای ثبت و یا دادگاه مطالبه می کند) ملاک اجرای قانونی حکم است. اگر سند ازدواج رسمی نباشد، زن برای مطالبه مهریه خود باید از طریق تسلیم دادخواست به دادگاه اقدام کند.

 

  • همچنین زوجه می تواند با ارایه دادخواست حقوقی به دادگاه ویژه خانواده، مهریه خود، هزینه ابطال تمبر و حق الوکاله وکیل را مطالبه نماید و همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را نیز بنماید.

 

  • در صورت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به پیوست دادخواست مهریه ارایه دهد که دادگاه بدوا به این خواسته رسیدگی و سپس به خواسته اصلی می پردازد. بدیهی است زوجه در صورت اثبات اعسار، از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد بود.

 

  • پس از مطالبه مهریه توسط زن اگر مرد مدعی باشد که قبلا مهریه را پرداخت نموده است می تواند حسب مورد با تقدیم لایحه پاسخ به ادعای مطالبه مهریه به دادگاه (در صورتیکه مطالبه مهریه زا دادگاه صورت گرفته باشد) یا تقدیم دادخواست ابطال اجراییه (در صورتیکه مطالبه از طریق اداره اجرای ثبت صورت گرفته باشد) به مطلوب و مقصود خود برسد. 

 

 

سوالات متداول در خصوص مطالبه مهریه


1- آیا هر مالی را میتوان مهر قرار داد ؟

به طور کلی و بنا بر مقررات شرع و قانون، هر چیزی که مالیت داشته باشد، می‌توان آن‌ را به عنوان مهریه یا صداق تعیین کرد. بنابراین قرار دادن مال منقول و مال غیر منقول به عنوان مهریه،‌ صحیح است. مال منقول می‌تواند سکه یا وجه باشد یا حتی گل یا کتابی خاص مثل قرآن، نهج‌البلاغه، کتب تفسیری یا حتی کتاب شعر. مهر غیر منقول هم می‌تواند خانه یا آپارتمان باشد، یا زمین زراعتی یا باغ و مانند آن. بنابراین صرف مالیت داشتن بدین معنی که ارزش ریالی داشته باشد، برای اینکه مالی بتواند مهر زن قرار بگیرد کافی است.

 


2- بهترین مال و چیزی که می تواند مهریه باشد چیست؟ 

همانطور که قبلا هم گفته شد، هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد و بشود در قبال آن پول دریافت کرد، می‌تواند مهریه در نظر گرفته شود. همچنین هر آنچه را که بتوان مهریه قرار داد،‌ در ستون مربوط به صداق،‌ در سند ازدواج قابل ثبت است.حتی می‌توان چند مورد را به هم ضمیمه و به عنوان مهریه ثبت کرد. اما بهترین مهر مال غیرمنقول معین است چرا که مال معین، بلافاصله پس از جاری شدن خطبه عقد، به ملکیت زن در می‌آید. این را نیز به خاطر داشته باشید اینکه واگذاری تمام مهر را به بعد از رابطه زناشویی موکول کرده‌اند به این معنی این نیست که تمام مهر به محض عقد به زن منتقل نمی‌شود. بلکه منظور این است که اگر قبل از رابطه زناشویی طلاق صورت گیرد، زن موظف است که نیمی از مهر را بازگرداند.

 


