X
خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

 وکیل برای مطالبه مهریه در دادگاه و اجرای ثبت

وکیل برای مطالبه مهریه در دادگاه و اجرای ثبت

مطالعه این مطلب برای کسانی مناسب است که جهت مطالبه مهریه در دادگاه یا درخواست صدور اجراییه در اداره اجرای ثبت تصمیم دارند موضوع خود را به یک وکیل برای مطالبه مهریه و دعاوی خانوادگی بسپارند و البته مایل هستند که در خصوص حق مطالبه مهریه به طور کلی هم اطلاعاتی داشته باشند. در تعریف مهریه می توان گفت، مهریه مالی است که همزمان با ازدواج پرداخت آن از طرف مرد به زن شرط می شود و زوج مکلف به پرداخت آن به زوجه است و در واقع نوعی الزام قانونی است که طرفین بر میزان آن توافق می کنند.زوجه به مجرد عقد نکاح مالک مهریه می شود و می تواند هر تصرفی در آن صورت دهد.عدم درج مهریه یا سکوت در مقابل آن و عدم توافق و یا شرط عدم پرداخت مهریه تاثیری در ضرورت پرداخت آن و صحت عقد دائم ندارد و در این فرض اگر زناشویی انجام شده باشد به زن مهر المثل تعلق می گیرد. در نکاح موقت عدم درج مهریه یا شرط عدم پرداخت آن موجب بطلان عقد نکاح است.شاید این گفته بیراه نباشد که سرعت و انتخاب مسیر درست در جهت وصول مهریه و انتخاب یک وکیل خوب برای مطالبه مهریه در دادگاه خانواده یا اجرای ثبت رمز موفقیت و رسیدن به هدف در این دعوا است.

 

  |  
بازدید: 6170
  |  
امتیاز: Article Rating

مطالبه مهریه

 

راه های انتخاب وکیل خوب برای مهریه

برای اینکه بتوانید یک وکیل خوب ، با تجربه و حرفه ای برای مهریه پیدا کنید ، چند روش زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

1-  اگر تجربه کار با وکیلی را از قبل داشته اید و از کار با او رضایت کامل دارید، شاید بتوان گفت که بهترین راه ، مراجعه به همان وکیل است .

نکته – تصور غلطی است که فکر کنید اگر وکیلی که با او تجربه خوبی نداشته اید الان احتمالا تغییر کرده است ؛ توجه داشته باشید وکالت شغلی قائم به شخص و روش وکیل کاملاً مرتبط با شخصیت اوست.وکیلی که مسئولیت پذیر نبوده ، در کار خود نظم لازم را ندارد و به موکل خود پاسخگو نیست بعید است بعداً تغییر رویه بدهد.

 

2- روش دیگر پرس و جو از اطرافیان و استفاده از تجربیات خوشایند آنهاست.یعنی اگر تجربه مراجعه به یک وکیل خوب خانواده و متخصص در زمینه مهریه را داشته اند از ایشان در این خصوص کمک گرفته و وکیل خود را انتخاب کنید.البته توجه داشته باشید وکیلی که توسط دیگران بعنوان یک وکیل خوب معرفی می شود ممکن است منطبق بر سلیقه آن شخص باشد و انتظارات شما را برآورده نکند.

3-  در نهایت به اعتقاد ما بهترین روش برای پیدا کردن یک وکیل خوب جست و جو در گوگل و پیدا کردن چند وکیل حرفه ای، قابل اعتماد و خبره در زمینه حقوق خانواده و خصوصاً مهریه است که در نهایت شما برای شما به چند نفر از آنها مراجعه می نمایید و فرد مورد نظر خود را انتخاب میکنید.

 

جهت اطلاع از ویژگی های یک وکیل خوب برای دعاوی خانواده توصیه می کنیم مطلبی تحت همین عنوان را در سایت ما مطالعه نمایید.

