مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 خرداد 1400

 گرفتن حکم تخلیه ملک استیجاری در زمان کرونا

باسلام

اینجانب مالک یک آپارتمان استیجاری هستم و خود در محلی دیگر اجاره نشین. در تمدید قرارداد با مالک رقمی را مطالبه میکنند که در توانم نبوده اما باقرض گرفتن ازدیگران موقتاً تا تخلیه ملک خودم تامین کردم و به مستاجرم گفتم آپارتمانم را برای سکونت خودم نیازدارم، ایشون اما قبول نداره و میگه مصوبه کرونا ست ومن تخلیه نمی کنم لطفا بفرمایید با توجه به نیاز شخصی خودم به آپارتمان از چه مسیری باید اقدام کنم و برای طرح دعوی درخواست تخلیه در زمان کرونا و اثبات آن به چه مدارکی نیاز هست؟

باتشکر

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 37434

 

پاسخ  - تخلیه در شرایط و زمان کرونا

  • با استنباط از مصوبه ستاد کرونا اگر موجر یا مالک ملک، خود به مورد اجاره احتیاج داشته باشد می تواند مستاجر را تخلیه نماید و در واقع چنین نیست که بی قید و شرط این حق به مستاجر داده شده باشد که مورد اجاره را تخلیه نکند.نیاز موجر یا اولاد ذکور او از موارد استثناء امکان تخلیه در شرایط کرونا است.در ادامه مصوبه ستاد ملی کرونا جهت استحضار و آگاهی آورده میشود. 

 

ثبت امتیاز
نظرات

چهارشنبه, 23 تیر,1400

مرجان السادات

سلام خسته نباشید ما ملکی داریم که توسط شخصی غصب شده و حالا به دلیل کرونا تخلیه نمیکنه باید از چه راهی وارد بشیم و چیکار کنیم ؟


پاسخ وکیل :
سلام.... قانون کرونا از غاصب حمایت نمی کند و البته باید بدانید که غصب معنی مخصوص خود را دارد (ماده 307 به عد قانون مدنی).مصوبه کرونا فقط از مستاجری که البته تخلف هم نکرده باشد حمایت می نماید.

یکشنبه, 27 تیر,1400

محمد

آخه این چه مصوبه ی مسخره ایه که مالکان رو داره به زحمت میندازه و زبون مستاجرهای گاهاً زبون نفهم رو دراز کرده. همه اینجوری نیستن البته، ولی مالک حق داره که برای ملک خودش تصمیم بگیره. مال و دارایی خودشه. کرونا حالا حالاها هست، همه فعالیت های زندگی داره مثل قبل ادامه پیدا میکنه، حالا فقط این یکی مونده؟ این مصوبه باید هرچه زودتر لغو بشه.

شنبه, 02 مرداد,1400

لاله

سلام. ما درگیر قضیه قضایی هستیم و شاکی حکم تخلیه گرفته. ولی هنوز پرونده ما بازه و دادگاهمون تشکیل نشده. ایا میتونیم از این قضیه استفاده کنیم و بخاطر شرایط کرونا جلو حکم تخلیه رو بگیریم؟


پاسخ وکیل :
سلام..سوال شما مفهوم نیست از این جهت که معلوم نیست که پرونده باز شما مربوط به همین تخلیه است یا چیز دیگر و اگر مربوط به همین است پس چرا می گویید حکم تخلیه گرفته شده شاید حکم صادر شده ولی قطعی نیست که طبیعتاً اجرا بعد از قطعیت حکم خواهد بود در هر حال اعطای مهلت در خصوص تخلیه با تصمیم مقام مربوطه (حسب مورد اعضاء شورا، ریاست شورا یا قاضی اجرای احکام) است که البته بسیار متداول و مرسوم است.

