تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
وکیل برای شکایت ارتباط و رابطه نامشروع - زنا

 وکیل برای شکایت ارتباط و رابطه نامشروع - زنا

رابطه نامشروع به هر نوع رابطه خارج از عرف و غیر قانونی گفته می شود که خود در سیستم حقوقی ایران به عنوان جرمی مستقل تعریف شده است.در مرحله تشخیص و جرم انگاری و شروع شکایت باید تلاش و دقت شود این جرم با مصادیق زنا و لواط و سایر جرایم جنسی مستوجب حد خلط و اشتباه نشود چرا که در صورت انتخاب عنوان اشتباه و نسبت دادن عناوین خاص زنا و لواط بدون وجود دلایل خاص اثباتی ممکن است برای خود نسبت دهنده مجازات قذف به همراه داشته باشد.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 61773

نکات مهم حقوقی، ارتباط نامشروع

 

 

1- منظور از رابطه نا مشروع هرگونه رابطه غیر ضروری و غیر شرعی بین زن و مرد یا دو زن و یا دو مرد است.

2- جرایم مشابه با رابطه نامشروع (جرایم مبتنی بر رابطه صمیمانه و غیر قانونی دو انسان) عبارتند از: زنا (زنای محسنه،زنای به عنف،زنای با محارم) لواط، تفخیذ، مساحقه و ....

3- صرف ارتباط تلفنی و ارتباط از طریق پیامک و ارسال پیام در شبکه های اجتماعی (وانس آپ، تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و ....) در یک نگاه سخت گیرانه از طرف بسیاری از قضات در رویه قضایی  در بسیارس از موارد مصداق رابطه نامشروع شمرده شده است.

4- صرف صحبت کردن حضوری در مواقغ غیر ضروری و گذاشتن قرار ملاقات و خلوت کردن دو فرد با هم می تواند مصداق رابطه نامشروع باشد

5- ضرورتی ندارد عناصر یک ارتباط نا مشروع از دو جنس مخالف باشند در صورت اثبات نیت سوء در صورتی که عمل مصداق جرم حدی دیگری نباشد ،رابطه نامشروع است.

6- در سیستم حقوقی ایران ازدواج فقط بین یک زن و یک مرد که خالی از موانع نکاح باشند مشروع شمرده شده است و چیزی تحت عنوان ازدواج یا رابطه دو هم جنس مشروع و قانونی نیست.

7- در طرح شکایت رابطه نامشروع و تعیین نوع اتهام و عمل مجرمانه بسیار باید دقت شود چه بسا مواردی که شاکی با طرح این شکایت خود متهم به جرم قذف می شود.

8- زنا و لواط فقط با شهادت چهار مرد و یا چهار بار اقرار مرتکب ثابت می شود پس اگر کسی نسبتی در این مورد به دیگری بدهد و نتواند شهادت چهار مرد را ضمیمه شکایت خود کند تحت عنوان قذف حد می خورد.

9- اعمال دون زنا و ملامسه و مصافحه و مقابله نیز از مصادیق بارز رابطه نامشروع هستند.

10-شاکی در شکایت رابطه نامشروع یکی از زوجین یا مدعی العموم است و فرد غیر ذینفع صرفاً می تواند وقوع جرم را گزارش کند.

11- جرم رابطه غیر مشروع از جمله جرایم عمومی است و رضایت شاکی مانع از ادامه جریان رسیدگی نمی شود.

12- مجازات رابطه نامشروع تا 80 ضربه تازیانه است یعنی کمتر از 80 ضربه،یعنی از 1 تا 70 ضربه شلاق.

13- به جرایم رابطه نامشروع و مصادیق آن حسب مورد دادسرا یا دادگاه ارشاد (البته فقط در تهران) رسیدگی مینماید و اگر اتهام دایر کردن مرکز فساد یا خانه فساد باشد در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

14- وقتی که ابزار ارتباط نامشروع ابزار و ادوات الکترونیکی و گوشی موبایل و فضای مجازی باشد پلیس فتا مرجع تحقیق است( پلیس فضای تبادل اطلاعات)

15- توصیه می شود به جهت ضرورت و حساسیت و به دلیل اینکه طرح شکایت نا مشروع و عواقب آن ممکن است دامان خود شاکی را بگیرد ،قبل از هر شکایتی حتماً با یک وکیل متخصص دعاوی کیفری و وکیل با تجربه در زمینه اینگونه دعاوی مشورت شود.

 

 

نمونه شکواییه رابطه نامشروع

موضوع شکایت: ارتباط مستمر مشتکی عنهم به صورت نامشروع از طریق تماس تلفنی و حضوری

شاکی: آقای .......  به نشانی .......

