تاریخ انتشار: جمعه 19 اردیبهشت 1399
نمونه دادخواست و رای دادگاه خانواده الزام به تمکین

 نمونه دادخواست و رای دادگاه خانواده الزام به تمکین

از اقتضائات و اثار عقد نکاح ضرورت تمکین عام و خاص زوجه از زوج است. تمکین عام به معنی بودن زن در محل زندگی شوهر و تمکین خاص به معنی داشتن رابطه زناشویی به درخواست شوهر است. به زنی که هر یک از تمکین عام و خاص را بدون عذر موجه عملی ننماید ناشزه و به عمل ولی نشوز میگویند.زن ناشزه مستحق دریافت نفقه نیست. در این فرض مرد میتواند جهت استفاده از آثار نشوز دادخواست الزام به تمکین بدهد و در صورت اثبات نشوز مرد دیگر ملزم به پرداخت نفقه نیست و نیز میتواند دادخواست اجازه ازدواج مجدد بدهد.

امتیاز: Article Rating

 

پرونده عملی الزام به تمکین زوجه از زوج 

دعوای الزام به تمکین از جمله دعاوی خانوادگیست و دادگاه صالح به رسیدگی به آن دادگاه خانواده محل اقدامات زوجه است. دعاوی الزام به تمکین تاثیر مسقیم و موثری در دعوای مطالبه نفقه زوجه دارد و بسیار اتقاق می افتد که این دو دعوا هم زمان با هم و به صورت دعوای متقابل مطرح و رسیدگی میشوند.قبل از هر نوع اقدام در دعاوی خانوادگی ضروری است با وکیل متخصص دعاوی خانواده مشورت نموده و یا جهت اعطای وکالت دادگستری به دفتر وکالت مراجعه نمائید.   

 

 

متن دادخواست الزام به تمکین

خواهان : آقای ......   به نشانی ............

خوانده : خانم ......   به نشانی .........

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری 

تعیین خواسته و بهای آن : تقاضای الزام به تمکین زوجه خاص و عام

دلایل و منضمات : 

دادخواست

1- رونوشت مصدق سند ازدواج

2- رونوشت مصدق شناسنامه و کارت ملی

3- استشهادیه

4- وکالت نامه

شرح دادخواست                                         

ریاست محترم دادگاه عمومی و خانواده

با سلام و تقدیم احترام

به وکالت از موکل احتراماً به استحضار عالی می رساند1- به موجب سند نکاحیه شماره.... مورخ24/2/58 موکل آقای .... با خوانده خانم..... ازدواج نموده 2- زوجه حدود 2 ماه است که بدون عذر موجه و علت شرعی و قانونی و بدون اخذ اجازه از موکل منزل مشترک را در تاریخ 17/10/90 ترک نموده با عنایت به استشهادیه ضم دادخواست،عده ای از جمله پدر موکل و دوستان و خود موکل جهت بازگشت خوانده با ایشان تماس گرفته تا به منزل مشترک باز گردد که متأسفانه زوجه از بازگشت به منزل امتناع نموده است. 3-در دعاوی اقامه شده علیه موکل از طرف زوجه آدرس منزل مشترک به طور صوری و با سوء نیت معرفی شده  4- در حدود یکسال پیش ایشان با برنامه از پیش تعیین شده و طراحی شده باعث تدلیس موکل شده و موکل خانه را به ایشان صلح عمری نموده.با عنایت به مطالب فوق الاشعار از محضر حضرتعالی تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام نامبرده (زوجه) به تمکین خاص و عام از موکل را مستنداً به مواد 1102و 1108و 1114 قانون مدنی تقاضا دارم.

 

 

رای دادگاه الزام به تمکین 

به تاریخ:02/03/1391             شماره پرونده: ................     شماره دادنامه: .....................

مرجع رسیدگی : شعبه 267 دادگاه عمومی مجتمع قضایی خانواده 2 ونک تهران

خواهان : آقای..... به وکالت آقای.... و خانم....... به نشانی........

خوانده : خانم .....به نشانی .....

خواسته : الزام به تمکین

گردشکار- خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده/مقرر دادگاه به تصدی امضاء کننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می نماید.

رای دادگاه : در خصوص دعوی آقای ..... فرزند...... با وکالت آقای....وخانم....... به طرفیت خانم ...... فرزند....... به خواسته الزام خوانده به تمکین انجام وظایف زوجیت با عنایت به محتویات پرونده و احراز رابطه زوجیت طرفین با ملاحظه سند نکاحیه شماره 3818 آمادگی زوج به انفاق به همسرش و اینکه زوجه دلیل موجهی بر عدم تمکین از شوهرش به دادگاه ارائه نداشته و اعلام می دارد اماده تمکین است مستنداً به ماده 1102 قانون مدنی که مقرر میدارد همین که نکاح به طور صحیح واقع شد روابط زوجیت بین زوجین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود که یکی از این تکالیف تمکین زوجه از شوهرش می باشد لذا با رعایت ماده 1114 قانون مدنی دادگاه حکم بر لزوم تمکین خانم... از شوهرش آقای....... را صادر می دارد حکم صادره دلیلی بر سبق نشوز زوجه نیست و حضوری بوده ظرف بیست روز از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر می باشد.

 

 

مطالب مرتبط با الزام به تمکین :

1- وکیل خوب برای طلاق توافقی

2- شکایت الزام به تمکین وکیل دعاوی خانواده

3- آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

4- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

 

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.