X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 09 اسفند 1400

 کلاهبرداری، جعل و سرقت توسط برادر

بنده از سال ۸۸ که به خاطر مشکلات و افسردگی و به خاطر غیبت بالا ۱۴روز شش بار توسط سازمان قضایی مسلح بازداشت و بعد برای تایید بازنشستگی سه بار هم در بیمارستان بقیه الله بستری بودم و همین غیبت ها و اعتماد بیجا باعث شده بود برادرم از یک انتقال حقوق از سپه به انصار استفاده و تا سال ۹۱ با مخفی کردن و افتتاح سپرده جاری و سپس با استفاده از خدمات نوین مثل تلفن بانک و موبایل چون بنده اصلا دقت و تحقیق درباره حقوق و معوقات و..نداشتم ازمن کلاهبرداری کرده و حتی در سه مورد مستقیم مبالغ یک میلیون ودویست به کارت خودش که در پرینت موجود است که معوقات من مثل حق تسری و حق مسکن بوده را انتقال داده و در شعبه هایی مثل انصار بقیه الله و بارارذبزرگ اقدام به افتتاح حساب و بعد از مدت به استفاده مسدودکردن انها کرده و از سال ۹۴ درفروردین که مادرم که بامن زندگی میکرد وتحت تکفل من بود وفوت مادرم من را حدود صد روز به اجبار به کمپی برده و بعد از امدنم دیدم تمام وسایل خانه و مدارک من وگوشی و..رابرده و چون مادرم بر اثر تصادف فوت کرده بود و پنجاه میلیون دیه برای من ریخته شد ظرف مدت چند ماه درحالیکه فقط دویست صفحه پرینت بانکی انصار فقط بابت خرید شارژ وپرداخت قبض با ثبت حدود بیست شماره موبایل و استفاده از تلفن بانک های مختلف و.. پول تمام شد تا چند روز پیش که شعبه انصار خراسان اعلان کرد که او را که بامدارکم و جعل امضا بسیار شبیه امضا من بوده و همین شباهت امضا در ان موقع باعث شده که دوباره فریب بخورند را شناسایی کرده حالا چه بکنم تا حقوق به سرقت رفته ام را بگیرم و می دانم که باور این همه سادگی از جانب من باور کردنی نیست ولی احتیاج به یک وکیل دارم البته اگر خواستید که وکالت راقبول کنید حق الوکاله شما چه گونه است.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1042

