خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

وکیل برای افراز املاک مشاع

 وکیل برای افراز املاک مشاع

برای پایان دادن به شراکت و اشاعه در یک مال یا ملک مشترک راههای مختلفی وجود دارد که در عین شباهت تفاوت های مهم و قابل توجه ای دارد.این راه ها عبارتند از : افراز ، تقسیم ، تفکیک.منظور از افراز جدا نمودن و مشخص کردن سهم هر شریک در مال غیر منقول است که توسط اداره ثبت انجام می شود.منظور از تقسیم که معمولاً اساس آن تراضی و توافق همه شرکا است توافق بر سر مصداق سهم هر شریک است که چون تشکیل دهنده آن توافق است سهام می تواند یکسان و مساوی و هم ارزش هم نباشد ولی لازم الاجرا است.و در نهایت منظور از تفکیک جدا نمودن مصداق سهم هر شریک و صدور سند مالکیت است در فرضی که قبلاً تقسیم انجام شده است در واقع پس از وقوع تقسیم شرکا می توانند از اداره ثبت تقاضای صدور صورتمجلس تفکیکی و صدور سند مالکیت را برای سهم خود بنمایند.

  |  
بازدید: 994
  |  
امتیاز: Article Rating

مطالعه نکات مهم تقسیم اموال مشترک و نمونه یک تقسیم نامه

 

نکات مهم افراز املاک مشاع 

  • افراز که به معنی تعیین مشخصات و حدود سهم هر یک از شرکا در ملک مشترک است. افراز وقت در خصوص اموال غیر منقول قابل اعمال است.

 

  •  تفکیک بسیار شبیه افراز است و فقط در مورد اموال غیر منقول اجرا میشود و به معنی اخذ سند شش دانگ برای سهم هر یک از شرکا است یعنی هم زمان با تعیین سهم برای آن سند هم صادر میشود. 

 

  •  تقسیم اعم از اموال متقول و غیر منقول را در بر میگیرد و به معنی جدا کردن و به تصرف دادن سهم هر یک از شرکا است. 

 

  •  افراز ماهیتی شبیه تقسیم دارد ولی این دو مفهوم دقیقا یکسان نیستند.

 

  • افراز به طور خاص فقط در مورد اموال غیر منقول مصداق دارد و به وضعیتی گفته می شود که مال مشترک بین چند شریک بدون اینکه از ارزش بیفتد تقسیم می شود به همین دلیل است که لزوماً همه ی اموال غیر منقول را نمی شود افراز کردمثلا یک آپارتمان قابلیت افراز ندارد چرا که نمی شود به طور دقیق آن را به دو شریک تقسیم نموده و سهم هرکس را جدا کرد و این سوال که آشپزخانه یا دستشویی یا حمام یا درب ورودی سهم چه کسی است.

 

  • افراز گاهی مقدمه ی ضروری یک دعوای دیگر است مثلا شرکای مشاعی حق درخواست فروش (دستور فروش) ملک مشاع را ندارند و به حکم ماده ی 1 قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب 22/8/1357، اول باید درخواست افراز نموده و در صورت صدور حکم عدم افراز می توانند جهت درخواست دستور فروش به دادگاه حقوقی مراجعه نمایند.

 

  • در صورت نیاز و تمایل به اخذ مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل متخصص املاک و دعاوی ناشی از مالکیت مشاعی و اختلافات بین شرکای ملک با دفتر وکالت ما در ارتباط و تماس باشید و با وکلای متخصص دعاوی ملکی و قراردادهای این دفتر وکالت مشورت کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط با افراز و تقسیم اموال مشاع : 

1- درخواست افراز املاک مشاع

2- وکیل برای دستور فروش ملک مشاع

3- افراز و تقسیم ملک مشاع و مشترک

4- وکیل دعاوی ملکی و قراردادها - تهران - یوسف اباد

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.