خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

مدارک، مراحل و شرایط طلاق توافقی

 مدارک، مراحل و شرایط طلاق توافقی

طلاق توافقی تعبیری عامیانه از طلاق خلع است که قانونگذار به تبعیت از شرع و نظریات فقهی در ماده 1146 و 1147 قانون مدنی آن را این چنین تعریف می کند،" که در صورت کراهت زوجه (خلع) یا کراهت هر دوی زوجین (مبارات) نسبت به ادامه زندگی مشترک در صورت تمایل، تکلیف حقوق زوجه (مهریه، نفقه، حضانت فرزند، ملاقات فرزند، جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت) مشخص شده و طرفین با توافق بر سر اصل طلاق توافقی و سایر موارد ناشی از زوجیت اقدام به طلاق می نماید." نکته قابل تامل اینکه در صورتیکه زوجین بر سر کوچکترین مسئله ای در جریان انجام طلاق توافقی دچار اختلاف شوند و هیچ یک به اصطلاح کوتاه نیایند و گذشت ننمایند طلاق، وصف توافقی ندارد و متقاضی و خواهان طلاق اعم از اینکه زوج و زوجه باشد باید خود به تنهایی اقدام به طلاق نماید.شرایط طلاق توافقی به کیفیتی که در ادامه خواهد آمد تغییر یافته و هم چنین تلاش می شود مدارک لازم برای طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی و نیز راه ها و روش های انجام طلاق توافقی مورد بررسی قرار گیرد.

  |  
بازدید: 63838
  |  
امتیاز: Article Rating

 

ویدئوی آموزشی - چطور طلاق توافقی بگیرم ؟

 

شرایط طلاق توافقی    

  • در حال حاضر به جهت پیچیدگی هایی که شرایط طلاق توافقی پیدا کرده است در صورت اصرار زوجین به انجام طلاق توافقی و انجام آن در مدت زمان کوتاه و طلاق سریع و انجام طلاق فوری، بهتر است که زوجین انجام  پرونده و تشریفات طلاق توافقی را به یک و یا دو وکیل متخصص طلاق توافقی بسپارند. در غیر این صورت و در صورتی که خودشان شخصاً و بدون وکیل قصد طی مراحل را داشته باشند، باید بدانند که پروسه طلاق توافقی حدود سه ماه و یا حتی بیشتر زمان میبرد.زمان طولانی انجام طلاق توافقی در فرضی هم که طلاق توسط یک یا دو وکیل غیر متخصص و کم تجربه انجام می شود هم مصداق دارد.
  • ضرورت ندارد برای انجام طلاق توافقی ضرورتاً دو وکیل داشته باشید و هر دوی زوجه و زوج وکیل داشته باشند گاهی به دلایل مختلف یکی از زوجین اصرار داشته و تصمیم می گیرد که برای انجام تشریفات طلاق توافقی وکیل داشته باشد، و کار خود را به یک وکیل باتجربه و متخصص طلاق توافقی بسپارد، و طرف دیگر به جای اینکه کار طلاق را به یک وکیل دادگستری واگذار کند، ترجیح میدهد خود در پروسه و تشریفات طلاق توافقی اعم از ثبت دادخواست طلاق یا پیگیری آن در دادگاه و شرکت در جلسه رسیدگی و یا اجرای صیغه طلاق توافقی در دفترخانه طلاق حضور داشته باشد.
  • در حال حاضر به جهت شرایط و  الزاماتی که ایجاد شده تشریفات مخصوصی جهت امکان مطرح نمودن طلاق توافقی در دادگاه به موجب بخشنامه از سوی قوه قضائیه ضروری دانسته شده و تقریباً می توان گفت این بخشنامه در سراسر ایران انجام می شود و آن عبارت است از اجباری شدن مشاوره و غربالگری قبل از طلاق که طرفین باید خود شخصاً در این جلسات شرکت نموده و در پایان دوره گواهی لازم را اخذ نموده و هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی آن گواهی را جهت ارائه به دفتر خدمات قضایی و دادگاه خانواده به همراه داشته باشند.لازم به ذکر است وکلای ما در دفتر وکالت دادگران حامی طلاق توافقی را بدون طی این مرحله و در سریعترین زمان و بدون درگیری زوجین در پروسه و تشریفات طلاق انجام می دهند.  
  • در صورتی که یکی از زن و شوهر برای انجام طلاق توافقی به دیگری وکالت بدهد و یا هر دوی آنها به وکیل دادگستری وکالت بدهند، وجود وکالتنامه طلاق هم ضروری است این مورد بخصوص در فرضی متداول است که زن یا شوهر یا هر دو خارج از ایران ساکن باشند. بعد از طلاق توافقی مانند همه انواع طلاق، زن و شوهر باید به تعبیر قانونگذار قانون مدنی در ماده 1151 سه طهر ( حدود سه ماه 10 روز ) عده نگه دارند.
  •  به جهت بائن بودن طلاق توافقی همان طور که گفته شد قابل رجوع نیست با این وجود اگر زن به مابذل (مال یا مهریه که بخشیده شده) رجوع کند مرد نیز می توان به طلاق رجوع کند.به عبارت دیگر برای رجوع به طلاق توافقی سه ماه زمان وجود دارد.
  •  اگر حق رجوع به مابذل را زوجین از خود ساقط نموده باشند به نظر بیشتر فقها و حقوقدانان طلاق دیگر قابل رجوع نیست حتی با توافق و تمایل هر دوی زوجین، و باید صبر کنند تا عده تمام شود و دوباره عقد کنند.
  • در صورتی که مخاطبان و مراجعین گرامی اصرار به اطلاع از شرایط طلاق توافقی و انجام آن در کوتاهترین زمان ممکن را داشته باشند این امکان وجود دارد که دفتر وکالت ما و وکلای با تجربه طلاق توافقی این دفتر وکالت بتواند حدوداً طی مدت زمان 20 روز پروسه طلاق توافقی را بدون حضور زوجین و بدون نیاز به کلاسهای مشاوره به انجام برسانند.
  •  دفتر وکالت ما با تجربه طولانی در زمینه انجام طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور، در ارائه خدمات طلاق سریع و طلاق فوری و بدون نیاز به حضور و مراجعه این عزیزان به ایران، پیشرو بوده و دارای سابقه طولانی است.
  •  در صورتی که به اصل شناسنامه یا کارت ملی یا عقدنامه دسترسی ندارید و یا اینکه در صورتیکه به هر دلیلی تمایل به ابطال عقدنامه ازدواج نداشته یا میخواهید مهر طلاق در شناسنامه نخورد قبل از شروع تشریفات طلاق می توانید این را از ما بخواهید و ما تشریفات طلاق توافقی را مطابق باشرایط شما انجام خواهیم داد.

