تاریخ انتشار: یکشنبه 18 خرداد 1399
شکایت الزام به تمکین - وکیل دعاوی خانواده

 شکایت الزام به تمکین - وکیل دعاوی خانواده

تمکین به این معناست که اگر مرد (زوج) مدعی عدم انجام تکالیف قانونی از طرف همسر خود و زوجه (زن) باشد به دادگاه خانواده مراجعه نموده و دادخواست الزام به تمکین میدهد. اثر مثبت دادخواست الزام به تمکین برای مرد این است که پس از آن در صورت ادامه امتناع زن، مرد حق خواهد داشت که به زن نفقه نداده و تقاضای اجازه ازدواج مجدد از دادگاه بنماید. دعوای الزام به تمکین که در صلاحیت دادگاه خانواده است در عین سادگی فنی و پیچیده است و حضور و بهمراه داشتن وکیل متخصص دعاوی خانواده و وکیل با تجربه در زمینه تمکین ضروری است.

امتیاز: Article Rating

 

 

چند نکته مهم در خصوص دعوا الزام به تمکین زن : 

  •  تمکین به معنای اطاعت و فرمانبری است و در اصطلاح حقوقی دو جنبه دارد : 

الف: تمکین عام به معنای بودن زن در منزل مشترک و منزلی که شوهر برای زندگی انتخاب میکند.

ب: تمکین خاص به معنای داشتن رابط خاص زناشویی با شوهر.

  •  ترک منزل مشترک به صورت فیزیکی و عدم وفاداری به شوهر و خیانت، از مصادق بارز عدم تمکین عام است.
  • در صورتیکه شوهر مدعی عدم  تمکین باشد با مراجعه به دادگاه خانواده باشد و تقدیم دادخواست مناسب بعد از مشورت با یک وکیل متخصص دعاوی خانواده  ، دعوای مناسب را مطرح کرده و در صورتیکه دادگاه تشخیص دهد که مقدمات تمکین فراهم است حکم به الزام تمکین به زوجه صادر مینماید.
  • در صورتیکه حکم عدم تمکین به نفع مرد صادر شود و دادگاه خانواده دستور الزام به تمکین به زوجه بدهد و زوجه بدون عذر موجه دستور دادگاه را اجرا نکند ناشزه محسوب شده و نتیجه این نشوز نیز عدم استحقاق دریافت نفقه میباشد. 
  •  در صورتیکه زوجه ناشزه محسوب شود و حکم الزام به تمکین را اجرا ننماید مرد میتواند از دادگاه درخواست صدور اجازه ازدواج بکند. 
  • ضرورت و الزام به تمکین بی قید و شرط نیست و اگر زوجه مدعی باشد که خطر جانی یا مالی یا خطر آبرو برای او وجود دارد و این مراتب را ثابت نماید تمکین نکردن او موجه شده و ناشزه نیست و در خواست تمکین شوهر رد میشود و زن میتواند علاوه بر درخواست و مطالبه نفقه تقاضای تعیین مسکن جداگانه و به تعبیر قانونگذار مسکن علیحده بنماید. 
  • اعمال حق حبس دلیل و توجیهی برای عدم تمکین محسوب میشود با این توضیح که اگر زن زندگی مشترک را شروع نکرده باشد و قبلا از شوهر تمکین نکرده باشد و دوشیزه باشد میتواند تمکین عام و خاص را منوط به پرداخت کامل مهریه خود بکند. در این فرض چون عدم انجام تکلیف توسط زن با مجوز قانون گذار بوده از دریافت نفقه محروم نمیشود(ماده 1115 قانون مدنی). 

 

 

 

نمونه دادخواست الزام زوجه به تمکین 

خواهان : ......................

خوانده :  ......................

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری

تعیین خواسته و بهای آن :

الزام به تمکین

مطالبه خسارات دادرسی

دلایل و منضمات :

دادخواست

1- اجاره نامه به شماره ............... مورخ 1392/8/28

2- وکالت نامه به شماره ........... مورخ 92/9/28 میزان تمبر مالیاتی به مبلغ 15000 ریال باطل شد.

