تاریخ انتشار: دوشنبه 21 مهر 1399
مراحل رسیدگی به طلاق توافقی

 مراحل رسیدگی به طلاق توافقی

در قانون به طلاق توافقی، طلاق خلع گفته می شود به این معنا که زوجه با تصمیم به طلاق پیشنهاد آن را به زوج داده و در مورد بخشش تمام یا قسمتی از مهریه با هم تصمیم گرفته و توافق می نمایند و نیز درمورد سایر مسائل ناشی از زوجیت از جمله جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزندان، اجرت المثل، نفقه، نیز به توافق می رسند.در صورتی که زوجین در طلاق توافقی در مورد هر یک از حقوق زوجیت با هم اختلاف داشته باشند و هیچ یک قصد کوتاه آمدن نداشته باشند می شود گفت مراحل طلاق توافقی کمی طولانی خواهد شد تا زمانی که توافق حاصل شود و شرایط طلاق توافقی بوجود آید.اما میتواند هر یک از اینها را مسکوت گذاشته و از دادگاه رسیدگی کننده به طلاق توافقی خواست که فقط به مسئله طلاق رسیدگی کند و فقط در مورد طلاق حکم دهد در این صورت بعد از طلاق هر یک از زوجین امکان مراجعه به دادگاه و طرح دعوا در خصوص آن مسئله مسکوت را خواهد داشت.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 5291

 

مراحل انجام طلاق توافقی 

 • قبل از اطلاع از مراحل طلاق توافقی باید دانست که طلاق یک امر یک طرفه است  و جزو عقود و قراردادها محسوب نمیشود یعنی زوج با یک اراده توانایی بر هم زدن عقد ازدواج را دارد.ور در واقع طلاق از حقوق و اختیارات مرد است هرچند که رد صورت تشخیص دادگاه و وجود دلیل زن نیز در بسیاری از موارد حق درخواست طلاق را خواهد داشت.
 • به عبارت دیگر طلاق یک عمل حقوقی یک سویه است  و اصطلاحاً به آن ایقاع گفته می شود.با این حال طلاق در قانون مدنی حاوی تشریفاتی است همچنین نیازمند اجرای صیغه مخصوص به خود است. 
 • برای انجام طلاق توافقی قبل از هر چیز و به عنوان اصلی ترین مرحله از مراحل طلاق توافقی زن و شوهر باید در مورد حقوق و تکالیف ناشی از ازدواج مثل مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، حضانت فرزندان ، ملاقات فرزندان، هدایا و سایر موارد با هم توافق نمایند و در واقع طلاق فقط وقتی توافقی محسوب می شود که زن و شوهر (زوج و زوجه) در مورد هیچ جزیی از آن اختلاف نداشته باشند.اگر یکی از زوجین و ضمن طلاق توافقی چیزی را بخواهد و دیگری توافق نکند و به هیچ وجه کوتاه نیاید دیگر اسم طلاق توافقی نیست و هر یک باید راه خود را بروند و حل اختلاف را به قاضی دادگاه خانواده بسپارند.
 • مثل اینکه مرد اصرار داشته باشد که زن تمام یا قسمتی از مهریه خود را ببخشد که اگر زن تمایلی به این کار نداشته باشد دیگر توافقی در کار نیست و زوجین باید راهی غیر از طلاق توافقی را انتخاب کنند. 

 

اطلاع و آگاهی از روش انجام طلاق یکطرفه

 

 • بعد از حصول توافق زن و شوهر می توانند به سه طریق و روش، مراحل طلاق توافقی را طی نمایند : 

1- هر دو به اتفاق به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و دادخواست طلاق توافقی یا همان طلاق خلع و یا مبارات بدهند.

2- زوج یا شوهر به زوجه یا زن در دفترخانه اسناد رسمی وکالت طلاق یا حق طلاق بدهد که در این فرض زن به یک وکیل دادگستری مراجعه نموده و از طرف شوهر خود به آن وکیل وکالت می دهد و خود نیز یا وکیل جداگانه ای انتخاب می کند یا با وکیلی که برای زوج گرفته برای انجام مراحل طلاق توافقی همراه می شود.