 

 

 

مراحل انجام طلاق توافقی

در ادامه به ترتیب گامهای انجام طلاق توافقی توضیح داده خواهد شد هر چند که در صورت اعطای وکالت به وکلای متخصص طلاق توافقی دفتر وکالت دادگران حامی زمان و مراحل انجام طلاق توافقی کوتاه می شود، به روشی که ما طلاق توافقی را انجام می دهیم، مرحله مشاوره حذف می شود و زمان از سه ماه به 20 روز تقلیل می یابد.

1- مراجعه به سایت اینترنتی سامانه تصمیم به آدرس مندرج در پایین صفحه و اخذ نوبت و آدرس جهت انجام مشاوره و غربالگری طلاق توافقی، لازم به توضیح است این جلسات مشاوره در شش قسمت و فاصله بین هر دوره جلسه باید 10 روز باشد که مجمعاً 60 روز به طول می انجامد.

نکته: جلسات مشاوره به مراجعه نزد روانشناس قبل از طلاق توافقی بیشتر از اینکه موثر و آگاهی بخش بوده و زوجین را آگاهاه از طلاق منصرف کنند، مانعی است تا سد راه آنها شده و به دلیل زحمتی که ایجاد می کند طلاق توافقی را به تعویق انداخته یا زوجین را موقتاً منصرف می نمایند. و به اصطلاح به جای اینکه درمان کنند باشد، مسکنی موقتی است چرا که علت تصمیم زوجین به انجام طلاق را باید در کیفیت آشنایی یا نحوه شروع زندگی مشترک یا وضعیت اخلاق در جامعه و یا مسائل مادی و معیشتی و نیز تاثیر شبکه های اجتماعی جستجو کرد.
2- یکی دیگر از مراحل طلاق توافقی مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی؛ البته همان طور که در بالا گفته شد در صورت که برای طلاق توافقی وکیل انتخاب کرده باشید این مرحله به وسیله وکیل دادگستری انجام می شود و نیازی به وجود زوجین نیست.

3- بعد از ثبت دادخواست با توجه به اینکه ذاتا خواهان طلاق توافقی یا همان طلاق خلع خواهان زوجه (زن) است و زوج (مرد) خوانده، دادخواست به دادگاه فرستاده می شود که آدرسی اعلامی مرد در آن نشانی واقع شده باشد البته ممکن است در عمل با مسامحه و اشتباه به کیفیت دیگری عمل شده باشد.