 

وظایف وکیل در پرونده مهریه چیست؟

مانند سایر پرونده های حقوقی وظیفه وکیل در پرونده مهریه پیگیری به اصطلاح صفر تا صد کار یعنی گرفتن وکالت از موکل تا گرفتن دستور توقیف اموال است.کلیه اقداماتی که در این بین لازم است انجام شود اعم از پیگیری توقیف اموال و شرکت در جلسات رسیدگی وظیفه وکیل محسوب می شود. در این خصوص البته مانند تمام موارد دیگر اصل بر حاکمیت اراده و توافقات بین وکیل و موکل است.

 در خصوص وکالت دادگستری در زمینه مهریه لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید :

1- در حال حاضر مهریه هم از طریق اداره اجرای ثبت و هم از طریق دادگاه خانواده قابلیت مطالبه دارد البته مطابق رویه حاکم، زوجه اجبار می شود اول به اداره اجرای ثبت (اداره پنجم اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا) مراجعه نماید و پس از آن در صورت عدم موفقیت در شناسایی و توقیف اموال می تواند به دادگاه مراجعه کند.

2- به صرف اعطا وکالت جهت مطالبه مهریه شما مرحله اجرا را به وکیل نسپرده اید و منطقی نیست که وکیل از ابتدای امر وکالت در اجرا را از شما بگیرد و دستمزد را با شما حساب کند چرا که ممکن است اصلا مالی از طرف پیدا نشود.

3- شوهر شما قاعدتاً نزدیکترین فرد به شماست و خوب و زود متوجه می شود که تصمیم به مطالبه مهریه دارید؛ اگر اموال خود را قبل از مطالبه شما به دیگران منتقل کند تقریباً هیچ کاری نمی توانید انجام دهید ولی اگر این انتقال بعد از مطالبه شما و ابلاغ به او باشد ،می توانید بر اساس معامله به قصد فرار از دین یا معامله صوری از وی شکایت کنید.در نتیجه اقدام سریع و درست تحت نظر یک وکیل با تجربه بسیار راه گشاست.

4- وصول مبلغ مهریه کاملاً بستگی به وجود مال و امکان توقیف آن دارد.پس این تصور که وظیفه وکیل به صورت بی قید و شرط وصول مهریه است کاملا اشتباه است و اگر همسر شما مالی ندارد نمی توانید انتظار وصول از وکیل داشته باشید.

5- گاهی اوقات هدف از مطالبه مهریه اعمال فشار بر زوج است نه وصول مبلغ آن؛ این تصمیم شماست و یک وکیل خوب شما را از نتایج احتمالی اقدامتان برای مطالبه مهریه آگاه می کند.

 

انواع مهریه 

مهر المسمی 

مال معین و مشخص است که زن و شوهر بر آن توافق میکنند. طلاق پس از نزدیک زوجه را مستحق کل مهرالمسمی میکند و قبل از نزدیکی مستحق نصف آن است.

 

مهر المثل 

هرگاه بر مهریه توافق نشود و در عقدنامه ذکر نگردد مهریه بر حسب عرف بر اساس وضعیت زوجه تعیین میشود.(توسط کارشناس رسمی)

 

مهر المتعه 

زمانی که مهریه تعیین نشده و طلاق قبل از نزدیکی باشد.

 

مهر السنه

مهریه همسران و فرزندان پیامبر اسلام است که چیزی در حدود 500 درهم (سکه نقره) یا 50 دینار (سکه طلا) ذکر شده است.مهر السنه هیچ اثر قانونی ندارد و در هیچ جای قانون به آن اشاره نشده ولی طرفین می توانند به جای ذکر مهریه ان را به میزان مهر السنه تعیین نمایند.اشکال آنجاست که در احادیث و اخبار رقم های متفاوتی برای آن ذکر شده است!

