خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

طلاق توافقی مطابق شرایط جدید

 طلاق توافقی مطابق شرایط جدید

طلاق توافقی تعبیری عامیانه است از طلاق خلع که قانونگذار به تبعیت از شرع در ماده 1146 و 1147 قانون مدنی آن را این چنین تعریف می کند، که در صورت کراهت زوجه(خلع) یا کراهت هر دوی زوجین(مبارات) نسبت به ادامه زندگی مشترک در صورت تمایل، تکلیف حقوق زوجه (مهریه، نفقه، حضانت فرزند، ملاقات فرزند، جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت) مشخص شده و طرفین با توافق بر سر اصل طلاق توافقی و سایر موارد ناشی از زوجیت اقدام به طلاق می نماید.نکته قابل تامل اینکه در صورتیکه زوجین بر سر کوچکترین مسئله ای در جریان انجام طلاق دچار اختلاف شوند و هیچ یک به اصطلاح کوتاه نیایند و گذشت نکند طلاق، وصف توافقی ندارد و متقاضی و خواهان طلاق اعم از اینکه زوج و زوجه باشد باید خود به تنهایی اقدام به طلاق نماید.

 نکات مهم طلاق توافقی (روشها،مراحل،مدارک):

 • در حال حاضر به جهت پیچیدگی هایی که طلاق توافقی پیدا کرده است در صورت اصرار زوجین به انجام طلاق و انجام آن در مدت زمان کوتاه و طلاق سریع و طلاق فوری، بهتر است که زوجین انجام طلاق توافقی را به یک و یا دو وکیل متخصص طلاق توافقی بسپارند. در غیر این صورت و در صورتی که خودشان شخصاً و بدون وکیل قصد طی مراحل را داشته باشند، باید بدانند که پروسه طلاق توافقی حدود سه ماه زمان مبرد.
 • ضرورت ندارد برای انجام طلاق توافقی ضرورتاً دو وکیل داشته باشید و هر دوی زوجه و زوج وکیل داشته باشند گاهی به دلایل مختلف یکی از زوجین اصرار داشته و تصمیم می گیرد که برای اجان تشریفات طلاق وکیل داشته باشد، و کار خود را به یک وکیل باتجربه و متخصص طلاق توافقی بسپارد، و طرف دیگر به جای اینکه کار طلاق را به یک وکیل دادگستری واگذار کند، ترجیح میدهد خود در پروسه و تشریفات طلاق توافقی اعم از ثبت دادخواست طلاق یا پیگیری آن در دادگاه و شرکت در جلسه رسیدگی و یا اجرای صیغه طلاق در دفترخانه طلاق حضور داشته باشد.
 • در حال حاضر به جهت الزاماتی که ایجاد شده تشریفات مخصوصی جهت امکان مطرح نمودن طلاق توافقی در دادگاه به موجب بخشنامه از سوی قوه قضائی ضروری دانسته شده و تقریباً می توان گفت این بخشنامه در سراسر ایران انجام می شود و آن عبارت است اجباری شدن مشاوره و غربالگری قبل از طلاق که طرفین باید خود شخصاً در این جلسات شرکت نموده و در پایان دوره گواهی لازم را اخذ نموده و هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی آن گواهی را جهت ارائه به دفتر خدمات قضایی و دادگاه خانواده به همراه داشته باشند.
 • در صورتی که یکی از زن و شوهر برای انجام طلاق توافقی به دیگری وکالت بدهد و یا هر دوی آنها به وکیل دادگستری وکالت بدهند، وجود وکالتنامه طلاق هم ضروری است این مورد بخصوص در فرضی متداول است که زن یا شوهر یا هر دو خارج از ایران ساکن باشند. بعد از طلاق توافقی مانند همه انواع طلاق، زن و شوهر باید به تعبیر قانونگذار قانون مدنی در ماده 1151 سه طهر ( حدود سه ماه 10 روز ) عده نگه دارند.
 •  به جهت بائن بودن طلاق توافقی همان طور که گفته شد قابل رجوع نیست با این وجود اگر زن به مابذل (مال یا مهریه که بخشیده شده) رجوع کند مرد نیز می توان به طلاق رجوع کند.
 •  اگر حق رجوع به مابذل را زوجین از خود ساقط نموده باشند به نظر بیشتر فقها و حقوقدانان طلاق دیگر قابل رجوع نیست حتی با توافق و تمایل هر دوی زوجین، و باید صبر کنند تا عده تمام شود و دوباره عقد کنند.