3- اظهارنامه به شماره ............ تاریخ 92/10/3

4- سند ازدواج شماره ........... مورخ 1390/4/26 دفتر رسمی ازدواج شماره 356

5- شناسنامه شماره ........... صادره از تهران

6- اظهارنامه به شماره ........ تاریخ 1392/7/9

ریاست محترم دادگاه خانواده تهران

با سلام

احتراماً به وکالت از خواهان منفردا و متفقا به استحضار می رساند:

به موجب سند نکاحیه شماره ......... مورخ 90/4/26 دفتر ازدواج 356 تهران خوانده به عنوان همسر قانونی،شرعی و دایمی موکل اینجانبان می باشد، لیکن از تاریخ 1392/6/19 با قفل نمودن درب منزل مشترک را ترک و بدون عذر شرعی از انجام تکالیف قانونی خود امتناع و علیرغم درخواست های مکرر و وساطت بستگان حاضر به بازگشت و تمکین نمی باشد لیکن به دلیل اینکه سند آپارتمان محل زندگی مشترک به عنوان کادوی ازدواج به نام خوانده می باشد موکل با تهیه و اجاره مسکن دیگری طی اجاره نامه شماره ........... مورخ 92/8/28 اقدام نموده و با تهیه وسایل زندگی خوانده را به زندگی مشترک دعوت نموده و علیرغم ابلاغ دو فقره اظهارنامه رسمی به شماره های ............ مورخ 92/7/9 و اظهارنامه مورخ 92/10/3 با کد رهگیری ............. و دعوت مجدد ایشان به تمکین، متاسفانه خوانده حاضر به تمکین نمی باشد لذا با تقدیم این دادخواست تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به تمکین مطابق شرع و مواد 1102 الی 1108 و ماده 1114 قانون مدنی و ماده 198 قانون آیین دادرسی مدنی مورد استدعاست. با تشکر- .......... و ............ وکلای پایه یک دادگستری

 

نمونه حکم دادگاه خانواده راجع به الزام به تمکین 

خواهان: آقای ........... با وکالت آقای ............ به نشانی ................. و آقای ............. به نشانی ..........................

خوانده: خانم ..........  با وکالت آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری آدرس : تهران- میدان فاطمی

خواسته: الزام به تمکین

گردشکار- خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده / مقرر دادگاه به تصدی امضاءکننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

رای دادگاه: در خصوص دعوی آقای ........... فرزند ......... با وکالت آقایان ......... و .......... به طرفیت خانم ........... فرزند ........... با وکالت آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری دایر به صدور حکم بر تمکین به شرح دادخواست تقدیمی، دادگاه با عنایت به محتویات پرونده و مدافعات وکیل خوانده که طبق مستندات ابرازی زوج در منزل زوجه زندگی می کرده و منزل را ترک کرده و اقدام به تنظیم اجاره نامه صوری کرده که گزارش کلانتری نیز دلالت بر صحت آن دارد. به دلیل فراهم نبودن مسکن و اثثاالبیت جهت تمکین به استناد ماده 1257 قانون مدنی حکم بر بطلان دعوی صادر و اعلام می نماید رای صادره حضوری بوده ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر استان می باشد.

رئیس شعبه 278  دادگاه خانواده تهران

 

 

مطالب مرتبط با تمکین زوجه :

1- نمونه دادخواست و رای دادگاه خانواده الزام به تمکین

2- الزام به تمکین؛ بهترین وکیل خانواده در تهران

3- صلاحیت دادگاه خانواده دعاوی خانوده وکیل خانواده

4- راه های اعتراض به رأی (واخواهی،تجدیدنظرخواهی،فرجامخواهی)

5- مطالبه مهریه، توقیف اموال، وکیل مهریه 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.