 

 

مدارک و اطلاعات لازم برای اجرای مهریه توسط وکیل

1- وکالتنامه دادگستری

2- سند ازدواج یا رونوشت آن

3- شماره ملی زوج و زوجه

4- لیست اموال قابل توقیف زوج

 

راه های مطالبه مهریه

به دو طریق میتوان نسبت به مطالبه مهریه اقدام کرد:

 

از طریق اجرای ثبت

سند ازدواج  یک سند رسمی و لازم الاجرا است که در آن علاوه بر تعیین شریط ازدواج تعهد پرداخت مهریه نیز وجود دارد. از همین رو یک سند لازم الاجرا محسوب شده و مشمول قانون نحوه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا نیز می گردد. در نتیجه یکی از از اقداماتی که می توان در جهت مطالبه مهریه انجام داد همان چیزی است که از گذشته به آن اجرای مهریه (در لسان عامیانه) یا درخواست صدور اجراییه گفته شده است.

در حال حاضر و مطابق مقررات فعلی برای مطالبه مهریه اول باید به اداره اجرای ثبت مراجعه کرد و تنها در صورتی که مالی از زوج پیدا نشود زوجه مجاز به تقدیم دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده است.

 

از طریق دادگاه

پس از عدم موفقیت در توقیف اموال ،زوجه می تواند با تقدیم دادخواست و اعمال فشارهای بیشتر در دادگاه خانواده شانس خود را برای مطالبه و وصول مهریه بیازماید. از این طریق علاوه بر تمام اقداماتی که می توان از طریق اداره اجرای ثبت انجام داد امکان ممنوع الخدماتی (به معنای عدم ارائه کلیه خدمات اجتماعی که نیازمند کارت ملی است) نیز وجود دارد.

نکته – در حال حاضر رویه تقریباً تمامی دادگاه ها عدم پذیرش درخواست صدور حکم جلب بابت مهریه است.

 

در حال حاضر و با توجه به مقررات فعلی نمی توان برای مطالبه مهریه مستقیم به دادگاه مراجعه کرد و متقاضی موظف است اول به اداره اجرای ثبت برود و درخواست صدور اجراییه مهریه بنماید و تنها اگر مالی از شوهر یافت نشد و زوج پس از اخطار اقدامی در جهت پرداخت انجام ندارد امکان مراجعه به دادگاه وجود دارد.

 

راه های توقیف اموال بابت مهریه

  • در صورت عدم تادیه مهریه توسط زوج، زوجه می تواند با معرفی اموال و دارایی های زوج تقاضای توقیف اموال او را بنماید.
  • حتی حقوق ماهانه زوج از سازمان های دولتی یا خصوصی قابل توقیف در ازای مهریه است. که اگر شوهر متاهل باشد یک چهارم و اگر نه یک سوم آن تا زمانی که شوهر همسری اختیار نکرده قابل توقیف است.
  • اگر شوهر مالی داشته باشد که زوجه احتمال می دهد اقدام به فروش یا انتقال آن کند، می تواند درخواست صدور قرارتامین خواسته مطرح نماید که در این صورت مال مذکور تا زمان تعیین تکلیف و صدور حکم دادگاه توقیف می شود که در صورت عدم پرداخت به طرق دیگر تامین مهریه از محل آن امکان پذیر است.
  • البته اموال زوج نباید جزو مستثنیات دین باشد وگرنه مهریه از مازاد اولی که مستثنیات دین هستند تامین و پرداخت می گردد.
  • اگر زوج ادعای اعسار کند و اعسار او پذیرفته شود این رای موقتی است و هر زمان که استطاعت یک جا داشته باشد مکلف است آن را پرداخت کند.

 

وکیل برای گرفتن مهریه

 

 

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

در طلاق توافقی مهم ترین چیزی که زوجین باید در خصوص آن توافق نمایند، مسئله مهریه است.البته الزامی در این خصوص از سوی محاکم وجود ندارد و عملاً اگر زوجه قسمتی از مهریه خود را ببخشد و زوج مقدار بخشیده شده را قبول نماید و به طلاق رضایت دهد و مابقی مهریه مسکوت بماند، طلاق قابل انجام است.ولی توصیه ما همیشه این است که زوجین پس از تصمیم قاطع به طلاق با تعیین تکلیف تمامی امور ناشی از زناشویی و زوجیت به نوعی فصل خصومت نموده و باب ادامه اختلافات را ببندند.باز گذاشتن قسمتی از مهریه و عدم تعیین تکلیف کامل آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

ارتباط دیگر مهریه و طلاق توافقی این است که  حتماً باید در طلاق توافقی زن قسمتی یا تمام یا بیشتر از مهریه را ببخشد؛ به میزانی که مرد قبول نموده و به طلاق رضایت دهد.