3- آیا ملک را می تواند مهریه کرد ؟

برای ثبت ملک به‌عنوان مهریه مدارکی لازم است که باید در هنگام عقد در دفتر ازدواج آماده باشد. تمام مدارکی که برای انتقال ملک نیاز است و معمولا فروشنده آنها را به دفتر ثبت اسناد رسمی ارائه می‌دهد؛ از جمله برگه استعلام از ثبت، گواهی از دارایی مبنی بر پرداخت مالیات و گواهی از شهرداری برای اثبات پرداخت عوارض و همچنین سند رسمی ملک.در صورتی که زوج تمام این مدارک را آماده کند و همراه خود به دفتر ازدواج بیاورد،‌ سردفتر ازدواج هم در قباله ازدواج مشخصات ملک را به عنوان مهر زوجه وارد می‌کند.  مثلاً این‌طور می‌نویسد که «منزل مسکونی با فلان مساحت و به این شماره واقع در فلان محله و ...» بعد از مشخصات منزل، باید سردفتر شماره گواهی دارایی و شهرداری و شماره استعلام ثبتی را هم درج کند.  اما جریان قانونی ثبت به اینجا ختم نمی‌شود. دفتر ازدواج و طلاق موظف است که قباله ازدواج را به نزدیک‌ترین دفتر ثبت اسناد رسمی بفرستد. دفتر ثبت اسناد پس از دریافت قباله، خلاصه معامله صداقی ثبت می‌کند و نام زوجه را به عنوان مالک جدید در ستون انتقالات می‌نویسد و شماره آن را به اداره ثبت می‌فرستد تا سند به نام زوجه ثبت شود.  سندهای دفترچه‌ای قبلی بعد از انتقال به سند تک‌برگی تغییر پیدا می‌کنند. در کل هر کس که سند به او منتقل می‌شود، باید منتظر بماند که سند تک‌ برگی جدید به نام او صادر شود. 

 


4- آیا مهریه می تواند در سند عادی باشد ؟

اسناد در دو صورت رسمی هستند یکی زمانی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت شوند دیگر زمانی که در دفاتر ازدواج و طلاق به ثبت برسند. اما سند عادی هر نوع نوشته‌ای است که بین افراد تنظیم و امضا می‌شود. سند عادی در محاکم قضایی قابلیت استناد ندارد. به عنوان مثال اگر ملکی برای مهریه زن تعیین شود و این مسئله را روی کاغذی ثبت کنند و در مراسم بله‌بران تمام حضار هم آن را امضا کنند، باز هم نمی‌توان به این برگه استناد کرد.چرا که این برگه سند عادی محسوب می‌شود و اعتبار استنادی ندارد. بنابراین تا زمانی که ملک در سند رسمی ازدواج به عنوان مهر زن ثبت نشود و مراحلی که ذکر شد، برای ثبت انتقال آن طی نشود، نمی‌توان اثبات کرد که این ملک به عنوان مهریه، بعد از عقد نکاح به مالکیت زن درآمده است. اما اگر مراحل قانونی طی شود، سند رسمی است و تا زمانی که کسی ادعای جعل نکند و این ادعا را ثابت نکند این سند قابل استناد است.

 


5- آیا تملک مهریه می تواند با شرط ضمن عقد باشد ؟

اخیراً در بسیاری از ازدواج‌ها تاکید بر این است که اگر داماد در آینده خانه‌ای خرید، سه دانگ آن را به نام همسرش کند. اما باید دانست که مالی که هنوز وجود ندارد و فرض و احتمال بر این است که در زمان آینده خریداری خواهد شد، نمی‌تواند به‌عنوان مهریه در نظر گرفته شود. برخی مواقع ممکن است خانواده عروس اصرار داشته باشند که این مسئله انجام شود و آن را به صورت شرط ضمن عقد بخواهند. این در حالی است که شرط مبهم باطل است. یعنی اگر شرط شود داماد سه دانگ از آپارتمانی را که در آینده نامعلوم خواهد خرید، به نام همسرش کند،‌ این شرط به دلیل ابهام داشتن، باطل است. مگر اینکه زمان مشخصی را تعیین کنند؛‌ مثلا طی شش‌ماه آینده.هم‌چنین باید ملکی که در آن زمان مشخص خواهد خرید معلوم باشد. به این ترتیب می‌توان چنین تعهدی را به عنوان شرط ضمن عقد بر عهده زوج گذاشت. البته با ذکر مشخصات کامل ملک و هم‌چنین مهلت زمان انجام شرط.  درج عبارت «به صورت مجانی» در مورد این شرط، لازم است.اما قراردادن چنین شرطی ممکن است دردسرهایی را برای زندگی خانوادگی فرد به دنبال داشته باشد. زیرا ممکن است در زمان موعود،‌ مرد حاضر به اجرای شرط نشود و زن هم بر احقاق حق خود اصرار کند. بنابراین زن مجبور است دادخواستی مبنی بر الزام همسرش به اجرای شرط به دادگاه تقدیم نماید. این اقدام صلح و امنیت خانواده را برهم می‌زند.

