X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: پنجشنبه 11 آذر 1400

 درخواست متن دادخواست مطالبه دیه

از اونجایی که متن دادخواست مطالبه دیه مهمه می خواستم برای تنظیم کردن متن دادخواست منو راهنمایی کنید. پزشکی قانونی 25% ارش دیه برام زده+معیوب بودن پای چپ به دلیل خرد شدگی از قسمت ران و ثابت کردن ان به وسیله ابزار ارتوپدی.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 36183

متن یک دادخواست مطالبه دیه به طور کلی و نکات مهم آن

  • دیه مالی است که به سبب جنایات بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیای دم او داده می شود. در قتل های خطایی، شبه عمد و جرح شبه عمد، دیه تعلق می گیرد.
  • هنگامی که تعقیب امر جزایی و اجرای مجازات به دلایلی مانند فوت متهم یا محکوم علیه در مجازات های شخصی، گذشت شاکی یا مدعی خصوصی در جرائم قابل گذشت، عفو، نسخ مجازات قانونی، اعتبار امر مختومه، مرور زمان در مجازاتهای بازدارنده موقوف گردد و نتوان موضوع را از طریق کیفری تعقیب نمود، فرد می تواند با ارائه دادخواست مطالبه دیه به مراجع حقوقی طرح دعوا کند.
  • فرایند دادرسی کیفری راجع به مطالبه‌ی دیه در جنایات غیرعمدی امروزه در جنب حقوق کیفری ماهوی (حقوق تعیین کننده)، حقوق کیفری شکلی (حقوق تضمین کننده) اهمیتی بیش از پیش یافته است؛ این اهمیت از آن روست که حقوق متهم در جریان رسیدگی و در قالب فرایند از مرحله‌ی وقوع جرم، کشف، تعقیب، تحقیق، رسیدگی بدوی، رسیدگی نهایی و نیز اجرای حکم، به بهترین شکل ممکن تضمین و تأمین شود.
  • در مجموع باید گفت فرایند دادرسی کیفری در خصوص مطالبه‌ی دیه در جنایات غیرعمدی، خصوصاً در قلمرو سوانح رانندگی ناشی از عدم رعایت مقرّرات و نظامات، با شکایت شاکی آغاز می‌شود.
  • شاکی یا می‌تواند به طور مستقیم از طریق نهاد دادسرا اقدام به طرح دعوای جزایی نماید یا اینکه با مراجعه به مرجع انتظامی، خواستار شروع روند رسیدگی به موضوع شود؛ هرچند در صورت نخست نیز دادسرا با ارجاع امر به مرجع انتظامی، می‌تواند خواستار تهیه و ارسال گزارش نهایی حسب مورد و در خصوص موضوع گردد. در هر شکل، با ارجاع امر و طرح موضوع در دادسرا،  فرایند دادرسی در چارچوب نظام قضایی مطرح می‌شود.

 

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوای مطالبه دیه 

1- تصویر مصدق دادنامه  (اختیاری)
2- تصویر مصدق گزارش مرجع انتظامی (اختیاری)
3- تصویر مصدق نظریه پزشکی قانونی (اختیاری)
4- به همراه داشتن كارت ملي جهت احراز هويت و كارت عابر بانك جهت پرداخت هزينه ي دادرسي الزامي است.

  • برای تنظیم متن دادخواست مطالبه دیه یا هر نوع دادخواست دیگر باید توضیحات و مدارک لازم به وکیل دادگستری ارائه شود و پس از آن شما می توانید از تجربه یک وکیل در خصوص تنظیم دادخواست مطالبه دیه استفاده کنید. 
  • توصیه می شود حضورا به يك وكيل دادگستری مراجعه كنيد تا كاملا راهنمائي تان كند. با این وجود یک نمونه کلی از متن دادخواست مطالبه دیه خدمت شما ارائه می شود.

 

 

نمونه متن دادخواست مطالبه دیه

خواهان : آقای ........
خوانده : شرکت بیمه ........
خواسته : مطالبه دیه
دلایل و منضمات :

1- شهادت شهود

2- نامه پزشکی قانونی و گزارشات پزشکی

3-گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی

شرح دادخواست مطالبه دیه

ریاست محترم دادگاه حقوقی
با عرض سلام و احترام 
وفق مدارک پیوست اینجانب.....  در تاریخ..... در جاده..... در حال تردد بودم که متاسفانه با خوردرو.... برخورد کردم و دچار صدمات بدنی از جمله شکستگی پا شدم و راننده مقصر نیز متواری می شود. با عنایت به اینکه وسیله نقلیه دارای بیمه شخص ثالث است و برابر قرارداد، شرکت بیمه فوق بیمه فوق باید از محل آن دیه پرداخت گردد لذا باتوجه به ماده 226 قانون مدنی تقاضای محکومیت شرکت بیمه ... و صندوق تامین خسارت های بدنی به ایفا تعهدات قراردادی و قانونی مبنی بر پرداخت دیه به انضمام کلیه خسارات دادرسی مورد استدعاست .


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 
                                                                                             

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.