 

اگر حق طلاق (وکالت در طلاق) قبلاً به زوجه داده شده باشد در واقع تعیین شرایط انجام طلاق خلع نیز با اوست.

 

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

مواردی که مهریه به طور کامل به زن تعلق نمی گیرد عبارتند از :

1- اگر مهریه در عقد معین نشده باشد و زوجه قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی فوت کند مهریه به او یا به تعبیر بهتر به ورثه او تعلق نمی گیرد.

2- اگر زوجه قبل از نزدیکی طلاق بگیرد فقط نیمی از مهریه به او تعلق می گیرد.

3- در صورتی که عقد باطل باشد (مثل نکاح با محارم) و نزدیکی واقع نشده باشد ، زن مستحق هیچ مهری نیست.

4- اگر عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهت وجود شرایط فسخ ، فسخ و منحل شود زن مستحق هیچ مهری نیست مگر اینکه فسخ به دلیل عیب عنن باشد که در این صورت نصف مهریه به زن تعلق می گیرد.

 

اصولاً هیچ چیزی جز آنچه در بالا اشاره شد مانع تعلق مهریه به زن نیست حتی خیانت و زنا.بر اساس یک تصور غلط اگر زن خیانت کند یا با مرد دیگری جمع شود به او مهریه تعلق نمی گیرد.همانطور که توضیح داده شد این مورد از موارد تعلق مهریه نیست.

 

چه زمانی زن می تواند برای مطالبه مهریه به وکیل مراجعه کند؟

بهتر است هر زمان که زوجه تصمیم جدی و قطعی برای مطالبه مهریه گرفت جهت اعطای وکالت به وکیل مراجعه نماید.به عبارت دیگر مناسب است که از همان مراحل ابتدایی انتخاب راه و نحوه اقدام به یک وکیل با تجربه سپرده شود.

وقتی زوجه خودش برای مطالبه مهریه اقدام می نماید و کار را در میانه راه به وکیل می سپارد در میزان دستمزد وکیل هیچ تاثیری ندارد با این تفاوت که شروع کار بدون لحاظ نکات و ظرایف حقوقی انجام شده است.

 

وکیل مهریه برای ایرانیان مقیم خارج

ایرانیان مقیم خارج از کشور برای مطالبه مهریه خود مانند سایر دعاو ی حقوقی ضرورتاً باید به مراجع صالح مستقر در ایران مراجعه نمایند و اگر خود امکان حضور ندارند می توانند به یک وکیل در ایران برای مطالبه و پیگیری دعوای مهریه خود وکالت بدهند.در این صورت دیگر نیاز به حضور ایشان در دادگاه و مراحل رسیدگی نیست.

در سایر موارد هیچ فرقی بین مطالبه مهریه از سوی یک فرد ایرانی مقیم خارج از کشور و اشخاص ساکن در ایران وجود ندارد.

نکته – در بعضی از سیستم های حقوقی تعهد راجع به پرداخت مهریه مندرج در سند ازدواج بعنوان یک شرط مشروع و لازم الاجرا به رسمیت شناخته می شود و افراد می توانند در صورت صلاحدید و در صورتی که همسرشان مال قابل توقیفی در خارج از کشور دارد از این روش نیز برای مطالبه مهریه خود اقدام کند.البته بهتر است قبل از هر گونه اقدامی در مورد تبعات آن از یک وکیل مطلع به حقوق کشور محل اقامت خود کسب اطلاع نماید.