 


6- اگر به سردفتر ازدواج غیر مطلع بر خوردیم چه کنیم ؟

سردفتران موظف هستند که اطلاعات حقوقی متناسب با موارد مختلف را در اختیار مراجعان قرار دهند و در مرحله بعد اقدام به انجام کار آنها کنند. اما ممکن بعضی از سردفتران به هر دلیل یک شرط را اشتباهی ثبت کنند. .در این صورت افراد متضرر می‌توانند از سردفتر خاطی یا متخلف شکایت کنند و پس از بررسی‌های لازم، جریمه نقدی و یا انفصال از خدمت برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. البته اگر متضرر بخواهد که تمام مبلغ ضرر و زیان را از سردفتر بگیرد، این امر امکان‌پذیر نیست و او را به دردسر می‌اندازد.پس بهترین راه این است که قبل از اقدام به تعیین مهریه یا گذاشتن شرط در مورد صحت آن با یک فرد مطلع مشورت کنند. زیرا ممکن است سردفتر به دلیل مشغله‌ فکری، حضورذهن نداشته باشد و نتواند موارد حقوقی را به افراد متذکر شود یا اینکه بخواهد دقیقا به خواست مراجعه‌کننده عمل کند. 

 


7- چطور عدم اعسار همسرم از پرداخت هزینه دادرسی مهریه را ثابت کنم ؟

شما مي توانيد بريد دادگاه اعسار و اونجا اعلام كنيد كه ايشان كارمند هستند و توانايي پرداخت دارند دادگاه رسيدگي مي كند اگر معسر شناخته نشه اعسارش قابل قبول نيست. بابت طلاها چون هديه ي هست بله ميتوانید دريافت كنيد.در مورد استرداد هدایای نامزدی علاوه بر مقررات هبه در ماده 795 به بعد قانون مدنی در مورد ازدواج و هدایای نامزدی به طور خاص باید به مقررات ماده 1037 قانون مدنی هم توجه شود. 

 


8- آیا اگر خانم تقاضای طلاق بدهد باز هم مهریه به او تعلق می گیرد ؟

مهریه تا 110 سکه به شما تعلق میگیرد مابقی را باید ثابت کنید که همسر شما توانائی پرداخت دارد (ملک، حساب بانکی و دارایی های دیگر) از ابتدا هم قسط بندی نمی شود مرد باید تقاضای اعسار بدهد(عدم توانائی در پرداخت مهریه) اگر قاضی پذیرفت قسط بندی میشود. نفقه ایام زوجیت و اجرت المثل هم به شما تعلق میگیرد.

 


9- آیا همسرم برای فرار از مهریه اموال رو به اسم بچه هایمان بکند در صورتی که به نام بچه ها کند بعد از گذشت زمان میتواند اموال را به اسم خودش برگرداند؟

 

اگر پس از درخواست مهریه از جانب شما این کار را انجام دهد معامله به قصد فرار از دین محسوب می شود. اینکه بتواند اموال را برگرداند بسته به آن است که تحت چه عنوانی و با چه شرایطی اموال را منتقل کرده باشد.

 


10 - با عنایت به درآمد دو میلیون و چهار صدی و اقساط فراوان بانکی و عدم توانایی مالی بنده و سرپرست خانواده بودن و دارابودن فرزند نارس و ....برای پرداخت یکجای 814 سکه تمام در همان جلسه اول دادگاه رسیدگی به دادخواست ایشان به زندان معرفی میشوم؟چه اقدامی باید انجام دهم؟

در صورتی که دادخواست اعسار بدهید و اعسار شما از سوی قاضی پذیرفته شود، مهریه تقسیط می شود.هم چنین در صورتی که حکم الزام اگر حکم تمکین زوجه به نفع شما صادر شود می توانید آن را اجرا کنید.

البته اجرای آن به صرف ارسال یک دعوتنامه است و در صورت عدم انجام از سوی زوجه تنها ضمانت اجرای آن عدم تعلق نفقه به زوجه است . مهریه به طور کامل متعلق به زوجه است ولی وصول آن بستگی به توانایی مالی شما به تشخیص قاضی دارد.