چهارشنبه, 06 مرداد,1400

زهرا

سلام وقتتون بخیر. هزینه دادرسی جهت تخلیه مستاجر در دوران کرونا بر عهده کیست ؟ باتشکر


پاسخ وکیل :
سلام .... دعوای تخلیه هزینه دادرسی چندانی ندارد، تخلیه دعوایی غیر مالی است و مجموع هزینه های دادرسی آن کمتر از 200 هزار تومان است!!!!! البته مطابق قاعده هزینه به عهده خوانده است ولی معمولاً کسی 200 هزار تومان را مطالبه نمی کند.

شنبه, 09 مرداد,1400

امیرحسین انصاری

عرض سلام و وقت بخیر
من صاحب یه واحد آپارتمان هستم در شهر کرج و این تنها دارایی منه.ولی خودم ساکن اراک هستم.تازه ازدواج کردم ولی موفق به انتقالی به کرج نشدم.از طرفی من سال قبل خونه رو با یک مبلغ بسیار ناچیز اجاره دادم و ۲۵ درصد کرایه موجود به هیچ وجه متناسب با کرایه کنونی خونه نیست.میخواستم بدونم با توجه به اینکه من خودم با مبلغ چند برابر خونه اجاره کردم تکلیف من چیه؟؟؟اینکه مستاجر خونه رو خالی نمیکنه و از نظر مالی به هیچ وجه جوابگوی من نیست من باید چه کار کنم؟؟


پاسخ وکیل :
سلام وقت شما هم بخیر ...... متاسفانه اگر مستاجر شما تخلفی نکرده و خود شما هم در آن شهر مستاجر نیستید یعنی نیاز شخصی به مورد اجاره ندارید امکان تخلیه بر اساس همین مصوبه کرونا وجود ندارد.

ﺳﻪشنبه, 19 مرداد,1400

فاطمه

آیا با انتقال سند به فرزند می توان حکم تخلیه برای مستاجر گرفت؟


پاسخ وکیل :
این یک راه فرار قانونی است !!!!! که ایرانی ها استاد پیدا کردن آن هستند.در عمل بله می شود ولی چون به فریب متوسل شده اید ممکن است قاضی آن را نپذیرد.

پنجشنبه, 28 مرداد,1400

حمید

یک اپارتمان اجاره دادم چون مشکل مالی دارم قصد فروش دارم اول مستاجر اجازه بازدید نمیده دوم خریدار اگر منزل دیگری داشته باشد میتوانه حکم تخلیه بگیرد؟


پاسخ وکیل :
یکی از موارد مذکور در مصوبه ستاد ویژه کرونا برای تخلیه انتقال به غیر است؛ پس پاسخ شما این است که بله خریدار می تواند حکم یا دستور تخلیه بگیرد.تشخیص اینکه با توجه به عدم نیاز خریدار جدید استحقاق تخلیه وجود دارد و در واقع تفسیر قانون در این مورد با مقام رسیدگی کننده است.در مورد سوال دیگر شما، نمی توان مستاجر ار که مالک منفعت است مجبور به بازدید دادن کرد.

شنبه, 30 مرداد,1400

ملیکا

با سلام
بنده ملک خود را دو سال پیش خریداری کردم و ان را اجاره دادم و خودم هم در حال حاضر مستاجرم و قراردادم رو به اتمام هست و میخوام در خانه خود مستقر بشم ولی متاسفانه مستاجرم بعد از دو ماه از اتمام قرارداد ملک را تخلیه نمی کند علیرغم تماس ها و صحبت های مکرر.ایا میتوانم حکم تخلیه را بگیرم؟


پاسخ وکیل :
سلا .....نیاز شخصی بارزترین استثنا مصوبه ستاد ویژه کرونا است.پس می توانید با اثبات نیاز خود از مرجع مربوطه دستور تخلیه بگیرید.

یکشنبه, 31 مرداد,1400

امیر

عرض سلام و خسته نباشید
بنده سال پیش خانه را اجاره دادم و خودم خانه ای دیگر اجاره کردم و حالا میخواهم به خانه خود برگردم ولی مستاجر خالی نمیکند و میگوید مصوبه کرونا مستاجر سال تمام شده و سه ماه است اجاره نداده است لطفا راهنمایی ام کنید چگونه تخلیه فوری بگیرم ؟


پاسخ وکیل :
سلام ...... می توانید با توسل به دستور تخلیه و بر اساس نیاز شخصی مستاجر خود را تخلیه کنید.توضیحات بیشتر در پاسخ کامنت های قبلی و متن اصلی مطلب موجود است.

