X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: شنبه 09 بهمن 1400

 اعطای وکالت برای فروش ملک در خارج از کشور

بنده ملکی در کشور قبرس شمالی دارم که تصمیم دارم به دوستم وکالت بدهم تا ایشان ملک را از طرف من بفروشند.ولی دفاتر اسناد رسمی ایران انجام این وکالت را قبول نمیکنند من به کجا مراجعه کنم ؟ و به طور کلی برای اعطای وکالت برای فروش در خارج از کشور به فرد مورد اعتماد خود چه مراحلی را باید طی کنم ؟ چه کار کنم آن وکالت در کشور خارجی قانونی بوده و مورد پذیرش قرار گیرد ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1523

خرید و فروش وکالتی ملک

 

مراحل وکالت رسمی برای انجام عمل حقوقی در خارج از کشور

 • وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امر یا اموری نایب خود قرار می دهد.
 • جهت انعقاد عقد وکالت نیاز به ایجاب موکل و قبول وکیل است.
 • ایجاب و قبول می تواند بوسیله ی لفظ، نوشته یا فعل باشد منتها انعقاد وکالت در مواردی که موضوع وکالت انجام عمل حقوقی است که انعقاد یا اثبات آن نیاز به تنظیم سند رسمی دارد، وکالتنامه نیز باید رسمی باشد.
 • علاوه بر ایجاب و قبول، برای صحت وکالت لازم است تا وکالت در امری داده شود که خود موکل بتواند آن را انجام دهد. بنابراین موکل باید اهلیت موردی که انجام آن را به وکیل واگذار می کند داشته باشد. همچنین مورد وکالت نباید از امور قائم به شخص موکل باشد.
 • با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت های متقابلی می شوند. از جمله این تعهدات رعایت مصلحت موکل است.
 • مطابق ماده 667 قانون مدنی وکیل می باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موكل را مراعات نموده و از اختيارات داده شده تجاوز نكند. تعهدات وکیل از هرنوع که باشد در حدود اختیاراتی است که موکل به او اعطا می نماید.
 • عقد وکالت به دو نوع وکالت مطلق و وکالت مقید تقسیم می گردد. در وکالت مطلق، موکل طرف مقابل یعنی وکیل را برای تمام امور مالی و اداری نایب خود قرار می دهد و وکیل می تواند بدون اجازه از موکل در این امور وکالت نماید.
 • ماده 661 قانون مدنی در این رابطه بیان می دارد که در صورتی که وکالت مطلق باشد فقط مربوط به اداره کردن اموال موکل خواهد بود. در وکالت مقید مورد عقد وکالت مشخص و معین بوده و وکیل اختیار اعمال وکالت تنها در آن مورد را دارد.
 • وکالت همچنین به وکالت قضایی و وکالت غیرقضایی تقسیم می گردد.
 • هرگاه شخصی در جهت امور دادگاهی خود شخص دیگری را به عنوان نماینده خود در دادگاه معرفی نماید، وکالت قضایی نامیده می شود. وکالت دادن به وکلای دادگستری شامل این نوع وکالت است.
 • وکالت غیرقضایی وکالتی است که شخص برای انجام امور کاری یا اداری خود به طور رسمی یا عادی شخص وکیل را نایب خود قرار می دهد. 
 • مطابق ماده 35 قانون آیین دادرسی مدنی وکالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است مگر مواردی  را که خود موکل استثنا کرده باشد یا از اموری باشد که وکالت دادن در آن خلاف شرع است و قابل وکالت دادن نیست یعنی سوگند، شهادت، اقرار، لعان و ایلاء. در ادامه ی همین ماده، برخی اختیارات وکیل باید در وکالتنامه تصریح گردد تا وکیل اختیار و مسئولیت انجام آن ها را داشته باشد.
 • قرارداد وکالت قراردادی جایز اسـت و ھـر یـک از موکـل و وکیـل ھـر وقـت بخواھند میتوانند ان را بر ھم زنند.
 • عقد وکالت مانند سایر قرار دادھـای جـایز ، بـه موت و جنون وسفه،در مواردی که رشد معتبر است منفسخ می شود.
 • علاوه بر این موارد، بـا انجـام شـدن مـورد وکالـت و ھمچنـین بـا انقضای مدت نمایندگی در مواردی که برای ان مدت تعیین میشود وکالت نیز منقضی می گردد.