 


11- چه جوری مهریه بگیرم چون شوهرم پیشم نمیاد تا من شکایت کنم و طلاق توافقی بگیرم؟

متاسفانه استیصال و بلاتکلیفی را می توان در سوال شما دید آنجا که خواسته خود را طلاق توافقی عنوان می کنید ولی دنبال راهی برای مطالبه مهریه هستید.برای طلاق توافقی لزوماً و  ضرورتا باید در مورد تمام ارکان عقد با شوهر خود به توافق برسید و چنین نیست که هر وقت شما یا بطور کلی هر وقت زوجه یا حتی زوج طلاق توافقی بخواهد به آن دست یابد هر توافقی ضرورتاً نیازمند دو اراده است.

در مورد دادخواست مطالبه مهریه نیز می توانید  به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و این دادخواست را تقدیم نمایید دادگاه صالح و شعبه تعیین شده به تقاضای شما رسیدگی خواهد کرد.البته مدتی است که مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست برای مطالبه مهریه ابتدائاً ممکن نیست و متقاضی به عنوان اولین اقدام باید به اداره اجرای ثبت مراجعه نماید.

 


12- مهریه خانم یکی از آشناها۷۰۰ تومن سال ۶۶ هستش میخواد بدونه الان اگه بخواد به خانمش پرداخت کنه چقدر میشه ؟

محاسبه مهریه به نرخ روز فرمول مخصوصی دارد که در سایت بانک مرکزی میتوانید آن را مشاهده کنید. به طور اجمالی باید عدد شاخص سال مطالبه مهریه را تقسیم بر عدد شاخص سال وقوع عقد کنید و حاصل را ضربدر میزان مهریه مندرج  در عقدنامه. راحتترین روش محاسبه این است که با تلفن گویایی 129 تماس گرفته و داخلی 2 را شماره گیری نمائید. 

 


13- آیا امکان مطالبه مهریه از محل دیه وجود دارد ؟

در خصوص امکان مطالبه مهریه از محل دیه متوفی نظرات یکسانی وجود ندارد.برخی معتقد اند که زوجه میتواند در صورت فوت شوهرش اگر مال دیگری نداشته باشد دیه او را توقیف کند.برخی دیگر معتقداند که دیه جزو اموال متوفی نیست و حق وراث است پس قابل توقیف بابت بدهیهای متوفی نیست.نظر دوم با مقررات و قوانین فعلی سازگارتر به نظر میرسد.اما با همه این اوصاف شما دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت پدر و مادر همسر خود بدهید ضرری ندارد چیزی را از دست نمیدهید.

 


14 - نحوه مطالبه مهریه و درخواست طلاق از طرف زن به چه شکل است ؟

مطالبه مهریه ربطی به طلاق ندارد و ایشان می توانند مهریه خود را مطالبه نمایند اما هنگام طلاق ممکن است دادگاه حکم دهد بخشی از مهریه  در ازای طلاق بذل شود.در صورتی که فرد برای ضرب و شتم و توهین و آزار و اذیت دلایلی ارائه دهد و یا شهودی معرفی نماید عسر و حرج ایشان ثابت شده و حکم طلاق صادر می شود.

 


15- در صورتی که خانمی مهریه خود رو هبه کند و حق رجوع از خودش را ساقط کند آیا باز می تواند رجوع کند؟

هبه یک حق تملیکی است و موضوع آن مال عینی و معین است و مال کلی مثل سکه طلا نمی تواند موضوع عقد هبه باشد.

منظور از مال معین و عینی مالی است که قابل لمس و قابل رویت باشد و همزمان با عقد موجود باشد و قابل قبض و اقباض باشد.

سکه مال کلی است چون امثال آن زیاد وجو دارد و همه انواع آن شبیه هم است.هر چند که شما از واژه هبه در توافق خود استفاده کرده باشید این باعث نمی شود عقد شما هبه باشد. انصراف از دریافت مهریه در اصطلاح حقوقی ابراء است و ابراء قابل رجوع نیست.   