3- زن و شوهر بعد از حصول توافق هر یک برای خود وکیل دادگستری انتخاب کرده و انجام مراحل طلاق توافقی را به آن دو وکیل میسپارد.حتی این امکان نیز وجود دارد که زن و شوهر هر دو به یک دفتر وکالت مراجعه کنند و هر دو وکلای خود را از آن مجموعه انتخاب نمایند.حسن این روش این است که آن دو وکیل و همکار به جهت هماهنگی با کیفیت بهتر و در زمان کوتاهتری مراحل طلاق توافقی را طی می نمایند.

 • در حال حاضر و از آذر ماه سال 97 قوه قضاییه و حاکمیت به طور کلی تلاش نموده اند مراحل طلاق توافقی را به قصد و نیت کاهش آمار طلاق با پیچیدگی هایی مواجه نمایند تا طلاق راحت انجام نشود و بر اساس یک باور غلط تصور شده که اگر انجام مراحل طلاق را با مانع مواجه نمایند زن و شوهر از آن منصرف می شوند.غافل از اینکه علت طلاق یا ریشه در مسائل مادی دارد و یا خلق و خوی فردی و تصمیماتی تحت تاثیر تغییرات اجتماعی که جملگی آنها حتی در فرض جلوگیری و ایجاد مانع به قوت خود باقی می ماند و در واقع به جای حل مساله و آموزش به زوجین و حل مشکلات مالی و معیشتی و تسهیل ازدواج و بقای زوجیت، مانند بسیاری از موارد دیگر حاکمیت به سراغ روش های قهرآمیز و قانونگذاری غلط و پاک کردن صورت مساله رفته است.  
 • در راستای سخت تر کردن و ایجاد موانع که به آن اشاره شد، شرکت در جلسات غربالگری و مشاوره خانواده، برای شش جلسه، به عنوان یکی از مراحل انجام طلاق توافقی، اجباری شده است.
 • وکلای دفتر وکالت ما در صورت تمایل زوجین مراحل طلاق توافقی را به نوعی طی می نمایند که نیاز به انجام جلسه مشاوره و غربالگری و طور کلی حضور و دخالت زوجین رد هیچ یک از مراحل کار وجود نداشته باشد.
 • علی رغم آنچه در مورد پیچیدگی و ایجاد مانع بر سر راه انجام طلاق توافقی گفته شد وکلای ما در دفتر وکالت دادگران حامی طلاق توافقی را در کوتاهترین زمان ممکن و متصور انجام می دهند.
 • بعد ار ثبت دادخواست و تکمیل مدارک  معاونت ارجاع بر حسب نشانی و اقامتگاه اعلامی طرفین مجتمع قضایی و شعبه دادگاه خانواده را برای رسیدگی به طلاق توافقی مشخص می نماید. 
 • شعبه رسیدگی کننده به طلاق توافقی مطابق رویه خود اقدام به تعیین وقت رسیدگی می نماید که زوجین یا وکلای آنها با حضور در جلسه و بیان توافقات آن را صورتجلسه نموده و رسمیت می دهند.
 • داوری یکی از مراحل اجباری طلاق توافقی است که داوران می توانند از بستگان زن و شوهر باشند و یا در صورت عدم تمایل از بین داوران مستقر در دادگاه انتخاب شوند.
 • آخرین مرحله از مراحل طلاق توافقی صدور رای دادگاه یا به تعبیر دقیق تر گواهی عدم امکان سازش است.
 • در انتها و به عنوان آخرین مرحله از مراحل طلاق توافقی، زوجین یا وکلای آنها با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی، رای طلاق ، سند ازدواج، گواهی قطعیت و آزمایش عدم بارداری زوجه برای اجرا و ثبت صیغه طلاق به یک دفترخانه طلاق مراجعه می نمایند. 

 

 

 • در صورتی که صیغه مختص به طلاق جاری نشود، از نظر قانون مدنی ایران بلااثر است. در واقع طلاق تنها عمل حقوقی در قانون مدنی است که نیازمند تشریفات است زیرا بقیه اعمال حقوقی به صرف اراده طرفین واقع می‌شوند و تشریفات خاصی ندارد. به اعمال حقوقی که نیازمند تشریفات خاصی جهت تحقق خود نیستند، اعمال حقوقی رضایی گفته می‌شود و طلاق از این دسته نیست. 

