X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 اسفند 1400

 مطالبه دیه بینی از بیمه آسیا

سلام بنده یه بار در سال ۹۶ از بیمه ملت دیه دریافت کردم که در این تصادف استخوان بینی و دستم شکست الانم در سال ۹۸ دوباره تصادف کردم که دوباره بینی ام از یه جای دیگه شکست و هم به سه جای صورت بخیه زدن بنده در هر دو تصادف سرنشین بودم الان بعد گذشت ۶ماه از تکمیل پرونده ام در بیمه آسیا میگذره اول بهم گفتن از دیه بینی ات بگذر مابقی رو بدیم من قبول نکردم بعد یه ماه دوباره رفتم گفتن پرونده ات مشکل داره باید بره بازرسی کل تهران بیمه مربوطه چون کروکی تصادفات عین هم هستن و نزدیک به یه ساعت پرونده ات مشکوک هست. تو تصادف دوم راننده مقصر ۱۶ ساله بود ماشینش رو ول کرد فرار کرد گواهینامه نداشت همه مدارکاتم چه کروکی چه دادنامه کیفری و گزارش مامور۱۱۰ نامه پزشک قانونی درست هست.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1471

مطالبه دیه بینی

 

پاسخ – شرایط گرفتن دیه از بیمه چیست ؟

  • بيمه عقدی است كه به موجب آن يک طرف تعهد می كند در ازای پرداخت وجه يا وجوهی از طرف ديگر در صورت وقوع يا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده يا وجه معيني بپردازد .
  • متعهد را بيمه گر، طرف تعهد را بيمه گذار، وجهی را كه بيمه گذار به بيمه گر می پردازد حق بيمه و آنچه را كه بيمه می شود موضوع بيمه می نامند.
  • در خصوص مطالبه ی دیه ی بینی از بیمه باید گفت موضوع بيمه ممكن است مال باشد اعم از عين يا منفعت يا هر حق مالی يا هر نوع مسووليت حقوقی مشروط بر اينكه بيمه گذار نسبت به بقاء آنچه بيمه می دهد ذی نفع باشد و همچنين ممكن است بيمه برای حادثه يا خطری باشد كه از وقوع آن بيمه گذار متضرر می گردد. 
  • میزان دیه ی بینی بدین صورت می باشد:

1- قطع و يا از بین بردن تمام بینی يا نرمه پايین استخوان بینی، ديه كامل
2- از بین بردن تمام نرمه با تمام يا مقداری از استخوان بینی (يک دفعه ديه كامل؛ دفعات، ديه كامل به علاوه ارش(
3- شكستن استخوان بینی (فساد و از بین رفتن بینی، ديه كامل)، (اصلاح بدون عیب، يک دهم ديه)، (بهبود با عیب، ارش)، (كج شدن بینی يا شكستن استخوان بینی كه منجر به فساد آن نشود، ارش)
4- از بین بردن هريک از پره های بینی يا پرده میان دو سوراخ، يک سوم ديه
5- فلج كردن بینی، دو سوم ديه و از بین بردن بینی فلج، يك سوم ديه
6- سوراخ كردن هر دو طرف بینی و پرده فاصل میان آن (با يا بدون پارگی و عدم از بین رفتن بینی يا نوک، يك سوم ديه و اگر بهبود يابد، یک پنجم ديه(
7- سوراخ كردن يک طرف بینی با پرده وسط آن (عدم بهبودی، دو نهم ديه)، (با بهبودی، يک پانزدهم ديه(
8- سوراخ كردن يک طرف بینی (عدم بهبودی، يک نهم ديه)، (با بهبودی، يک بیستم ديه)
9-  پاره كردن بینی (عدم از بین رفتن بینی يا نوک آن، يك سوم ديه كامل، (اگر بهبود يابد، يک دهم ديه)
10-  از بین بردن نوک بینی (محل چكیدن خون)، نصف ديه كامل

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص مطالبه دیه بینی از بیمه آسیا

♦  در پاسخ به پرسش شما در خصوص  مطالبه دیه بینی از بیمه آسیا باید گفت در ابتدای امر شما می توانید شکایت خود را از بیمه آسیا به بیمه مرکزی اعلام نمایید.

♦  اگر ترتیب اثر داده نشد، دادخواست مطالبه دیه به همراه خسارت تاخیر تادیه به استناد ماده 522 قانون آیین دادرسی مدنی و ماده 22 آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها، تقدیم مراجع قضایی بنمایید. 

 

 

مستندات قانونی - مطالبه دیه از بیمه

ماده ۲۲ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها
مؤسسه بیمه باید بعد از دریافت کلیه مدارک مربوط به خسارت حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز، مدارک را بررسی و نتیجه را اعلام نماید و در صورت احراز عدم استحقاق دریافت خسارت مراتب را همراه با ذکر دلایل به طور مکتوب به بیمه‌گذار یا زیان دیده اعلام نماید و در صورت قبول خسارت، مؤسسه بیمه موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از قبول خسارت آن را پرداخت نماید. در مواردی که پرداخت خسارت پس از تکمیل مدارک مثبته از سوی بیمه‌گر، به تأخیر می‌افتد، طبق حکم ماده ۵۲۲ آئین دادرسی مدنی عمل می شود 
تبصره-مواردی که طبق قانون مدتی کمتر از مدت فوق برای پرداخت خسارت تعیین شده از حکم این ماده مستثنا است.

ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی
در دعاویی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده، در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبه کار، دادگاه با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و مورد حکم قرار خواهد داد مگر اینکه طرفین به نحو دیگری مصالحه نمایند.


پاسخ داده شده توسط کارشناسان حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.