چهارشنبه, 03 شهریور,1400

یگانه

سلام،چه مدت زمانی طول میکشه گرفتن حکم تخلیه در این شرایط ؟


پاسخ وکیل :
سلام .... کلاً صدور حکم تخلیه پروسه طولانی ندارد ولی دو بار امکان دریافت مهلت برای مستاجر هست.به طور طبیعی کل پروسه گرفتن دستور تخلیه حدود یک ماه و حکم تخلیه حدود سه ماه پیش بینی می شود.

چهارشنبه, 10 شهریور,1400

بابک

بخدا انصاف نیست دولت مصوبه بده که در شرایط کرونا اجاره بهای مستاجر رو از جیب موجر ببخشه ...بهتره خود دولت اجاره بها رو مطابق با تورم ۱۰۰۰ درصدی موجود جامعه به روز کنه و پرداخت کنه نه ۲۵ درصد 😡


پاسخ وکیل :
بله طبیعتاً باید بار تحمل بحران های اجتماعی روی دوش حکومت ها باشد آنطور که در کشورهای پیشرفته در طول این مدت شاهد بودیم.

پنجشنبه, 11 شهریور,1400

پوریا حمیدی

سلام و عرض ادب
بنده مستاجر یک واحد تجاری هستم .صاحب ملک گفته که خودش میخواد بیاد بشینه ..سوالم از خدمتتون اینه ....ایا این قوانین برای ملک تجاری صادقه!؟!؟ و اینکه ۳ ماه فورجه نیز هنوز پا بر جاست یا نه!؟!؟


پاسخ وکیل :
سلام .... خیر مصوبه ستاد ویژه کرونا شامل املاک تجاری نمی شود ولی می تواندی از مرجع رسیدگی کننده مهلت بگیرید.این مهلت متغیر است و حتی با توجه به نوع شغل تا 6 ماه هم دیده شده.

شنبه, 13 شهریور,1400

سعید

سلام میشه منو راهنمایی کنید؟ من یه مغازه دارم که یک ساله اجاره دادم. اجاره نامه کد رهگیری، امضای دو طرف و امضای شاهدین دارد. چک ضمانت تخلیه هم دارم از مستاجر. دو روز دیگه مهلتش تموم میشه. مستاجر نه تمدید می کنه نه تخلیه. میگه کرونا گرفته و تو خونس.ولی مغازه بازه و مشغول کار هستش. کسی را هم به عنوان وکیل معرفی نمیکنه. چطور میتونم تخلیه بگیرم؟ضمن این که یه مغازه دو دهنه دیگه هم صد متر پایینتر از ملک بنده داره ؟


پاسخ وکیل :
سلام ... برای تخلیه در این مورد بعد از انقضاء مدت به شورای حل اختلاف مراجعه نموده و دستور تخلیه بگیرید.

یکشنبه, 21 شهریور,1400

مهدی

سلام
من هم مانند این ایشان هستم .فقط یک واحد مسکونی دارم و مجرد هستم ، حال واحد مسکونی را برای خودم نیاز دارم .آیا این شرایط احراز شده هست ؟


پاسخ وکیل :
سلام ... بله نیاز شخصی می تواند دلیل تخلیه باشد به شرط اینکه ملک دیگری نداشته باشید.

