X
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری - دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 14 آذر 1400

 خانمم با یک مرد غریبه چت می کند!

خانومم در حال چت با یک مرد غریبه است.مدرکم که گوشیشه و چتاشه دارم.چطوری باید اقدام کنم و ثابت کنم که همسرم با یک مرد نامحرم در حال چت و دوستی است ؟ آیا می توانم اقدام به طلاق بکنم ؟ آیا مهریه بهش تعلق میگیره؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 4685

اگر خانمم با یک مرد نامحرم چت کند چکار باید بکنم ؟

  • مطابق ماده ی 637 قانون مجازات اسلامی هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
  • بنابراین با توجه به ماده مذکور، هر نوع رابطه غیر شرعی که عنوان جرایم حدی زنا و نظایر آن را نداشته باشد، جرم رابطه نامشروع مادون زنا و مستوجب مجازات تا 99 ضربه شلاق، برای انجام دهندگان آن اعم از زن و مرد می باشد. 
  • در رابطه با طلاق از طرف مرد به دلیل ارتباط نامشروع زوجه باید گفت مطابق قانون مدنی ، حق طلاق با مرد است و مرد هر گاه از دادگاه تقاضای طلاق کند ، بدون وجود دلیل محکمه پسند نیز، در صورتی که حقوق مالی زوجه پرداخت شده باشد ، گواهی عدم امکان سازش صادر می شود .
  • در نتیجه در صورت وجود رابطه نامشروع از سمت زوجه ، زوج نیازی به اثبات آن ندارد و می تواند با تقاضای طلاق از دادگاه و طی کردن تشریفات قانونی آن همسر خود را طلاق دهد . اما در این مورد توجه داشته باشید رابطه ی نا مشروع زن سبب از بین رفتن حقوق مالی او و حق بر مهریه نخواهد شد و همچنان مرد موظف به پرداخت آن هاست .

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص چت کردن زن با مرد غریبه

♦  در پاسخ به پرسشی که طرح فرمودید باید گفت بر طبق قانون حق طلاق با مرد است و اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسر تقدیم دادگاه کند در نهایت گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد شد ولی ثبت طلاق منوط به پرداخت حقوق مالی زوجه می باشد. 

♦  بنابراین در فرض اثبات رابطه نامشروع زنی که شوهر دارد مهریه او از بین نمی رود به عبارت دیگر حتی اگر زنی از بابت هر جرمی در زندان هم که باشد می تواند از زندان دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت شوهر تقدیم دادگاه کند.به همین خاطر شما می توانید همسر خود را طلاق دهید اما خیانت همسر شما مانع از تعلق مهریه به ایشان نمی شود و شما وظیفه ی پرداخت مهریه را دارید.

♦  در صورت شکایت شما از همسرتان مبنی بر ارتباط نامشروع ایشان، شما می باید رابطه ی نامشروع را از طریق ادله ای همچون شهادت شهود و علم قاضی در صورتی که پرینت مکالمات و تماس ها دلالت بر وجود رابطه خارج از چهارچوب شرعی  زوجه داشته باشد، اثبات نمایید.

 

 

مستندات قانونی - اثبات روابط نامشروع همسر

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی
هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.


ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی
به مجرد عقد زن مالک مهر میشود و میتواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.
تبصره (الحاقی ۱۳۷۶/۴/۲۹) - چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند.
آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصادی و دارائی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.


ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی
مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.
تبصره- زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹)، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو موضوعی

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.