 

هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در صورت تمایل به اقدام به مطالبه مهریه در ایران می توانند از طریق واتس آپ یا ایمیل با دفتر وکالت ما در تماس و ارتباط باشند.همچنین می توانند در صورت تمایل به دریافت مشاوره مفصل از وکیل متخصص مهریه و دعاوی خانواده در این خصوص از این دفتر وقت مشاوره تلفنی بگیرند.

 

 

دادخواست مطالبه مهریه و توقیف اموال (تامین خواسته)

خواهان :‏ المیر ........ نام پدر : احسان شغل : خانه دار   محل اقامت : تهران- خیابان شریعتی ............. .

خوانده : پویان .........  نام پدر :  احم  شغل : پزشک   محل اقامت : تهران- سعادت آباد............. .

وکیل  : 

تعیین خواسته و بهای آن  :  تامین خواسته ( بدوا صدور قرار تامین خواسته اجرا قبل از ابلاغ بابت ۱۵۴ سکه بهار آزادی به عنوان مهریه )

دلایل و منضمات :

۱- وکالت نامه به شماره ..... مورخ ۲۵/۰۷/۱۳۹۵ میزان تمبر مالیاتی به مبلغ ۱۵۰۰۰ ریال باطل شد

2- رونوشت سند ازدواج به شماره .... مورخ ۱۵/۰۶/۱۳۹۲

3- شناسنامه به شماره ....... مورخ ۰۴/۰۹/۱۳۶۸

شرح دادخواست مطالبه مهریه و تامین خواسته 

ریاست محترم دادگاه عمومی خانواده

با سلام

احترماً به استحضار می رساند موکل با خوانده محترم به موجب عقدنامه شماره ...... مورخ پازدهم شهریور ماه سال ۱۳۹۲ به عقد دائم یکدیگر درآمده اند. نظر به اینکه مهریه مقرر در عقدنامه مذکور به میزان معلوم کلاً بر ذمه زوج و عندالمطالبه می باشد فلذا با تقدیم این دادخواست به استناد ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی صدور قرار تامین مهریه مورد استدعاست.

 

 

رای دادگاه مطالبه مهریه و توقیف اموال (تامین خواسته)

پرونده کلاسه : ......... 

مرجع رسیدگی : شعبه ۲۶۹ دادگاه خانواده مجتمع قضایی خانواده ۲ (ونک) تهران

تصمیم نهایی شماره : ........

خواهان : خانم المیرا ........ فرزند احسان با وکالت آقای مسعود محمدی به نشانی تهران.میدان فاطمی.میدان گلها ...... .

خوانده : آقای پویان .......  به نشانی تهران- سعادت آباد .............. .

خواسته : تامین خواسته

متن قرار تأمین خواسته بابت مهریه

در خصوص درخواست خواهان «المیرا .... فرزند احسان با وکالت آقای مسعود محمدی بطرفیت خوانده  آقای پویان ..... مبنی بر : ((صدور قرار تأمین خواسته)) راجع به دعوی «مهریه» با توجه به محتویات پرونده ؛ نظر به اینکه ارکان و شرایط صدور قرار تأمین فراهم می باشد ؛ لذا دادگاه به استناد مواد 108، 11، 113، 114، 115، 116، 117، 121، 122،123، 126 و 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب (۱۳۷۹) "قرار تأمین خواسته " معادل مبلغ ( 17/380/000/000 ) ریال از اموال بلامعارض خوانده صادر و اعلام می دارد . هزینه اجرای قرار به عهده خواهان است . اين قرار قبل از ابلاغ به خوانده » قابل اجراء و ظرف (۱۰) روز پس از ابلاغ به وی قابل اعتراض در این دادگاه می باشد . درصورتی که درخواست کننده تأمین تا ده روز از تاریخ صدور قرار تأمین نسبت به اصل دعوا دادخواست ندهد , دادگاه به درخواست خوانده ، قرار تأمین را لغو می نماید .