 

 

مراحل عملی یک پرونده طلاق توافقی

گزارش یک پرونده (در خصوص مراحل طلاق توافقی) 

در پرونده حاضر خواهان دعوا، خانم ....... با وکالت مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری دادخواستی منضم به فتوكپي مصدق عقد‌نامه و توافق‌نامه در مورد مسایل مشترک، ممضی به امضای زوج ارایه و تقاضاي صدور گواهي عدم امكان سازش و طلاق توافقي را کرده است. طرفین در دادخواست و توافق‌نامه اظهار داشته‌اند که شرایط طلاق توافقی را قبول دارند با این مضمون که «اينجانبان به موجب عقدنامه رسمي، زوجين رسمي همديگر هستیم، ولی به لحاظ عدم تفاهم تحمل تداوم زندگی مشترک را نداشته و از هر جهت با لحاظ شروط مصرح در توافق‌نامه براي جدايي به توافق رسيده‌ايم، به این ترتیب با عنايت به ماده واحده مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام مصوب سال 1371 هر زمان كه دادگاه مقرر دارد، داوران خود را معرفي کرده و تقاضاي صدور گواهي عدم امكان سازش و طلاق توافقي را داريم.» پرونده فوق پس از طی تشریفات قضایی خاص و ثبت شدن، به یکی از شعب از دادگاه‌های خانواده ارجاع می‌شود. 


جریان دادرسی طلاق توافقی در دادگاه خانواده

پرونده پس از ثبت در شعبه دادگاه خانواده تقدیم قاضی دادگاه می‌شود. قاضی دادگاه نیز با ملاحظه محتویات پرونده و کامل بودن آن، دستور تعیین وقت جلسه رسیدگی را به دفتردار خود می‌دهد. در ادامه مدیر دفتر وقتی را تعیین و به طرفین ابلاغ می‌کند و در وقت مقرر جلسه رسیدگی با حضور هر دو طرف دعوا تشكيل می‌شود. خواهان دعوا ضمن پذیرش شرایط طلاق توافقی اظهار مي‌دارد که‌ حدود ده سال است كه با خوانده پرونده، خانم سمیه ........... ازدواج كرده است و به علت عدم تفاهم تقاضای صدور حکم طلاق را دارد. خوانده دعوا هم تقاضاي طلاق توافقي را دارد. به این ترتیب دادگاه با عنايت به احراز اختلاف زوجين قرار ارجاع امر به داوري را صادر مي‌کند. طرفين دعوا، داوران خويش را معرفي و داوران نظريه خويش را طی لایحه‌ای ارایه و اعلام می‌کنند که سعی آنها در سازش ثمری نداشته است و طرفین حاضر به سازش نیستند. 

 

رای دادگاه طلاق توافقی 

بنابراین دادگاه محترم ختم رسيدگي را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای خود مي‌کند: «در خصوص دادخواست تقدیمی خواهان دعوا مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) نظر به این‌که نصایح دادگاه در جهت التیام زوجین و انصراف از طلاق مفید و موثر نبوده و داوران نیز به شرح نظریه تقدیمی عدم توفیق خود را در اصلاح ذات‌البین اعلام و اظهارنظر کرده‌اند که زوجین حاضر به سازش نبوده و بر طلاق و جدایی اصرار دارند و حقوق متقابل به شرح ذیل تراضی کرده‌ و شرایط طلاق توافقی را قبول نموده اند.
زوجه تعداد 300 سکه را در قبال طلاق خلع به زوج بذل کرده و زوج قبول بذل می‌کند و مابقی تعداد 50 عدد سکه به صورت دفعتاً واحده و یکجا به زوجه پرداخت می‌شود.
جهیزیه حسب توافق به زوجه پرداخت شود.
زوجه حسب اقرار ادعایی در خصوص نفقه معوقه و اجرت‌المثل ندارد.
زوجين داراي يك فرزند مشترك هشت ساله هستند كه حسب توافق زوجين در حضانت زوج قرار مي‌گيرد و ملاقات زوجه با فرزند مشترك به صورت توافقي در مكان و زمان مناسب صورت می‌گیرد.
زوجه حسب اقرار و گواهی پزشک باردار نیست.
به این ترتیب دادگاه با احراز رابطه زوجیت آنان به موجب مستندات پیوست دادخواست با رعایت ماده واحده قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات طلاق مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، گواهی عدم امکان سازش بين خواهان و خوانده را صادر و به آنها اجازه داده مي‌شود كه به يكي از دفاتر رسمي طلاق مراجعه کنند و با شرايط فوق اقدام به اجرا و ثبت واقعه طلاق بکنند. در ضمن طرفین ضمن عقد خارج لازم به یکدیگر وکالت بلاعزل دادند، در صورت عدم مراجعه هر یک جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن، طرف مقابل اقدام کند. رای صادره با توجه به اين‌كه زوجين حق تجديدنظرخواهي خود را اسقاط کرده‌اند، قطعی و حضوری است.»