اگر مهریه ضمن طلاق توافقی بخشیده باشد قاعدتن تا پایان عده قابل رجوع است مگر اینکه حق رجوع به مابذل ساقط شذه باشد. 

 


16- آیا مرد با دادن مهریه خانم اجازه طلاق همسر خود را دارد ؟

اختیار طلاق با مرد است و هر زمان بخواهد می تواند همسرش را طلاق دهد با این شرط که حقوق مالی زوجه را پرداخت کند.در موردی که شما عنوان کردید، لازم است قاضی هم آن را بپذیرد و زوجه اعتراض به آن نداشته باشد تا مورد پذیرش قرار گیرد.در هر حال قبل از مطالبه مهریه امکان پرداخت آن به میل زوج به تنهایی راه تعریف شدهای ندارد و از نظر اصول حقوقی ممکن نیست.ولی زوج میتواند با درخواست طلاق چون محکوم به پرداخت میشود همزمان یاپس از حکم طلاق دادخواست تقسیط مهریه بدهد.

 


 17 - گرفتن مهریه زن توسط پدر و مادرش به چه شکل  است ؟

بله مهریه به ارث می رسد و پدر و مادر زن (زوجه) هر کدام یک ششم از آن را به ارث می برند و راهی برای جلوگیری کردن از این مسئله وجود ندارد.به طور کلی قاعده این است که حق مالی هم مانند خود مال به ارث می رسد. و از نظر تشریفات هیچ فرقی بین مطالبه مهریه توسط خود زن یا ورثه او وجود ندارد.

لازم به ذکر است یک چهارم از مهریه هم به خود زوج تعلق می گیرد که البته به واسطه مالکیت بدهی (مالکیت ما فی الذمه) از عهده زوج ساقط می شود.

 


18- اگر به عنوان مرد درخواست طلاق بدم تکلیف مهریه چی میشه! یعنی باید تمام مهریه رو پرداخت کنم یا سقف 110 سکه ؟

باید کل اون رو پرداخت کنید، در صورتی که تمکن مالی دارید به صورت یکجا و در صورت عدم تمکن مالی به صورت تقسیط باید پرداخت کنید. 

 


19 - در صورتیکه زوجه از گرفتن مهریه صرفنظر کند زوج میتواند به صورت قسطی مهریه را پرداخت کند؟

چنانچه زوجه مهریه را رسما  و به طور قطعی ببخشد هیچ حقی ندارد.اگر زوجه مهریه را نبخشیده ولی مطالبه نمیکند هیچ راه تعریف شده ای نیست که او را اجبار به دریافت کنید ولی میتوانید به نرخ روز پول انرا به حسابش بریزید.چون اجباری به پرداخت ندارید میتوانید قسطی مهریه را بدهید.

 


20- آیا می شود با توجه به اینکه همسرم محکوم به پرداخت مهریه و نفقه است تقاضای طلاق بدهم ؟

محکومیت به پرداخت نفقه بیش از شش ماه می تواند دلیل مناسبی برای طرح دعوای طلاق باشد و مطابق شروط مندرج در عقدنامه ازدواج و هم مطابق ماده 1129 قانون مدنی شما دلیل قطعی برای طلاق دارید.نپرداختن مهریه دلیلی برای زن محسوب نمیشود که براساس آن بتواند طلاق بگیرید.

اگر دعوای شما چند بار رد شده شاید به این دلیل است که دعوای مناسبی طرح نکرید و یا به خوبی آن را پیگیری نکرده اید.توصیه می شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده مشورت نموده یا انجام طلاق خود را به وکیل دادگستری بسپارید.

گفته اید که پرونده شما د ر دیوان عدالت اداری است. اشتباه گفته اید و منظور شما دیوان عالی کشور است. تا وقتی که پرونده ای در جریان دارید اصولا امکان طرح دعوای جدید نیست و باید منتظر جواب آن باشد و بعد از صدور حکم و قطعیت رای دادگاه به دلیل دیگری که مشمول قاعده اعتبار مختومه (اعتبار امر محکوم بها) نشود، دوباره طرح دعوا نمائید. 