 • در صورتی که مخاطبان و مراجعین گرامی اصرار به انجام طلاق توافقی در کوتاهترین زمان ممکن داشته باشند این امکان وجود دارد که دفتر وکالت ما و وکلای با تجربه طلاق توافقی این دفتر وکالت بتواند حداکثر طی مدت زمان 10 روز پرسه طلاق توافقی را بدون حضور زوجین و بدون نیاز به کلاسهای مشاوره به انجام برسانند.
 •  دفتر وکالت ما با تجربه طولانی در زمینه انجام طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور، در ارائه خدمات طلاق سریع و طلاق فوری و بدون نیاز به حضور و مراجعه این عزیزان به ایران، پیشرو بوده و دارای سابقه طولانی است.
 •  در صورتی که به اصل شناسنامه یا کارت ملی یا عقدنامه دسترسی ندارید و یا اینکه در صورتیکه به هر دلیلی تمایل به ابطال عقدنامه ازدواج نداشته یا میخواهید مهر طلاق در شناسنامه نخورد قبل از شروع تشریفات طلاق می توانید این را از ما بخواهید و ما تشریفات طلاق توافقی را مطابق باشرایط شما انجام خواهیم داد.

 

مدارک لازم برای طلاق توافقی

1- اصل شناسنامه

2-  تصویر کارت ملی زوجین (زن و شوهر)

3- اصل عقدنامه ازدواج

4- صورتجلسه توافقات زوجین که همزمان با مراجعه به وکیل جهت اعطای وکالت طلاق توافقی این صورتجلسه تنظیم می شود.

5- آزمایش عدم بارداری، در صورتیکه زوجه ادعای دوشیزگی نداشته باشد.و البته زمان ارائه این آزمایش به قاضی شعبه رسیدگی کننده دادگاه خانواده طلاق توافقی ارائه داده و گاهی به دفترخانه طلاق هم زمان با اجرای صیغه طلاق ارائه می شود.

6- گواهی بکارت و دوشیزگی، در زمانیکه زوجه ادعا داشته باشد غیر مدخوله است.که با تأیید پزشکی قانونی و صدور گواهی عدم نزدیکی یا بکارت یا دوشیزگی می تواند از اثرات و امتیاز آن در حکم طلاق توافقی بهره مند گردد.

 • نکته: گاهی قاضی رسیدگی کننده به طلاق توافقی، اقرار زوجین (هر دو زن و شوهر) به عدم وقوع نزدیکی یا دوشیزگی یا بکارت را می پذیرد به عبارت دیگر بعضی از قضات اقرار زوجین را در این خصوص حجت دانسته و نیازی به ارجاع به پزشکی قانون نمی بیند.

 

مراحل انجام طلاق توافقی

در ادامه به ترتیب گامهای انجام طلاق توافقی توضیح داده خواهد شد هر چند که در صورت اعطای وکالت به وکلای متخصص طلاق توافقی دفتر وکالت دادگران حامی زمان و مراحل انجام طلاق توافقی به شدت کوتاه می شود، به روشی که ما طلاق توافقی را انجام می دهیم، مرحله مشاوره حذف می شود و زمان از سه ماه به 10 روز تقلیل می یابد.

1- مراجعه به سایت اینترنتی سامانه تصمیم به آدرس مندرج در پایین صفحه و اخذ نوبت و آدرس جهت انجام مشاوره و غربالگری طلاق توافقی، لازم به توضیح است این جلسات مشاوره در شش قسمت و فاصله بین هر دوره جلسه باید 10 روز باشد که مجمعاً 60 روز به طول می انجامد.