 

تحلیل مراحل پرونده طلاق توافقی :  

با بررسی پرونده مراتب ذیل حایز اهمیت است: 
1- واژه خلع به معنای جدا کردن و کندن است. طلاق خلع در ماده 1146 قانون مدنی تعریف شده است. شرایط طلاق توافقی یا همان طلاق خلع مبتنی بر دو عنصر است: الف- کراهت داشتن زن از شوهر ب- دادن مالی از سوی زن به مرد در مقابل انجام طلاق که آن را «فدیه» گویند و مال اعم است از اینکه عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد. بنابراین در پرونده مطروحه زوجه مقداری از مهریه و نفقه ایام گذشته خویش در مقابل طلاق به زوج بذل و بخشش کرده و زوج نیز ضمن قبول بذل و بخشش با طلاق زوجه موافقت کرده است بنابراین طلاق خلع واقع شده است.
2- دادگاه طبق قوانین و مقررات پس از احراز اختلاف امر را به داوری ارجاع کرده است. آنچه مبنای ارجاع به داوری است، سعی در سازش بین طرفین است، ولی امروزه این امر صوری انجام می‌شود و داوران در اکثر موارد بدون اقدامی برای سازش، صرفا به دلیل تبعیت از قانون معرفی می‌شوند که این امر در این پرونده نیز مشهود است. این نحوه داوری صرفا باعث اطاله دادرسی است. بر این اساس رویه برخی از دادگاه‌ها با توجه به رسیدگی در جلسه فوق‌العاده و اخذ نظریه داوران در همان روز، هرچند خلاف مبنای ارجاع به داوری است، با توجه به مقتضیات زمانی و لزوم احترام به آزادی اراده افراد امری مورد تایید است و لزوم قانونگذاری برای برداشتن این مرحله در طلاق توافقی محسوس است.
3- رای دادگاه مستندا به مقررات آیین دادرسی مدنی قطعی و حضوری است، زیرا طرفین حق تجدیدنظر را ساقط کرده‌اند و از آنجا که طرفین در جلسه حضور داشته‌اند، رای دادگاه حضوری است.
4- در قانون جدید حمایت خانواده اشاره شده است که تحقق شرایط طلاق توافقی منوط به این است که تمامی مسایل مالی ناشی از عقد ازدواج روشن شود. این مسایل مالی شامل جهیزیه، مهریه، شیربها و امثال آن می‌شود. اصولا در عقد ازدواج کلیه تکالیف مالی بر عهده مرد قرار می‌گیرد بنابراین تا زمانی که شوهر تکلیف پرداخت مهریه و سایر مسایل مالی ناشی از عقد ازدواج خود را مشخص نکرده باشد، طلاقی جاری نخواهد شد. 
در تحلیل کلی پرونده می‌توان گفت که قاضي محترم با در نظر گرفتن مراتب فوق، راي صادر كرده و این رای موافق و مطابق مقررات است.

 

 

مطالب مرتبط با مراحل طلاق توافقی : 

1- موارد درخواست طلاق برای زن

2- مشاوره اجباری قبل از طلاق توافقی

3- حضانت فرزند ملاقات فرزند رای دادگاه

4- دادگاه صالح و چند نکته مهم برای طلاق توافقی

 

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
1- مشاوره و غربالگری 2- شورای حل اختلاف 3- دادگاه خانواده 4- دفترخانه طلاق
بله. با مراجعه به یک وکیل متخصص طلاق و با روش هایی که وجود دارد می توان مراحل طلاق توافقی را کوتاه تر کرده و زمان را از حدود 5 ماه به دو ماه رساند.
ما در دفتر وکالت دادگران حامی طلاق توافقی را به روشی انجام می دهیم که نیازی به حضور موکل در هیچ یک از مراحل وجود ندارد.
برای انجام مراحل طلاق توافقی چند دسته هزینه وجود دارد : 1- هزینه های دادگاه و هزینه های دادرسی 2- هزینه ثبت طلاق در دفترخانه 3- دستمزد و حق الوکاله وکیل .در حال حاضر کل هزینه های طلاق توافقی به طور متوسط مبلغی در حدود 15 میلیون تومان است.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.