X
خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

 وکیل برای دستور فروش ملک مشاع و مشترک

وکیل برای دستور فروش ملک مشاع و مشترک

ملک مشاع به ملکی گفته می شود که در مالکیت چند شریک و بین آنها مشترک است.در صورتی که شرکا با هم برای پایان دادن به شراکت توافق نداشته باشند ناگزیر کسانی که چنین تصمیمی دارند باید به دادگاه حقوقی مراجعه کنند و موضوع درخواست آنها نیز تقاضای دستور فروش ملک مشاع است.

 

  |  
بازدید: 38253
  |  
امتیاز: Article Rating

نکات مهم دعوای دستور فروش ملک مشاع 

  • یک ملک و مال غیر منقول صرفنظر از اینکه آپارتمان باشد یا زمین باشد و یا مغازه و هر نوع ملک، در صورت داشتن مالکین متعدد به دو دسته کلی مشاع و مفروز تقسیم میشود.
  • ملک مشاع ملکی است که میزان سهم هر یک از مالکین در آن مشخص است ولی مصداق و محدوده سهم او مشخص نشده است در ا ین صورت هر یک از مالکین در تمام اجزای مال با هم سهم دارند مثلا اگر دو نفر یک آپارتمان را به نحو مشاعی و هر یک سه دانگ یا هر یک 50 درصد شریک باشند تمام اجزا و قسمتهای آن آپارتمان به همین نحو متعلق به هر دو است.
  •  نوع دیگر مالکیت مشترک مالکیت مفروز است که در این نوع مالکیت سهم هر یک از طرفین و شرکا مشخص است.مثلا ًاگر سه نفر یک قطعه زمین 300 متری را شریک بوده و سهام آنها مساوی باشد میتواند با توافق یا در صورت عدم توافق حسب مورد با مراجعه به اداره ثبت یا دادگاه تقاضای افراز بنمایند. بعد از افراز سهم و حدود آن مشخص شده و حتی میتواند برای سهم خود تحت شرایطی سند شش دانگ مالکیت بگیرند.
  • نحوه اداره و تصرف در مال مشاع به جهت ویژگیهای خاص این نوع مالکیت احکام و مقررات پیچیده و مخصوصی دارد که توصیه میشود قبل از هر اقدام حتما با یک وکیل متخصص دعاوی ملکی مشورت شود. 
  • در فرضی که یک ملک مشاعی که بین چند نفر مشترک است و فارغ از اینکه دلیل اشاعه ارث بردن است یا معامله  ارادی و امکان حصول توافق بین همه شرکا برای فروش یا نحوه ی تصرف وجود ندارد، هر یک از شرکا صرف نظر از میزان سهم حق مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست دستور فروش را دارد.
  • در فرض تقاضای فروش ملک مشاع یا تقاضای صدور دستور فروش، قاضی پس از رسیدگی و احراز مالکیت، و خوانده قرار داده شدن سایر شرکا دستور فروش صادر می کند.
  • در مرحله ی اجرا با ارجاع امر به کارشناس قیمت ملک مشخص شده و کل آن به فروش گذاشته می شود و وجه حاصل از فروش به حساب صندوق دادگستری واریز می گردد و طبیعتا هر یک از شرکا حق مطالبه صرفا سهم خود از مبلغ حاصله را دارد.
  • نکته ی قابل توجه اینکه مطابق قانون افراز املاک مشاع تقاضای دستور فروش لزوماً بعد از تشخیص عدم افراز قابل رسیدگی است. مگر اینکه در بین ورثه فرد محجوری باشد. به عبارت دیگر شریک مشاعی متقاضی فروش اول باید به اداره ی ثبت محل مراجعه نموده و پس از تشخیص قابل افراز نبودن ملک و صدور حکم عدم افراز می تواند برای فروش درخواست بدهد.
  • لزوم دادن درخواست عدم افراز قبل از تقاضای دستور فروش مربوط به موردی است که عملیات ثبتی ملک پایان یافته باشد. در صورتی که عملیات ثبتی ملک در جریان باشد یا اصلا انجام نشده باشد برای تقاضای افراز و فروش هر دو باید به دادگاه مراجعه کرد.
  • در این دعوا به جهت پیچیدگی، مشورت با وکیل دادگستری و وکیل دعاوی ملکی و وکیل متخصص املاک و قراردادها ضروری است.

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل برای تقسیم - دستور فروش و دعاوی ملکی : 9121457035

 

مطالب مرتبط با دستور فروش : 

1- درخواست افراز املاک مشاع

2- افراز ملک مشاع، فروش ملک مشاع   

3- افراز، تفکیک و تقسیم مال مشاع (مال مشترک)

4- تعریف دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی

 

3.31 از 5 (35 امتیاز)
پرسش و پاسخ‌های متداول
هر گاه دو یا چند شریک صرفنظر از میزان سهم هر یک یا تعداد شرکا بخواهند به حالت شراکت و اشاعه در ملکی پایان دهند و یک یا چند شریک راضی به این امر نباشند متقاضی می تواند پس از طی تشریفات تقاضای فروش ملک مشاع را بنماید.با دستور قاضی و صرفنظر از رضایت و تمایل سایرین یا عدم رضایت انها با دستور دادگاه ملک در قالب مزایده به بالاترین پیشنهاد فروخته می شود و وجه ناشی از فروش آن به نسبت سهم هر یک از شرکا به آن شریک داده می شود.
بر اساس رویه غالب بله، باید قبل از طرح دعوای دستور فروش ملک مشاع تقاضای افراز نموده و حکم عدم افراز را از اداره ثبت اخذ نمود.با این وجود برای پایان و فروش مال مشترک و مطالبه سهم راه هایی وجود دارد که با سپردن پرونده به یک وکیل با تجربه و متخصص املاک طبیعتاً در زمان کوتاهتری می توانید به مقصود پایان اشاعه و شراکت دست یابید.
بله، فرقی نمی کند که منشأ شراکت و اشاعه ارث باشد یا یک قرارداد.در هر حال و به هر دلیل که چند نفر شریک یک ملک باشند می توان از این روش استفاده کرد.
1- تقاضای افراز از ثبت محل 2- تقاضای صدور حکم خلع ید مشاعی 3- تقاضای صدور دستور فروش ملک مشاع 4- ..........
نظرات
دوشنبه, 07 شهریور,1401

غزال

سلام و ممنون از اطلاعات جامعي كه در اختيار مردم ميگذاريد. سوال اگر قيمت ملك مشاعي بالا باشد به صورتي كه خريدار مناسب بخصوص در شرايط اقتصادي كنون به سختي پيدا بشه ولي يكي از شركا به زور خواهان فروش به ٥٠ ميليارد زير نرخ بازار باشند تكليف چيست؟ همه شركا خواهان فروش هستند اما يكي به دليل مشكلات فافيلي بقيه شركا رو مجبور به فروش زير قيمت ميكند! آيا واقعا راهي براي جلو گيري نيست؟ ممنون

یکشنبه, 25 دی,1401

سلام وقت بخیر ملکی هست بصورت ورثه ای تقسیم شده ویکی از ورثه درخواست فروش اجباری داده ایا یکی از ورثه که فرزند صغیری دارد ودچار اسیب مغزی هست میتواند سهم خودش را بنام فرزندش کند تا مانع فروش ملک شود؟؟

ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.