 


21 - وضعیت مطالبه مهریه، استرداد جهیزیه زن در صورت درخواست طلاق چگونه است ؟

مهریه و جهیزیه را در هر صورت می توانید مطالبه کنید اما طلاق از طرف زوجه نیاز به دلایل تصریح شده در قانون دارد و کار ساده ای نیست.البته اگر مصمم به انجام طلاق باشید در عین اینکه کار بسیار مشکل و پیچیده ای است ما حتما اینکار را برای شما انجام خواهیم داد و نکته مهم فقط عزم جدی شما برای طلاق است.در صورت تمایل به مشاوره با وکیل خانواده و اعطای وکالت به وکیل متخصص طلاق با دفتر وکالت ما در تماس و ارتباط باشید. 

 


22-آیا بعد از فوت پدر شوهر میتوان از حقوق بازنشستگی مهریه را طلب کرد؟

از حقوق بازنشستگی نمی توانید بردارید اما چنانچه مال دیگری از ایشان باقی مانده باشد می توانید آن مال را بابت مهریه توقیف کنید.

 


23 - آیا می شود مهریه را بر خلاف عقدنامه و مطابق توافق طرفین پرداخت کرد ؟

خیر، مهریه همان چیزی است که در عقدنامه مشخص شده است و صحبت های خارج از آن اعتبار قانونی ندارد.

 


24 - در صورت ارتباط نامشروع زوجه تکلیف مهریه به جه صورت می شود ؟

اختیار طلاق با مرد است و در صورت تمایل می توhنید برای طلاق اقدام کنید. بله مهریه به ایشون تعلق می گیرد.وقتی حق طلاق و اختیار طلاق با شما است دیگر نیاز به دلیل جداگانه نیست و تصویر چت های ایشان با فرد دیگر فقط دعوای شما را پیچیده تر می کنند.به هر دلیلی که می خواهید همسر خود را طلاق دهید باید مهریه را پرداخت نموده و یا تکلیف پرداخت آن را روشن نمائید.

ارتباط نامشروع زن یا زوجه با مرد دیگر برای شما توجیح ندادن مهریه نیست. 

 


25 - آیا زن با داشتن رابطه نامشروع قبل از ازدواج حق گرفتن مهریه را دارد ؟

بحث رابطه نامشروع جدا از بحث طلاق و مهریه و هزینه عروسی است و هرکدام یک دعوای جداگانه است. به طور اجمالی می توان گفت داشتن رابطه نامشروع قبل از ازدواج دلیلی بر نپرداختن مهریه یا بازپس گیری هزینه عروسی نیست. 

در این خصوص چند نکته را باید مورد توجه قرار دهیم : 

1- رابطه نامشروع قبل از ازدواج مانع پرداخت حقوق زوجه نیست.

2- شما به بهانه رابطه نامشروع قبل از ازدواج حقی برای شکایت کیفری ندارید مگر به جهت فریب.

3- در صورتیکه شرط شما برای ازدواج صریحا یا به طور ضمنی دوشیزگی زوجه باشد و بعد از عقد مشخص شود زوجه دوشیزه نیست زوج می تواند به جهت فریب تقاضای فسخ نکاح و مطالبه خسارت نماید.

4- در صورتیکه فسخ نکاح قبل از نزدیکی باشد زوجه مستحق مهریه مندرج در عقدنامه نیست. 

 


26- همسر بنده هنوز دوشیزه هستند و حاضر به ادامه زندگی با بنده نیستند، آیا بنده میتوانم از حق عدم تمکین استفاده کنم یا که ایشان در مقابل این دادخواست می توانند از حق حبس خود استفاده کرده و تمکین نکنند؟

چنانچه زوجه در حین عقد مطلع باشد که زوج قادر به پرداخت مهریه نیست و با این وصف به عقد ازدواج وی در آید نه تنها نمی تواند به لحاظ عدم قدرت و استطاعت زوج بر پرداخت مهریه تقاضای بطلان عقد را بنماید بلكه مجاز به استفاده از حق حبس خود هم نیست لذا می بایست پس از عقد ، با درخواست زوج به تمکین اقدام نماید ، در غیر این صورت ناشزه محسوب می شود.

