مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 13 آبان 1399

 سوال حقوقی - الزام به تنظیم سند - جعل

سلام وقتتون بخیر با تشکر پیشاپیش از پاسختان. در یک دعوای الزام به تنظیم سند رسمی (براساس یک صلحنامه عادی از متوفی ) رأی صادره برای یک خوانده حضوری و برای خوانده دیگر غیابی بوده است. اگر امضاء این صلحنامه عادی در پرونده الزام به تنظیم سند کارشناسی سه نفره شده باشد و رأی نیز بنفع خواهان صادر شده باشد. ولی بر اساس امضاهای مسلم الصدوری که از متوفی وجود دارد خوانده ای که رأی برایش غیابی صادر شده بتواند ثابت کند که امضاء این صلحنامه عادی، جعلی میباشد، آیا این خوانده(ای که رأی برایش غیابی صادر شده) میتواند علیه خواهان پرونده الزام به تنظیم سند که با استفاده از این صلح نامه جعلی اقامه دعوی کرده یک شکایت کیفری با موضوع جعل و استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری، در دادسرا مطرح کند و همزمان تقاضای توقف واخواهی از رأی صادره را نماید تا نتیجه شکایت کیفری مشخص شود؟
2) و اگر جواب سئوال قبلی (شمارۀ 1) بله است،آیا خواهان میتواند در شکایت کیفری که علیه او اقامه میشود، ادعا کند که چون رأی را از دادگاه حقوقی بنفع خود گرفته است (علیرغم غیابی بودن رأی برای یکی ا ز خواندگان) ، اصل صلحنامه عادی را از بین برده و یا اصل صلحنامه عادی مفقود شده است؟ با تشکر از پاسخ شما

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 375

 

پاسخ - قرارداد عادی - جعل - توقف دادرسی

  • اگر کسی با استناد به یک سند عادی دعوایی را طرح نماید خوانده در مقام پاسخ می تواند در آن دادرسی حقوقی ادعای جعلی بودن سند را بنماید.
  • اگر رسیدگی بدوی حضور خوانده انجام شود و به اصطلاح رای غیابی باشد در اثر واخواهی تمام حقوقی که در مرحله بدوی برای خوانده وجود داشته است به قوت خود باقی است.
  • علاوه بر این خوانده و مدعی جعل می تواند برای اثبات جعلی بودن سند و تقاضای مجازات مرتکب و جاعل به دادگاه کیفری و دادسرا نیز مراجعه نماید که در این صورت می تواند تقاضای توقف دادرسی حقوقی را نیز مستند به ماده 19 قانون آیین دادرسی مدنی بنماید.
  • نکته: توجه داشته باشید که ادعای جعلیت هم جنبه حقوقی دارد و هم جنبه کیفری.هرگاه ادعای جعلی بودن سند ضمن یک دادرسی حقوقی مطرح شود دادگاه مسئله را به کارشناس امر ارجاع داده و در صورت اثبات جعلیت آن سند را از عداد دلایل خارج می نماید و اگر ادعای جعلیت در دادگاه کیفری مطرح شود مدعی می تواند توقف دادرسی حقوقی را درخواست نموده و پس از اثبات جعلیت، رای دادگاه حقوقی را به دادگاه کیفری ارائه نموده و از آثار آن بهره ببرد.
  • رای دادگاه کیفری برای دادگاه حقوقی لازم الاتباع است.

 

 

مطالب مرتبط با الزام به تنظیم سند و جعل :

1- الزام به تنظیم سند رسمی ملک (آپارتمان، خانه، زمین، مغازه)

2- پرونده عملی جعل و استفاده از سند جعلی- دادسرا و دادگاه

3- معاملات ملک با سند عادی (مبایعه نامه - قولنامه)

4- جرم جعل اسناد و استفاده از سند مجعول و جعلی

5- مراحل شکایت کیفری در دادسرا

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.