نکته: یک وکیل با تجربه دادگستری و وکیل متخصص طلاق ممکن است حسب تشخیص و ضروراً با استفاده از ابراز اقامتگاه خوانده دعوا را به نحوی مطرح کند که به همان دادگاه خانواده ای ارجاع شود که مد نظر آن وکیل است، این امر می تواند در کیفیت انجام طلاق توافقی و زمان طلاق توافقی موثر باشد.چرا دادگاه ها و مجتمع های قضایی خانواده و قضات روش ها و تفسیرهای مختلفی از قانون برای انجام طلاق توافقی دارند.
4- پس از وصول دادخواست به شعبه ارجاع شده برای طرفین یا وکلای دادگستری آنها یک پیامک یا اس ام اس برای تعیین وقت رسیدگی می رود. البته در صورتی که دادخواست ناقص باشند یا ضمایم ناخوانا باشد قبل از هر چیز از طریق اس ام اس به طرف (خواهان) برای رفع نقص اخطار داده می شود.(به حکم طلاق توافقی گواهی عدم امکان سازش هم گفته می شود.)

5- شرکت در جلسه طلاق توافقی قاضی در این جلسه توافقات طرفین را صورتجلسه نموده و اقدام به صدور حکم طلاق توافقی می نماید.

6- بعد از صدور حکم و امضای آن توسط قاضی و تایپ رای توسط منشی دادگاه، حکم صادره را به طرفین یا وکلای آنها ابلاغ می گردد که در این مرحله برای اینکه سریع تر رای قطعی و قابل اجرا شود، بهتر است طرفین یا وکلای آنها حق تجدیدنظر و فرجام خواهی را از خود ساقط نموده و جهت اجرای حکم صیغه طلاق توافقی در دفترخانه طلاق، از دفتر شعبه صادر کننده رای طلاق گواهی قطعیت حکم را بگیرند

7- مراجعه به دفترخانه طلاق با به همراه داشتن اصل شناسنامه و اصل سند ازدواج و رای دادگاه و اصل گواهی قطعیت و در صورتی که وکیل دادگستری تصمیم به اجرای حکم طلاق داشته باشد اصل وکالتنامه و نیز حسب مورد آزمایش عدم بارداری یا گواهی دوشیزگی. انجام می شود.

به این ترتیب مراحل پایان یافته و طلاق ثبت می شود و طلاق نامه یا سند طلاق صادر و به جهت اینکه طلاق توافقی از انواع طلاق بائن است و مانند طلاق به درخواست زوج رجعی نیست زن و شوهر باید جدا از هم زندگی کنند و کاملاً به هم نامحرم هستند.

 

 

 

مدارک لازم برای طلاق توافقی

1- اصل شناسنامه

2-  تصویر کارت ملی زوجین (زن و شوهر)

3- اصل عقدنامه ازدواج

4- صورتجلسه توافقات زوجین که همزمان با مراجعه به وکیل جهت اعطای وکالت طلاق توافقی این صورتجلسه تنظیم می شود.

5- آزمایش عدم بارداری، در صورتیکه زوجه ادعای دوشیزگی نداشته باشد.و البته زمان ارائه این آزمایش عدم بارداری به رسیدگی کننده دادگاه خانواده به طلاق توافقی و گاهی به دفترخانه طلاق هم زمان با اجرای صیغه طلاق ارائه است و رویه واحدی در این خصوص وجود ندارد.

6- گواهی بکارت و دوشیزگی، در زمانیکه زوجه ادعا داشته باشد غیر مدخوله است. با تأیید پزشکی قانونی و صدور گواهی عدم نزدیکی یا بکارت یا دوشیزگی می تواند از اثرات و امتیاز آن در حکم طلاق توافقی بهره مند گردد.(مهم ترین امتیاز در این مورد حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق است.)

نکته : گاهی قاضی رسیدگی کننده به طلاق توافقی، اقرار زوجین (هر دو زن و شوهر) به عدم وقوع نزدیکی یا دوشیزگی یا بکارت را می پذیرد به عبارت دیگر بعضی از قضات اقرار زوجین را در این خصوص حجت دانسته و نیازی به ارجاع به پزشکی قانون نمی بیند.(البته این بسیار نادر است  و رویه غالب ارجاع به پزشکی قانونی  جهت تشخیص بکارت است.)

7- مدتی است (از آذرماه سال 1397) به موجب یک بخشنامه و دستور العمل، شرکت در جلسه مشاوره خانواده و غربالگری برای انجام طلاق توافقی اجباری شده و این در زمره مدارک لازم برای طلاق توافقی قرار گرفته است و این نیز خود یکی از مدارک لازم برای طرح و شروع طلاق توافقی است.

