تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 شهریور 1398
آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

 آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

در سالهای اخیر بخاطر بحران های که به وجود آمده از جمله افزایش آمار اختلافات و دعاوی خانوادگی و بالا رفتن قیمت سکه و مشکلات اقتصادی جامعه بحث و چالش بر سر مطالبه مهریه و پرداخت آن یا تلاش برای عدم پرداخت مهریه و تقسیط آن از سوی زوجین بسیار پر رنگ و فراگیر بوده است. به تبع این بحث های جاری، قانونگذار نیز بیکار نمانده و به طرق مختلف تلاش نموده تا از شدت این تنش ها بکاهد.مثل مصوبه راجع به امکان اخذ دستور جلب (حکم جلب) فقط تا 110 سکه و اصلاح مقررات راجع به مستثنیات دین و در نهایت دستور عمل عدم امکان جلب و اعمال ماده3 قانون نحو اجرای محکومیت های مالی در خصوص مهریه

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 5553

 

 

محدودیتهای مطالبه مهریه (تا سقف 110 سکه)

  •  در تعلق مهریه به زوجه بعد از انحلال نکاح در صورت عندالمطالبه بودن شبهه ای نیست. ولی در میزان مهریه ای که به زن تعلق خواهد گرفت نیاز به بررسی بیشتر مواد قانونی داریم.

 

  •  قانونگذار در اصلاح مواد مربوط به مطالبه نفقه از سوی زوج در قانون حمایت از خانواده در سال 1391 به روند فزاینده ی پرونده ها و حبس های ناشی از عدم پرداخت مهریه از سوی زوج، خاتمه داد و با تعیین سقف برای مطالبه از سوی زوجه به نظام مند کردن این نهاد پرداخت.

 

  •  برای مطالبه نفقه از سوی زوجه در ابتدا باید توجه کرد میزان مهریه تعیین شده از سوی طرفین چه مقدار است. اگر میزان مهریه تعیین شده تا 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، قانونگذار نحوه وصول این میزان را در مواد آغازین قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی معین کرده.

 

  •  لازم به ذکر است اثبات ملائت (دارا بودن) زوج از سوی زوجه تا سقف 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن لازم نمی باشد.

 

  •  طبق ماده 1 قانون نحوی اجرای محکومیت های مالی: " هر کس به مجب حکم دادگاه به دادن هر نوع مالی(مثلا مهریه) به دیگری محکوم شود و از اجرای حکم خودداری کند، هرگاه محکوم به عین معین باشد آن مال اخذ و به محکوم له تسلیم می شود و در ضورتی که رد عین ممکن نباشد یا محکوم به عین معین نباشد، اموال محکوم علیه (زوج) با رغایت مستثنیات دین و با رعایت مستثنیات دین و مطابق قانون اجرای احکام مدنی و سایر مقررات مربوط،توقیف و از محل آن حسب مورد محکوم به یا مثل یا قیمت آن استیفاء می شود.

 

  •  طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومی های مالی: مرجع اجرا کننده رای اعم از قسمت اجرای دادگاه صادرکننده اجرائیه یا مجری نیابت، مکلف است به تقاضای محکوم له از طرق پیش بینی شده در این قانون و نیز به هر نجو دیگر که قانونا ممکن باشد، نسبت به شناسایی اموال محکوم علیه و توقیف آن به میزان محکوم به اقدام کند." و طبق تبصره این ماده: " در موردی که محکوم به عین معین بوده و محکوم له شناسایی و تحویل آن را تقاضا کرده باشد نیز مرجع اجرا کننده رای مکلف به شناسایی و توقیف آن مال است."

 

  •  درماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی قانونگذار ضمانت اجرای حبس را در نظر گرفته که طبق این ماده: گ اگر استیفای محکوم به از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد محکوم علیه به تقاضای محکوم له تا زمان اجرای حکمیا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکوم له حبس می شود. چنانچه محکوم علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده باشد حبس نمی شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود."

 

  •  اما چنانچه میزان مهریه بیش از 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن تعیین شود، نحوه مطالبه آن تغییر پیدا خواهد کرد.

 

  •  در نتیجه زوجه برای مطالبه مهریه بیش از 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باید ملائت( دارا بودن ) زوج را اثبات نماید و حتی در صورت اثبات ملائت زوج از سوی زوجه و عدم پرداخت مهر از سوی زوج که روجه توانسته ملائتش را اثبات کند، ضمانت اجرای حبس اجرا نمی گردد و صرفا با معرفی مال( اعم از منقول یا غیرمنقول ) از طرف زوجه یا وکیل ایشان نسبت به توقیف آن از طرف مرجع قضایی اقدام خواهد شد.

 

 

مطالب مرتبط با مهریه: 

1- تعریف، احکام و مقررات حق حبس مهریه

2- مهریه عندالمطالبه، مهریه عندالاستطاعه

3- اعسار و تقسیط مهریه - قسطی کردن مهریه

4- نمونه دادخواست و حکم اعسار و تقسیط مهریه

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.