دوشنبه, 12 مهر,1400

جهان

سلام صبح بخير ، ايماني هستم ساكن كانادا ، آپارتمان رو اجاره دادم و هشت ماه از قرارداد گذشته و با همون مبلغ قبل بدون اضافه كردن ادامه داديم تا اينكه خونه رو فروختم و ايشون هم با بازيدي هايي كه ميشد در جريان بود و حالا كه خونه فروش رفته براي تخليه بازي در مياره و من هم محدويت زماني دارم و اينكه خونه رو به پسر خاله اش داده و خودش جاي ديگه اي ساكن هست ، پيشنهاد شما چيه؟ برادر خانمم وكالت تام از ما داره ، ممنون


پاسخ وکیل :
سلام اوقات شما هم بخیر .... یکی از مواردی که حتی در شرایط کرونا امکان تخلیه مستاجر با توسل به آن ممکن است، انتقال ملک به شخص دیگر است.یعنی با توجه به اینکه ملک را منتقل نموده اید . ملک جدید دارد حتی با وجود مصوبه کرونا مستاجر باید ملک را تخلیه نماید.علاوه بر این شما دلیل دیگری هم برای تخلیه دارید و آن تخلف مستاجر و انتقال مورد اجاره به شخص دیگر است مصوبه کرونا فقط از مستاجری حمایت می کند که تخلف ننموده باشد.برادر همسر شما اگر وکیل دادگستری باشد می تواند به وکالت از شما مسائل حقوقی راجع به این موضوع را پیگیری کند و اگر وکیل دادگستری نباشد با وکالتی که از شما دارد می تواند به یک وکیل مراجعه نموده و پیگیری امور حقوقی و انجام پروسه تخلیه را به وی وکالت دهد.برای سوالات بیشتر و دریافت پاسخ مفصل تر از دفتر وکالت ما وقت مشاوره حضوری یا تلفنی ببگیرید.

دوشنبه, 12 مهر,1400

آتوسا

روزتون بخیر ، ملک خود رو به به مدت ۵ سال اجاره دادم و مستاجرم هرسال قرار است خانه رو تخلیه کند ولی متاسفانه بازی در آورده و با توجه به اینکه یکساله و هشت ماه از دوران کرونا گذاشته ، با سو استفاده از قانون کرونا به مدت ۲ ماه بدون قرارداد ، ملک من را غصب کرده و با وجود اینکه شکایت کردم ، هزینه اجاره رو با زیرکی تمام به دادگاه واریز کرده و هنوز منتظر جواب دادگاه هستم با توجه به اینکه مشکل مالی دارم و احتیاج مبرم به فروش ملکم را دارم ، ‌کاملا متضرر هستم و اختیار دارایی ام متاسفانه و در کمال نا امیدی در اختیار مستاجر و حکم دادگاه هست، با توسل به چه قانونی می توانم دارایی ام را پس بگیرم، ممنون میشم من را راهنمایی بکنید

دوشنبه, 12 مهر,1400

بهروز

با عرض ادب و احترام
من مستاجر هستم بعلت وضعیت کرونا ملک را در زمان پایان قرارداد تخلیه ننموده و به مالک موافقت 25 درصد افزایش کرایه مصوبه ستاد کرونا را اعلام کردم اما مالک 25 درصد را قبول نداره و از بنده شکایت کرده شورای حل اختلاف حکم قطعی عدم تخلیه را صادر و اعلام نموده اما مالک باز قرار داد را تمدید نمی کند و نزدیک 2 ماه بنده نیز اجاره پرداخت نکرده ام چون شماره حسابی از ایشان ندارم . از نظر حقوقی بنده چیکار باید بکنم تا بعدا با مشکل مواجه نشوم . ممنون از راهنمایی شما عزیزان .

جمعه, 16 مهر,1400

سیروس

سلام وقت بخیر بنده از پدرم یک باب خانه خریدم خانه دیگری ندارم خودم هم مجردم میخواستم باز سازیش کنم ولی پدرم خونه را اجاره داده میخواستم بدونم مستاجر هم تخلیه نمیکنه میخواستم بدونم میتونم حکم تخلیه بگیرم ممنون میشم جواب بدین

یکشنبه, 25 مهر,1400

مرجان

قرارداد اجاره مستاجره پدرl تاریخ 15خرداد تموم می شده اما مستاجر بلند نشد و بعد از اینکه مصوبات کرونا در تاریخ 22خرداد اعلام شد گفت دیگه اصلا بلند نمیشه. , تخلیه انجام نمیده. باتوجه به بند1-3 مصوبه که اعلام کرده " *قراردادهایی که از تاریخ ابلاغ این مصوبه* تا پایان سال ۱۴۰۰ مدت زمان اعتبار آنها به اتمام می‌رسد،" تخلیه این ملک که شامل این مصوبه نباید بشه درسته؟