نکته: جلسات مشاوره به مراجع نزد روانشناس قبل از طلاق توافقی بیشتر از اینکه موثر و آگاهی بخش بوده و زوجین را آگاهاه از طلاق منصرف کنند، مانعی است تا سد راه آنها شده و به دلیل زحمتی که ایجاد می کند طلاق توافقی را به تعویق انداخته یا زوجه را موقتاً منصرف می نمایند. و به اصطلاح به جای اینکه درمان کنند مسکنی موقتی است چرا که علت تصمیم زوجین به انجام طلاق را باید در نحوه تربیت فرزندان یا کیفیت آشنایی یا نحوه شروع زندگی مشترک یا وضعیت اخلاق در جامعه و یا مادی معیشتی و نیز تاثیر شبکه های اجتماعی جستجو کرد.
2- مراجعه به هر یک از دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی؛ البته همان طور که در بالا گفته شد در صورت که برگه طلاق توافقی وکیل انتخاب کردع باشد این مرحله به وسیله وکیل دادگستری و وکیل که برای طلاق انجام داده باشد نیازی به وجود زوجین نیست.

3- بعد از ثبت دادخواست با توجه به اینکه ذاتا به طلاق توافقی یا همان طلاق خلع خواهان زوجه (زن) است و زوج (مرد) خواند، دادخواست به دادگاه فرستاده می شود که آدرسی اعلامی مرد در آن نشانی واقع شده باشد و این تحلیل درست دادگاه صالح است البته ممکن است در عمل با مسامحه و اشتباه به کیفیت دیگری عمل شده باشد.

نکته: یک وکیل با تجربه دادگستری و وکیل متخصص طلاق ممکن است حسب تشخیص و ضروراً با استفاده از ابراز اقامتگاه خوانده دعوا را به نحوی مطرح کند که به همان دادگاه خانواده ای ارجاع شود که مد نظر آن وکیل است، این امر می تواند در کیفیت انجام طلاق توافقی و زمان طلاق توافقی موثر باشد.
4- پس از وصول دادخواست به شعبه ارجاع شده برای طرفین یا وکلای دادگستری آنها یک پیامک یا اس ام اس برای تعیین وقت رسیدگی می رود. البته در صورتی که دادخواست ناقص باشد یا ضمایم ناخوانا باشد قبل از هر چیز از طریق اس ام اس به طریق برای رفع نقص اخطار داده می شود.

5- شرکت در جلسه طلاق توافقی که قاضی در این جلسات توافقات طرفین را صورتجلسه نموده و اقدام به صدور حکم طلاق توافقی می نماید.

6- بعد از صدور حکم و امضای آن توسط قاضی و تایپ رای توسط منشی دادگاه حکم صادره به طرفین یا وکلای آنها ابلاغ می گردد که در این مرحله برای اینکه سریع تر رای قطعی و قابل اجرا شود، بهتر است طرفین یا وکلای آنها حق تجدیدنظر و فرجام خواهی را از خود ساقط نموده و جهت اجرای حکم صیغه طلاق توافقی در دفترخانه طلاق از دفتر شعبه صادر کننده رای طلاق گواهی قطعیت حکم را بگیرند

7- مراجعه به دفترخانه طلاق با به همراه داشتن اصل شناسنامه و اصل سند ازدواج و رای دادگاه و اصل گواهی قطعیت و در صورتی که وکیل دادگستری تصمیم به اجرای حکم طلاق داشته باشد اصل وکالتنامه و نیز حسب مورد آزمایش عدم بارداری یا گواهی دوشیزگی.

به این ترتیب مراحل پایان یافته و طلاق ثبت می شود و طلاق نامه صادر و به جهت اینکه طلاق توافقی از انواع طلاق بائن است و مانند طلاق به درخواست زوج رجعی نیست زن و شوهر باید جدا از هم زندگی کنند و کاملاً به هم نامحرم هستند.

 

 • درصورت تمایل به انجام طلاق توافقی و مشاوره با وکیل متخصص دعاوی خانواده و طلاق اینجا کلیک کنید.
 • جهت اطلاع از روش انجام طلاق توافقی با استفاده از وکالتنامه یا واگذاری حق طلاق اینجا کلیک کنید. 
 •  برای اطلاع از روش پیدا کردن وکیل خوب طلاق اینجا کلیک کنید.

​​


مطالعه مطالب مرتبط:

1-طلاق توافقی و طلاق خلع، نحوه رسیدگی

2-نحوه انجام طلاق توافقی

3-گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)، وکیل طلاق توافقی

4-روش طلاق توافقی، جزئیات حکم طلاق توافقی

5-دادخواست طلاق توافقی، وکیل خوب طلاق توافقی


 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
اخبار مرتبط
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.