نکته : توجه داشته باشید مطابق تعریف جدید از طلاق توافقی و پروسه و مراحل جدید انجام طلاق توافقی، مدت زمان انجام این نوع طلاق ممکن است 3 ماه یا حتی بیشتر طول بکشد که البته وکلای دفتر وکالت ما تلاش می نمایند در یک پروسه زمانی حدوداً 20 روزه در صورتی که مدارک لازم برای طلاق توافقی کامل باشد مراحل آن را طی کنند.

 

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص دعاوی خانواده و طلاق

 

رای دادگاه خانواده - طلاق توافقی

پرونده کلاسه : ..............

مرجع رسیدگی : شعبه 274 دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) مجتمع قضایی شهید مفتح تهران

دادنامه شماره : ............

خواهان : آقای .......... با وکالت ......... به نشانی .............

خوانده : خانم ........... با وکالت ........ به نشانی ...............

خواسته : طلاق توافقی (طلاق با توافق زوجین یا طلاق خلع)

گردشکار: خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده/مقرر دادگاه به تصدی امضاءکننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

رای دادگاه :

در خصوص دادخواست زوجین به اسامی خانم .......... با وکالت ............ و آقای .......... با وکالت ........... بر صدور گواهی عدم امکان سازش به منظور اجرای صیغه طلاق (طلاق توافقی) بدین شرح که حسب مفاد دادخواست و صورتمجلس دادگاه اعلام داشته اند زوجین با یکدیگر تفاهم و توافق اخلاقی نداشته و قادر به ادامه زندگی مشترک نمی باشند از این رو قصد جدایی و طلاق دارند: زوج تعداد پنجاه سکه بهار آزادی را زمان اجرای صیغه طلاق به زوجه پرداخت می نماید و الباقی مهریه را به صورت اقساط ماهیانه دو سکه بهار آزادی به زوجه پرداخت خواهد کرد و پنج سکه بهار آزادی را در قبال طلاق به زوج بذل و وکیل زوج قبول بذل نمودند.

زوجه نسبت به سایر حقوق مالی ادعایی ندارد. حضانت فرزندان مشترک با پدر است که با توجه به اوراق و محتویات پرونده و ملاحظه فتوکپی مصدق سند رسمی نکاحیه مضبوط در پرونده و احراز علقه زوجیت دائم فیمابین زوجین و اینکه مساعی دادگاه و داوران واجد شرایط قانونی در سازش زوجین و اصلاح ذات البین موثر واقع نشده است لذا مستندا به ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال 1371 مجمع تشخیص مصلت نظام و آیین نامه اجرایی آن و با رعایت مواد 1145 و 1133 قانون مدنی دادگاه ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش به زوجین اجازه داده می شود تا با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق و با رعایت کلیه موازین شرعی و قانونی و پس از بذل مهریه به میزان یادشده فوق از سوی زوجه و قبول بذل از ناحیه زوج نسبت به اجرای صیغه طلاق از نوع بائن یائسه و ثبت آن اقدام نمایند. صحت اجرای صیغه طلاق به عهده مجری محترم طلاق است.

رای صادره حضوری ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد و پس از آن ظرف فرصت قانونی قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است همچنین از تاریخ ابلاغ جهت ارائه به دفترخانه طلاق سه ماه اعتبار دارد.

رئیس شعبه 274 دادگاه خانواده تهران

 

نمونه صورتجلسه توافقات زوجین

بنام خدا

درتاریخ 95/09/13 طرفین؛ جناب آقای .......... و سرکار خانم ......... به موجب این صورتجلسه درخصوص روابط و شرایط ناشی از زندگی مشترک و متعاقب آن طلاق صورت گرفته به موجب دادنامه شماره ...... مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ توافقات شفاهی حین طلاق خود را مکتوب مي نماپند؛

1- طرفین توافق نمودند که زوجه کلیه مهریه خود را به جز آنچه در ادامه خواهد آمد در قبال طلاق بذل می نماید و زوج قبول بذل نموده است. (مهریه عبارت بوده است از ۶۶۴ سکه تمام بهار
آزادی)

2- زوجه نسبت به اجرت المثل ایام زوجیت و نفقه معوقه و دوران عده ادعایی ندارد.

3- زوج بعنوان قسمتی از مهریه پول پیش و مبلغ و ودیعه موضوع قرارداد اجاره شماره ..... را با ظهر نویسی و اخذ رضایت موجر حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۰ به زوجه منتقل می نماید و در این خصوص علاوه بر آن یک وکالتنامه به شماره ....  مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ تنظیم شده است که به موجب آن حقوق ناشی از قرارداه اجاره مذکور را انتقال خواهد داد در این خصوص لازم به ذکر است که مبالغ اجاره تا پایان مدت از سوی آقای ...... باید پرداخت شود.