یکشنبه, 25 مهر,1400

امید

عرض ادب و احترام. آیا مصوبه ستاد کرونا در بحث اجاره شامل املاک تجاری بطور مثال مغازه هم می شود ؟
بدین منظور که آیا مستاجر مغازه می تواند به مصوبه ستاد کرونا استناد کرده و تخلیه نکند؟

دوشنبه, 26 مهر,1400

میثم

سلام وقت بخیر
مالک بنده در اصفهان سکونت دارند و بنده در اهواز
به ایشان اطلاع برای تمدید قرارداد دادیم اما مالک قبول نکرد و گفت میخوام خانه را بفروش برسانم چرا که خانه جدید تهیه کردم و پول آن احتیاج دارم
بنده باکمال همکاری و یافتن ملک جدید و تقاضای یک‌ماهه برای تخلیه چراکه که ملک جدید ماه بعد تخلیه خواهد شد به ایشان اطلاع دادم که یک سوم ودیعه بنده را که نزد ایشان به امانت میباشد را برای بستن قرار داد جدید در بنگاه واریط کنند که ایشان قبول به همکاری نکردند و گفتند باید راس تاریخ اتمام قرار داد خانه را تخلیه کامل کنید و پول را همان لحظه تحویل بگیرید
اما میتواند حکم تخلیه بگیرد؟
چه راهی پیشنهاد میدهید برای اینکه رای یه نفع بنده صادر شود؟

چهارشنبه, 05 آبان,1400

بهنوش

سلام.من یکسال پیش آپارتمانی خریداری کردم که بخاطر شرایط مالی مجبور شدم به مالک قبلی رهن بدم.حالا دو ماه از مهلت قرارداد گذشته و تخلیه نمیکنه.میگه خانمم تازه زایمان کرده.خودم هم مستاجرم والان آواره شدم.اگر شکایت کنم هزینه رو من باید پرداخت کنم یا مستاجر؟

یکشنبه, 09 آبان,1400

محمد رضا اتشی

سلام.
من از خانومم طلاق گرفتم طبقه ی پایین خونم دست مستاجره به خاطر بچه مون میخوام خونه روبدم به خانومم اجاره میتونم حکم تخلیه بگیرم

یکشنبه, 09 آبان,1400

اردلان

سلام من یه خونه خریدم با هزارتا قرض و فروش ماشین و گرفتن پول رهن از صاحبخانه ای ک الان توش نشستم و باید یک آذر ماه تخلیه کنم و برم خونه ای خریدم یه مستاجر هم الان توی خونه ای ک خریدم نشسته قراردادشم یک ابانماه تموم شده و بلند نمیشه دلیلشم شرایط کروناس ب همین وسیله میخواد مهلت بگیره منم از این طرف باید تخلیه کنم چون پول رهنو گرفتم شرایطم خیلی اظطراریه شما فرمودین ک گرفتن حکم تخلیه یک ماه و مدت زمانی ک ب مستاجر میدن برای تخلیه سه ماه هست
بنده حالا باید چیکار کنم خودم چند روز دیگه آواره بشم بخاطر اینکه یک نفر غیر قانونی نشسته توی خونم؟