چگونه باید علیه برادرم بابت کلاهبرداری و جعل شکایت کنم ؟

 • به موجب ماده 523 قانون مجازات اسلامی جعل عبارت است از ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن‌یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب. 
 • جعل مذکور در ماده ی فوق جعل مادی بوده و در مواقعی که کارکنان دولتی یا مراجع قضایی بر خلاف حقیقت مواردی را ثبت کنند که واقعیت نداشته باشد، جعل معنوی اتفاق می افتد.
 • ماده 534 قانون مجازات اسلامی در این باره بیان می دارد هر یک از کارکنان ادارات دولتی و مراجع قضائی و مامورین بخدمات عمومی که در تحریر نوشته‌ها و قراردادهای راجع به وظایفشان ‌مرتکب جعل و تزویر شوند اعم از اینکه موضوع یا مضمون آن را تغییر دهند یا گفته و نوشته یکی از مقامات رسمی، مهر یا تقریریات یکی از طرفین را ‌تحریف کنند یا امر باطلی را صحیح یا صحیحی را باطل یا چیزی را که بدان اقرار نشده است اقرار شده جلوه دهند علاوه بر مجازات‌های اداری و جبران ‌خسارت وارده به حبس از یک تا پنج سال یا شش تا سی میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.
 • بنابراین جعل عبارت از تغيير يا تحريف يا ساختن متقلبانه يک نوشته يا سند (به صورت مادی يا معنوی) به قصد اضرار به غير و به طريق پيش بينی شده در قانون است.
 • جعل مادي آن است كه در ظاهر و صورت نوشته يا سند و غيره خدشه ای وارد مـيشـود و جعـل معنوی يا مفادی آن است كه بدون ايراد هيچگونه خدشه ای به ظاهر سند يا نوشته و غيره، حقيقـت در آنها تحريف شود.
 • عنصر مادی جرم جعل مصادیق قانونی آن می باشد یعنی ساختن يا تغيير آگاهانه نوشته يا سند، ساختن مهر يا امضاى اشخاص رسمى يا غيررسمى، خراشيدن، تراشيدن، قلم بردن، الحاق، محو، اثبات، سياه كردن يا دست بردن در تاريخ سند يا الصاق نوشته اى به نوشته ديگر، يا به كار بردن مهر ديگرى بدون اجازەه صاحبش، به قصد جا زدن آن به عنوان اصل براى استفاده خود يا ديگرى، به ضرر غير و به قصد تقلب.
 • برای تحققق جرم جعل باید ارتکاب موارد فوق از روی عمد و باآگاهی و با قصد تقلب و ضرر زدن به بزهدیده باشد. 
 • در رابطه با کلاهبرداری، جعل و سرقت توسط برادر باید گفت اگرچه جعل به تنهایی در قانون تحت عنوان مستقلی جرم محسوب می‌شود و دارای مجازات است ولی شخصی که با اطلاع از جعلی بودن ماهیت سند اقدام به استفاده و فریب دیگران در پیشبرد اهداف خود می کند نیز مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده و قابل مجازات می باشد.
 • به موجب ماده 536 قانون مجازات اسلامی هر کس در اسناد یا نوشته‌های غیر رسمی جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران‌ خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
 • لازم به ذکر است که جرم استفاده از سند مجعول به صورت فعل مثبت می باشد و با ترک آن حاصل نمی‌شود، به این نحو که شخص باید سند مجعول را مورد استفاده قرار دهد تا جرم محقق گردد.
 • تحقق جرم استفاده از سند مجعول مطلق است بدین معنا که منوط و مقید به امری نمی‌باشد و به صرف ارائه و استفاده از آن جرم واقع می‌گردد هر چند موجب فریب شخص نگردد.
 • همچنین در صورتی هم که شخص با استفاده از سند مجعول به نحو متقلبانه مالی را اخذ نماید علاوه بر جرم جعل و استفاده از سند مجعول، مرتکب کلاهبرداری هم می‌شود. بنابراین، ارتکاب جعل، استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری موجب تعدد جرم شده و مطابق ماده 131 قانون مجازات اسلامی مرتکب به مجازات اشد یعنی مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می شود. 

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص شکایت جعل و کلاهبرداری و سرقت برادر

♦  در پاسخ به پرسش شما باید گفت جرایمی که برادر شما مرتکب گردیده است جعل، استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری و سرقت می باشد. شکایت از ایشان و اثبات هریک از موارد فوق به منظور احقاق حق شما و جبران ضرر وارده و همچنین مجازات مرتکب، نیازمند داشتن وکیل کیفری مجرب و متخصص است. 

 

 

مستندات قانون - مجازات اسلامی در خصوص کلاهبرداری

ماده ۵۲۳
جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن‌یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.
ماده ۵۳۴
هر یک از کارکنان ادارات دولتی و مراجع قضائی و مامورین بخدمات عمومی که در تحریر نوشته‌ها و قراردادهای راجع به وظایفشان ‌مرتکب جعل و تزویر شوند اعم از اینکه موضوع یا مضمون آن را تغییر دهند یا گفته و نوشته یکی از مقامات رسمی، مهر یا تقریریات یکی از طرفین را ‌تحریف کنند یا امر باطلی را صحیح یا صحیحی را باطل یا چیزی را که بدان اقرار نشده است اقرار شده جلوه دهند علاوه بر مجازات‌های اداری و جبران ‌خسارت وارده به حبس از یک تا پنج سال یا شش تا سی میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.
ماده ۵۳۶
هر کس در اسناد یا نوشته‌های غیر رسمی جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران‌ خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
ماده ۱۳۱
در جرائم موجب تعزیر هرگاه رفتار واحد، دارای عناوین مجرمانه متعدد باشد، مرتکب به مجازات اشد محکوم می شود.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناسان حقوقی ما 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.