 

 

معرفی خدمات دفتر وکالت دادگران در خصوص وکیل مطالبه مهریه در تهران

1- قبول وکالت دعوای مطالبه مهریه توسط وکلای متخصص دعاوی خانواده

مطالبه مهریه در عین سادگی نکات و ضروریاتی دارد که مشورت با وکیل متخصص مهریه و دعاوی خانواده را اجتناب ناپذیر مینماید. مثلا توقیف اموال و داراییهای شوهر و خوانده دعوا به موقع و قبل از اینکه وی از اقدامات زوجه و زن مطلع شود، وصول مهریه و موفقیت در دعوا را یک گام مهم به موفقیت نزدیک میکند. از همین رو شدیدا توصیه میشود که طرح این دعوا را به یک وکیل متخصص مهریه و دعاوی خانواده بسپارید.با اعطای وکالت به وکلای دفتر وکالت دادگران حامی علاوه بر اینکه خود را درگیر پیچیدگی های دعوای مطالبه مهریه نمی کنید، این اطمینان را خواهید داشت که وکلای مجرب و متعهد ما با تکیه بر دانش حقوقی و داشتن تجربه عملی پرونده های موفق مختلف تمام تلاش خود را در جهت رساندن شما به هدف مورد نظرتان خواهند کرد و هر اقدامی که در هر زمان لازم باشد جهت رساندن شما به حقتان انجام خواهند داد.

 

2- ارائه مشاوره حقوقی در خصوص نحوه اقدام جهت مطالبه مهریه

توصیه ما به شما این است که در صورت عدم امکان انتخاب وکیل بدلیل محدودیتهای مالی، در جریان دعوا و طی مراحل مطالبه مهریه، حتما با یک وکیل باتجربه مشورت نمایید.مخاطبان گرامی ما می توانند با اخذ نوبت مشاوره حقوقی حضوری یا آنلاین از دفتر وکالت ما از نحوه طرح و شروع دعوای خود آگاهی لازم را بدست آورند تا بتوانند با اقدام مناسب به هدف مورد نظر خود دست یابند.دفتر وکالت دادگران حامی آمادگی ارائه مشاوره مستمر در هر مرحله از دعوای حقوقی شما را خواهد داشت.

 

3- تنظیم لایحه ، شکواییه و لوایح دفاعیه

ارائه دادخواست، شکواییه و لایحه دفاعیه خوب و بی نقص یکی از راه های موفقیت در هر پرونده حقوقی خواهد بود.تنظیم دادخواست ، شکواییه و لایحه دفاعیه یکی دیگر از خدمات دفتر وکالت ما برای عزیزانی است که تصمیم گرفته اند، خود مدیریت پرونده خود را بدست بگیرند ولی از دانش حقوقی یک وکیل با تجربه هم بهره مند گردند.

 

 

 

2.63 از 5 (27 امتیاز)
پرسش و پاسخ‌های متداول
به طور متوسط در شهر تهران دستمزد وکیل برای مطالبه مهریه مبلغی بین 4 تا 7 درصد خواسته است.
خیر، اگر وکیل داشته باشید دیگر نیاز به حضور خودتان نیست.
از طریق کسانی که تجربیات مشابه داشته اند و یا از طریق اینترنت و جستجو در گوگل می توانید وکیل متخصص و باتجربه برای مهریه و دعاوی خانواده پیدا کنید و پس از مشاوره اولیه در صورتی که رضایت داشته و توجیه شدید به آن وکیل وکالت دهید.
اصولا هزینه دادرسی رسیدگی به دعاوی و خواسته های مالی عبارت است از 3/5 درصد ارزش خواسته.اما با داشتن یک وکیل متخصص و باتجربه برای مهریه و از طریق ترفند ها و روشهایی به طور کاملا قانونی می توان این هزینه را به شدت کاهش داد.(به کمتر از 2 میلیون تومان) البته هزینه حق الوکاله وکیل مبلغی متفاوت و جدای این است.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.