4- زوج یکدستگاه خودروی پژو ۴۰۵ به سال ساخت ۱۳۷۸ را به ارزش تقریبی یکصدمیلیون ریال (ده میلیون تومان) به زوجه منتقل نموده و برای انتقال مالکیت و فک پلاک به وی وکالت بلاعزل به شماره ....... مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ تنظیم شده که کلیه هزینه های راجع به خلافی و فک پلاک به عهده آقای ...... می باشد.

5- زوج موظف است به مدت ۲۴ ماه تمام از تاریخ ۹۵/۰۷/۲۵ هر ماه مبلغ پانزده میلیون ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان به زوجه پرداخت نماید (تا 4۷/۶/۲۵). این مبلغ تا زمانی است که زوجه مجرد باشد در هر زمان که زوجه ازدواج نماید این مبلغ قطع خواهد شد. و در صورت عدم ازدواج زوجه باید ۲۴ ماه پرداخت شود.

6- زوج یک فقره چک به شماره ....... بابت کلیه مطالبات فوق به زوجه می دهد که در صورت نیاز و عدم انجام هر یک از تعهدات از سوی زوج. زوجه حق خواهد داشت چک مذکور را به اندازه طلب باقیمانده خود وصول نماید همچنین در صورت تخلف زوج از پرداخت هر یک از اقساط در راس موعد برای زوجه حق گرفتن وجه التزامی معادل کل مبلغ توافق شده در بند  شماره 5 (36/000/000 تومان) وجود دارد.

​​

 

 

مطالب مرتبط با شرایط و مراحل و مدارک طلاق توافقی :

1- نحوه انجام طلاق توافقی

2- طلاق توافقی و طلاق خلع، نحوه رسیدگی

3- حق طلاق زن، وکالت طلاق توافقی برای زوجه

4- گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)، وکیل طلاق توافقی

5- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

3.94 از 5 (36 امتیاز)
پرسش و پاسخ‌های متداول
حسب مورد و بسته به نوع اقدام، مدارک لازم برای طلاق توافقی عبارتند از : شناسنامه زوجین - عقدنامه ازدواج (یا رونوشت سند ازدواج) - وکالتنامه حق طلاق (در صورت وجود) - وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورت وجود) - نتیجه مشاوره و غربالگری - صورتجلسه توافقات زوجین - آزمایش عدم بارداری (در مرحله اجرای حکم) - نتیجه معاینه بکارت از پزشکی قانونی (در صورت وجود این ادعا).
مراحل طلاق توافقی به طور اجمالی عبارت است از : 1- وقوع توافق بین زوجین و تنظیم صورتجلسه توافقات در خصوص کلیه مسائل ناشی از زندگی مشترک 2- مراجعه به مراکز بهزیستی جهت انجام مشاوره و غربالگری (بعضاً و با روش هایی یک وکیل دادگستری میتواند این مرحله را حذف کند و به کار تسریع ببخشد) 3- مراجعه به دفتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی با حضور زن و شوهر یا وکلای آنها 4- پیگیری دادخواست ثبت شده در دادگاه خانواده جهت تشکیل جلسه رسیدگی 5- انجام داوری طلاق 6- پیگیری صدور حکم طلاق 7- گرفتن قطعیت حکم طلاق 8- مراجعه به دفترخانه رسمی طلاق و ثبت آن .
در حال حاضر چیزی در حدود 4 یا 5 ماه برای طی تشریفات طلاق توافقی به طور کامل زمان لازم است البته یک وکیل دادگستری متخصص دعاوی خانواده و با تجربه ممکن است بتواند این زمان را تا حدود دو ماه کاهش دهد.
هزینه های طلاق توافقی عبارتند از : هزینه دادرسی، هزینه مشاوره، هزینه داوری، هزینه ثبت طلاق و دستمزد وکیل.برای اطلاع از مبلغ هر یک از این موارد پس از انتخاب وکیل خود می توانید از آن وکیل استعلام نمایید.در حال حاضر و در زمان نگارش این مطلب (اوسط سال 2021 میلادی و اوایل سال 1400) دستمزد ما (دفتر وکالت دادگران) برای انجام مراحل طلاق توافقی به صورت ویژه در سریع ترین زمان و با کم ترین درگیری زوجین و با بهترین کیفیت چیزی در حدود 15 میلیون تومان است.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.