ﺳﻪشنبه, 11 آبان,1400

یوسف

,,,,سلام من یه مغازه دار هستم در تاریخ 30/2/1400قراردم تمام شده صحاب مغازه کشور دیگه بوده و از طریق وکیل خود اعلام نموده یه 6ماهی داخل مغازه بمانید بعد ملک را واگذار کنید ..ولی قرار داد نننوشتیم..حال بعد از 5ماه منو شکایت کرده که تخلیه نمیکند ..من سر وقت به شورا حال رفتم و دادگاه در همون روز اول حکم تخلیه صادر کرده ..من هم در حال تخلیه هستم ..بعد از آن یک حکم دیگر آمد مبنی بر خسارت تخلیه....حالا متوجه شدم که صحاب مغازه می‌خواسته منو نگه داره بدون این که منو رو شکایت کند و هزینه داد رسی و دیر کرد مغازه که تحویل ندادم که روزنامه 300بوده از من بگیرد ..در صورتی که من در همان موقعه که قرار دارم تمام شد بود آماده تخلیه بودم .و ایشان بعد از 5ماه منو شکایت کرده.. چرا همون روزی که قراردادم تمام شده بود اقدام نکرد چرا بعد از 5ماه..لطفاً من را رهنمای کنید ..که چه چیزی در دادگاه بگویم

چهارشنبه, 12 آبان,1400

نظري

باسلام و خسته نباشيد
بنده دو واحد مسكوني در يك ساختمان به صورت پيش خريد براي زندگي خودم و مادرم خريداري كردم بعد از مشكلات تحويل و فوت سازنده شرايطي شد كه مادرم در همان منزلي كه چندسال مستاحر بودن زندگي كردند و من خودم هم بعد از دو سال هر دو واحد را اجاره دادم و جاي ديگه اجاره كردم با افزايش روند قيمت ها و چك و چونه ي مستاجرها با مبالغ اجاره ما دو نفر هماهنگي نداشت تا اينكه مادرم سال گذشته بيماري سرطان گرفتند و ارديبهشت امسال منزل استيحاري ايشون رو تخليه كرديم و تصميم گرفتيم كه هر دو واحد رو از مستلجرها تحويل بگيريم تا هم نيازمند اجاره گرفتن و اجاره دادن هاي ناهماهنگ نباشيم هم مادرم نزديك من باشن و مراقبت هاي لازم و براي ايشون داشته باشم يكي از مستاجرها تخليه كردن و خودم براي انجام بقيه كارها مستقر شدم و اون يكي واحد رو با اينكه در جريان گذاشتم و تاريخ قرارداد هم دو روز ديگه منقضي ميشه با بازي هاي مختلف طفره ميره و حاضر به تخليه نيست منم با اينكه تحت فشارم و هر چه زودتر بايد اسباب إرامش مادرم رو فراهم كنم نياز راهتمايي دارم كه زودتر بتونم مادرم رو اسكان بدم

ﺳﻪشنبه, 18 آبان,1400

مصطفی

سلام خسته نباشید.یه ملک تجاری دارم دادم مستاجر.
چندروز دیگه قرارداد تمامه و گفتم تخلیه کنه.
اگه گفته یک یا دو ماه از نظر قانونی باید وقت بدی.
ایا چنین قانونی وجود داره؟
اخه مغازه رو نیاز دارم خودم میخوام شروع به کار کنم داخل ملکم.

شنبه, 06 آذر,1400

علیرضا

سلام بنده میتاجر هستم یکماه مانده به اتمام قرارداد موجر مبلغی بالغ بر ۷۵ درصد در صورت تمدید اضافه کرد . بنده هم گفتم قانون چیزی حدود ۲۰ ۲۵ درصد در زمان کرونا وضع کرده که قبول نکرد . ایشان با اشنایانشان مباعینامه سوری تنظیم کرده با کد رهگیری حالا طرف زنگ زده میگه من خونه رو خریدم باید تخلیه کنی خودم میخوام بشینم .حالا قانون چه میگویید ایا حکم تخلیه میتواند بگیرد ؟؟؟ ایا اگه حکم تخلیه بگیره روزهای بیشتر که در خانه شان ماندم تا حکم تخلیه شامل جریمه نیز میشود ؟؟

ﺳﻪشنبه, 27 اردیبهشت,1401

زهرا

سلام .ما مستجر ما وقتش ۳ روزه گزشته و ۶ ماه کرایه پرداخت نمیکنه و ما خودمون میخوایم بریم خونمون اما تخلیه نمیکنه الان باید چکار کنیم و پروسه تخلیش چقدره قلنامه هم به صورت دستیه

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.