 

 

 

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
اول دفترخانه ازدواج محل عقد طرفین سپس اداره اجرای ثبت و در صورت عدم امکان معرفی مال دادگاه خانواده.
بله، می توانید وکیل بگیرید.روش ما در دفتر وکالت دادگران این است که بدون نیاز به حضور و دخالت موکلین کلیه مراحل و تشریفات را از جانب ایشان انجام می دهیم البته به جز مرحله اجرای حکم که بر عهده ی خود موکل است و فقط در صورت تمایل و توافق، انجام خواهد شد.
مطالبه مهریه دعوای مالی محسوب می شود و هزینه های آن عباتند از : هزینه دادرسی (3/5 درصد) هزینه اجرا (5 درصد) و حق الوکاله (بین 4 تا 10 درصد)
بله، اگر از طریق اداره اجرای ثبت اقدام کنید به محض ابلاغ اجراییه میتوانید درخواست توقیف مال بدهید و اگر از طریق دادگاه خانواده اقدام کنید می توانید همزمان با دادخواست مطالبه مهریه درخواست تامین خواسته و یا توقیف امول هم بنمایید.
نظرات

ﺳﻪشنبه, 22 تیر,1400

من

ایا راهی وجود دارد که هزینه ی به اجرا گذاشتن مهریه کم شود مثلا می گویند اگر از طریق ثبت باشد یک بیستم مهریه است ایا راهی وجود دارد که این هزینه کمتر شود

چهارشنبه, 23 تیر,1400

مرادي

آيا زن ميتواند براي وديعه آپارتمان ادعا كند و آن را توقيف كند

ﺳﻪشنبه, 26 مرداد,1400

Fari

با سلام، خسته نباشید؛ آیا زمانی که اموال در اداره ثبت توقیف و حالا قراره پرونده مهریه در دادگاه برای دریافت مهریه به اجرا در بیاد، اموال زوج (مثل خونه) از توقیفی در میاد و میتونه به نام کسی بزنه؟ و آیا فرار از دین ایشون محسوب نمیشه؟ اگر امکانش هست توضیح بدین؟

شنبه, 20 شهریور,1400

بی نام

سلام
یک سال پیش در دعوا خانوادگی زنم ماشین بنده را توقیف کرد بعد از رفت و امد های بسیار ماشین را ازاد کرد بعد از ان من ماشین را بنام پدرم پلاک کردم و سند زدم باز بعد از یکسال در دادگاه درخواست فرار از دین بابت ماشین داد سوالم این هست که قاضی ممکنه چه حکمی بدهد؟


پاسخ وکیل:
سلام
اگر در مدت مفتوح بودن پرونده مهریه ماشین خود را به یکی از نزدیکان بدون دریافت هیچ وجهی انتقال داده باشید معامله شما صوری و به قصد فرار از دین فرض می شود و علاوه بر مجازات ، معامله هم باطل است.

شنبه, 15 آبان,1400

علی

دادگاه اولیه رای به طلاق و تعیین تکلیف حقوق مالی زن از جمله مهریه کرده، زن با مراجعه به اداره ثبت نسبت به توقیف اموال و ملک مرد اقدام کرده. یعنی مطالبه مهریه از دو مرجع همزمان انجام شده، آیا چنین کاری از نظر قانونی مجاز می باشد؟


پاسخ وکیل :
سلام
خیر مجاز نیست، می توانید با مراجعه به مرجعی که بعدا شروع به رسیدگی کرده و آن مرجع را از سابقه رسیدگی مطلع نموده و پرونده را مختومه نمایید.

ﺳﻪشنبه, 18 آبان,1400

ادل

برادرم از خانمش جدا شد البته طلاق غیابی صورت گرفت خانمش ۲۰۰ تا سکه بخشید ۵۰ سکه درخواست کرد برادرم بخاطر فشارهای روانی که برای مهریه داشت سکته کرده و یه سمت بدنش لمس شده این خانم ازدواج کرد و میخواد مهریه طلب کنه راهی هست که ما اقدام کنیم مهریه حدف بشه ؟


پاسخ وکیل:
سلام
خیر مهریه ای که تعیین تکلیف نشده و مسکوت مانده حق زن و قابل مطالبه است.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.