مشتکی عنهم:   1- آقای ........ به نشانی ..........

                     2- خانم ....... به نشانی شاکی

تاریخ وقوع جرم: به دفعات از یک سال پیش تا کنون

محل وقوع جرم: نشانی شاکی و مشتکی عنهم

دلایل:

1- ریز مکالمات و تماس های طرفین (پرینت تلفن)

2-  شهادت شاهد

3- صدای ضبط شده متهم

 دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان تهران

با سلام و تقدیم احترام، به عرض آن مقام محترم می رساند مدتی پیش موکل گرامی متوجه می شود که همسرش به طور پنهانی با فردی از طریق تماس تلفنی و به صورت حضوری صحبت و تماس داشته و به طرز مشکوکی در ساعات نبود موکل در منزل، منزل مشترک را ترک می نماید. تا اینکه مشتکی عنه آقای ....... با موکل تماس گرفته و ضمن اقرار و اعتراف به وجود رابطه با همسر موکل به مدت 4 سال، ابراز ندامت و پشیمانی می نماید. پس از آن برخلاف انتظار، متاسفانه این رابطه ادامه پیدا کرده و حتی ظاهرا به گفته مشتکی عنه آقای ....... نقشه قتل هم طراحی می شود که موکل ضمن اعلام این مراتب خدمت آن مقام تقاضای تعقیب متهمین و تحقیق جرایم ارتکابی را می نماید.

 

 

 

حکم دادگاه در خصوص رابطه نامشروع

شاکی: آقای ..... با وکالت ...... به نشانی .............

متهمین: 1- خانم ........ با وکالت .......... به نشانی ................

             2- آقای ........ به نشانی ...............

اتهام: رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت (غیر از زنا)

دادگاه با بررسی اوراق و محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به رای می نماید.

«رای دادگاه»

به موجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 18 تهران 1- خانم ...... فرزند ......... متاهل فاقد سابقه کیفری با وکالت ........ 2- آقای ......... فرزند ......... 28 ساله مجرد فاقد سابقه کیفری متهمند به ارتباط نامشروع غیر زنا موضوع شکایت آقای ........ با وکالت........... دادگاه با عنایت به شکایت شاکی ، اظهارات شهود،اقرار صریح متهم ردیف دوم و دفاعیات متناقض و بلا وجه متهم ردیف اول و همچنین ملاحظه سی دی ضبط شده از ارتباط تلفنی متهمین و عدم توجیه اخلاقی و منطقی بر مجاز بودن چنین ارتباطی فی ما بین متهمین و سایر قرائن و امارات منعکس در پرونده ضمن عدول از اتهام مندرج در کیفرخواست اتهان متهمین را منطبق با فعل حرام دانسته و مستندا به ماده 638 قانون مجازات اسلامی و رعایت ماده 22 قانون مذکور هریک از متهمین را به تحمل 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم می نماید. رای صادره حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
مجازات قانونی رابطه نامشروع و اعمال دون زنا از 1 تا 100 ضربه شلاق است یعنی کمتر از 100 ضربه شلاق و حسب مورد ممکن است قاضی مجازات تکمیلی نیز برای مرتکبین در نظر بگیرد.
اثبات وقوع رابطه نامشروع می تواند موید بوجود آمدن عسر و حرج و قرار گرفتن زندگی زن در سختی و مشقت باشد پس به این دلیل می تواند دلیل فرعی و غیر مستقیمی برای رابطه نامشروع محسوب شود ولی خود دلیل مستقیمی برای طلاق نیست یعنی چنین نیست که قانونگذار در مقررات و قوانین خانواده و یا در عقد نامه به صورت شرط ضمن عقد رابطه نامشروع دلیل برای طلاق محسوب کرده باشد.توجه داشته باشید که این در فرضی است که رابطه نامشروع اثبات شود و صرف ادعای وجود رابطه نامشروع هیچ تأثیری در امکان طلاق ندارد.علاوه بر  این حتی اگر زن بتواند ثابت کند که شوهرش در قالب ازدواج (دایم یا موقت) با زن دیگر در ارتباط است می تواند از وی طلاق بگیرد.داشتن رابطه نامشروع توسط زن برای مرد بعد از اثبات نیز می تواند امتیازاتی داشته باشد از جمله: نشوز و عدم ضرورت پرداخت نفقه و نیز سقوط شرط تملیک نصف اموال مرد به زن.
حسب مورد و بسته به شکایت و موضوع دادگاه صالح برای شکایت رابطه نامشروع یا زنا می تواند دادگاه کیفری یک و یا کیفری دو باشد.توجه داشته باشید که دادسرا هیچ گاه صالح به انجام تحقیقات در جرایم منافی عفت نیست و در اینگونه جرایم تحقیقات توسط دادگاه کیفری دو انجام می شود.در تهران دادگاه ویژه ای تحت عنوان دادگاه ارشاد که از جمله دادگاهای کیفری دو است به اتهام رابطه نامشروع و اعمال دون زنا رسیدگی می نماید.
حق الوکاله و دستمزد وکیل برای شکایت رابطه نامشروع رقم مشخص و ثابتی نیست و حسب تشخیص وکیل و پیچیدگی کار و مرجع صالح مبلغ متفاوتی است ولی در هر حال از 20 میلیون تومان کمتر نیست.
می توانید وکیل متخصص رابطه نامشروع و دعاوی کیفری را در اینترنت جستجو نموده و در جلسه اول با مراجعه به وکیل از وی مشاوره حقوقی بگیرید در صورتی که قانع و مجاب شدید که آن وکیل می تواند از حق شما دفاع نماید و وکیل مورد نظر شما ه پرونده شما را پذیرفت، همکاری را با او شروع کنید و در غیر اینصورت سراغ نفر بعدی لیست خود بروید.
دلایل اثبات رابطه نامشروع همان دلایل عمومی اثبات جرم است که عبارتند از : الف) شهادت شهود ب) سند و نوشته ج) اقرار مرتکب د) علم قاضی ه) امارات و قرائن  نکته : زنا فقط با شهادت 4 مرد یا 4 بار اقرار مرتکب اثبات می شود.
وقوع رابطه نامشروع هیچ تاثیری در مهریه و امکان مطالبه آن ندارد ولی در عمل وقتی که شوهر شکایت رابطه نامشروع می کند ممکن است زوجه برای جلب رضایت وی راضی شود که از مهریه خود بگذرد.
برای روشن شدن فرق بین این سه عنوان به ترتیب هر کدام از مفاهیم زنا، رابطه نامشروع و اعمال دون زنا را تعریف می کنیم تا فرق بین آنها مشخص شود: الف) منظور از زنا داشتن رابطه جنسی خاص بین زن و مرد نامحرم است.(منظور از نامحرم بودن علقه زوجیت است اعم از عقد دائم یا موقت).که البته طریق اثباتی مخصوص و محدود خود را دارد و به دو نوع محصن و غیر محصن تقسیم می شود. ب) رابطه نامشروع یک عنوان بسیار کلی است و به هر نوع رابطه غیر ضروری و غیر متعارف و صمیمانه بین زن و مردی که محرم نیستند گفته می شود.اعم از اینکه تلفنی باشد یا تصویری یا حضوری.در تطبیق رفتار افراد با این اتهام و در مورد اینکه چه میزان از رابطه موید وقوع این جرم است بین قضات اتفاق نظر وجود ندارد. ج) هر گاه بین زن و مردی که علقه زوجیت ندارند تماس فیزیکی و بدنی به هر نوع و میزان رخ داده باشد و وقوع زنا قابل اثبات نباشد بهتر است شاکی برای رهایی از انواع قذف، از واژه اعمال دون زنا استفاده نماید چرا که اثبات اعمال دون زنا با توسل به ادله عمومی اثبات دعوا ممکن است ولی اثبات زنا همانطور که گفته شد راه اثبات مخصوص به خود را دارد.برای روشن شدن فرق بین این سه عنوان به ترتیب هر کدام از مفاهیم زنا، رابطه نامشروع و اعمال دون زنا را تعریف می کنیم تا فرق بین آنها مشخص شود: الف) منظور از زنا داشتن رابطه جنسی خاص بین زن و مرد نامحرم است.(منظور از نامحرم بودن علقه زوجیت است اعم از عقد دائم یا موقت).که البته طریق اثباتی مخصوص و محدود خود را دارد و به دو نوع محصن و غیر محصن تقسیم می شود. ب) رابطه نامشروع یک عنوان بسیار کلی است و به هر نوع رابطه غیر ضروری و غیر متعارف و صمیمانه بین زن و مردی که محرم نیستند گفته می شود.اعم از اینکه تلفنی باشد یا تصویری یا حضوری.در تطبیق رفتار افراد با این اتهام و در مورد اینکه چه میزان از رابطه موید وقوع این جرم است بین قضات اتفاق نظر وجود ندارد. ج) هر گاه بین زن و مردی که علقه زوجیت ندارند تماس فیزیکی و بدنی به هر نوع و میزان رخ داده باشد و وقوع زنا قابل اثبات نباشد بهتر است شاکی برای رهایی از انواع قذف، از واژه اعمال دون زنا استفاده نماید چرا که اثبات اعمال دون زنا با توسل به ادله عمومی اثبات دعوا ممکن است ولی اثبات زنا همانطور که گفته شد راه اثبات مخصوص به خود را دارد.
نظرات

یکشنبه, 28 اردیبهشت,1399

محمد

یعنی واقعا ۲۰۰ تومن جریمه؟یه کم خنده دار نیست؟


پاسخ وکیل :
تشخیص میزان مجازات با قاضی است و فلسفه قانوگذاری و قضاوت این است که فرد بی گناه مجازات نشود و طبق اصول دادرسی اگر هزاران مجرم از بند مجازات برهند بهتر از این است که یک بی گناه مجازات شود و شدید بودن مجازات همیشه جوابگو نیست به خصوص در جرایم جنسی و منافی عفت که توصیه قانونگذار و شارع این بوده است که قاضی اصراری به اثبات جرم نداشته باشد.

پنجشنبه, 10 مهر,1399

مهدی

عجب دنیایی شده، یارو گناه کبیره می‌کنه و دویست هزارتومان میده و تمام واقعا جای تاسف داره


پاسخ وکیل :
بحث گناه که یک مسئله شخصی است با جرم که ارتباط با جامعه دارد متفاوت است و لزوماً هر گناهی موضوع مجارت و جرم اگاری قرار نمی گیرد.
دادرسی اصول خود را دارد و چنین نیست که قاضی غرض ورزانه و شخصی به چنین موضوعاتی نگاه کند و توصیه شارع و قانونگذار این بوده است که اصراری به اثبات جرایم منافی عفت وجود نداشته باشد و حتی به قضات توصیه شده که راه جلوی پای وی بگذارند تا جرم وی اثبات نشود مگر اینکه خودمجرم اقرار به وقوع جرم نماید.

چهارشنبه, 08 اردیبهشت,1400

فاطمه

باسلام اگرزنی به طور پیامک وتلفنی بامردی درتماس باشدومدتی ازآن ارتباط گذشته ودیگرهیچ تماسی نداشته باشد بامرددیگر و شوهرش برعلیه زن شکایت کندچطورمیتواندعمل نامشروع را شوهردردادگاه اثبات کند؟

یکشنبه, 09 خرداد,1400

Shirin

سلام برای جرم رابطه ی نامشروع تشکیل پرونده چقدر طول میکشه و همچنین خانواده ی دختر در جریان قرار میگیرند از طریق دادگستری؟

دوشنبه, 17 خرداد,1400

سعید

سلام اگر *دختری* بامردی رابطه نامشروع داشته باشه حاصلشون یه بچه باشه و مرد حاضر به گرفتن شناسنامه نباشه مراحل شکایت چجوری وماکانشونم تهران نباشه.

پنجشنبه, 22 مهر,1400

Elahe

اگر زنی بامردی رابطه تلفنی داشته باشه وسیمکارت رو بشکنه یا گوشی رو فرمت کنه وبعد یک سال همسرش شکایت کنه ایا میتونه تودادگاه ثابت کنه این رابطه نامشروع رو

ﺳﻪشنبه, 18 آبان,1400

مریم

سلام خسته نباشید من سال95صیغه پسر مجرد شدم خودم الان 31و اون 28سالشه هفت سال دوست بودیم که درسال 95رفتیم محضر صیغه پانزده ساله با چهارده سکه کردیم مادرش کلی گریه کرد ما رفتیم دوباره صیغه نوشت محضردار به مدت بیست سال و مهریه پنج ملیون ماهیانه الان سه ساله ک جدا از منه ماهی یه بار میاد سمتم و24ساعته با دوست دخترش باغه میخوام بدونم من کپی دارم برابر بااصل کنم درسته؟ حرفم به دادگاه میرسه از نظر مهر و نفقه طبق توافق بوده حرفم میرسه؟ میتونم از دوست دخترش شکایت کنم ک تلفنی تهدید ب اسید پاشی کرده و من اعاده حیثیت کنم برا عمر و جوونیم ک داره الکی میره چون دوسش دارم حقیقت دنبال یه راهم ک بتونم از طریق قانون اون دختر رو مجازات کنم که هر شب اونجا زنا میکنن و بترسه شوهرمو بیاد سمتم شما راهنماییم کنین بخدانمیدونم چیکار کنم برگرده ب خودم ؟


پاسخ وکیل:
ظاهراً شما مشکلات متعددی دارید و امکان پاسخ مفصل به همه مشکلات و مسائل شما نیست، در هر حال برای هر کدام از ادعاهای خود که دلیل و مدرک داشته باشید می توانید شکایت کنید ولی باید بدانید که چنین نیست که شما برای اثبات رابطه نامشروع متهم را معرفی کنید.رابطه نامشروع دو عنصر دارد یکی زن و دیگری مرد.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.