اختیارات وکیل در وکالتنامه

۱ - وکالت راجع به اعتراض به رای، تجدیدنظر، فرجام خواهی و اعاده دادرسی.
۲ - وکالت در مصالحه و سازش.
۳ - وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند.
۴ - وکالت در تعیین جاعل.
۵ - وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور.
۶ - وکالت در توکیل.
۷ - وکالت در تعیین مصدق و کارشناس.
۸ - وکالت در دعوای خسارت.
۹ - وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا.
۱۰ - وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث.
۱۱ - وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث.
۱۲ - وکالت در دعوای متقابل و دفاع درقبال آن.
۱۳ - وکالت در ادعای اعسار.
۱۴ - وکالت در قبول یا رد سوگند

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص خرید و فروش وکالتی در خارج از کشور 

♦  در پاسخ به پرسش شما و در رابطه با اعطای وکالت برای فروش ملک در خارج از کشور باید گفت فروش ملک در یک کشور خارجی تابع قوانین همان کشور بوده و اعطای وکالت در این زمینه نیز باید مطابق با قوانین همان کشور صورت بگیرد. بنابراین، شما می باید برای تنظیم وکالتنامه فروش ملک در خارج از کشور با وکیلی مشورت نمایید که آگاه از قوانین آن کشور باشد تا پس از راهنمایی های او وکالتنامه قانونی فروش ملک تنظیم نموده و در این خصوص ضرری متوجه شما نشود.

برابر ماده 60 قانون ثبت‌اسناد و املاک و ماده 30 قانون دفاتر اسناد رسمی دفاتر اسناد رسمی موظف‌اند نسبت به تنظیم و ثبت‌اسناد مراجعین اقدام کنند مگر آنکه مفاد سند و مدلول سند مخالف قوانین و مقررات موضوعه و نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد  که موضوع مورد پرسش مشمول هیچ‌یک از موارد ممنوعیت نیست و عدم تنظیم سند وکالت مورد درخواست شما موجب تعقیب انتظامی سردفتر خواهد بود 
♦  فارغ از بحث فوق و با توجه به اینکه  هریک از دفاتر اسناد وظیفه‌دارند سند درخواستی شمارا تنظیم کنند لازم است نکاتی را در مورد تنظیم وکالت فروش ملک در خارج از کشور ذکر کنم
اگر ملک شما دارای سند مالکیت صادره توسط دولت آن کشور است شما می‌بایست ابتدا نسبت به ترجمه رسمی سند ملک خود توسط مترجم رسمی به زبان فارسی اقدام کنید و سپس با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ارائه سند مالکیت ملک خود در خارج از کشور و ترجمه رسمی آن و نیز کارت ملی هوشمند خود و یا اصل شناسنامه و رسید درخواست کارت هوشمند ملی  از سردفتر بخواهید سند وکالت فروش برای شما با اختیاراتی به شرح ذیل تنظیم کند که البته این اختیارات بستگی به کشور محل وقوع ملک و قوانین و مقررات آنجا دارد که این قوانین و مقررات در هر کشوری امکان دارد با کشور دیگر متفاوت باشد 
1- مراجعه به هریک از آژانس‌های املاک و مستغلات مجاز ثبت‌شده در شورای نمایندگی املاک و مستغلات قبرس و هریک از نمایندگان املاک دارای مجوز از کشور قبرس و عضو فدراسیون بین‌المللی املاک و مستغلات FIABCI و یا انجمن نمایندگان املاک و مستغلات قبرسCREAA  و یا هریک از مشاوران املاک یا معاملات ملکی کشور قبرس و نیز اداره زمین و املاک قبرس و  وکلای عضو کانون وکلای قبرس  و سازمان مسکن قبرس وادارات دارایی و سازمان‌های آب و برق و اداره ثبت املاک و اراضی  و یا اداراتی که در خصوص انتقال اسناد املاک صاحب صلاحیت هستند و همچنین مراجعه به  مراکز و اداراتی که برای انتقال ملک شما نیاز است از آن‌ها استعلامی اخذ شود و تقاضا و پیگیری وانجام کلیه استعلام‌های لازم برای فروش ملک شما
2- اختیار در عقد قرارداد و پیش‌قرارداد با خریدار یا وکیل خریدار و تحویل دادن ملک به خریدار یا وکیل خریدار  و اخذ وجه حاصل از فروش ملک و انتقال وجوه حاصل از فروش ملک به‌حساب شما در قبرس یا حواله آن‌ها به هر حساب شما توسط وکیل شما 
3-  اختیار در اخذ هرگونه مدارک عادی یا رسمی مربوط به ملک شما از هر شخص حقیقی و حقوقی 
ضمناً می‌توانید برای وکالت تاریخ انقضا بگذارید و همچنین اختیار انتقال وکالت ( حق توکیل به غیر) را هم در وکالت به وکیل بدهید. 

 

 

مستندات قانونی - نحوه اعطای وکالت به وکیل در خارج از کشور

برای اطلاع از مقررات حاکم بر اعطای وکالت به وکیل برای فروش ملک در خارج از کشور مقررات زیر را مطالعه فرمایید :

مواد قانون مدنی از ماده 656 تا 673
متن ماده ۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی
وکالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است جز انچه را که موکل استثناء کرده باشد، یا توکیل در آن خلاف شرع باشد لیکن در امور زیر باید اختیارات وکیل در وکالتنامه تصریح شود:.
۱ - وکالت راجع به اعتراض به رای، تجدیدنظر، فرجام خواهی و اعاده دادرسی.
۲ - وکالت در مصالحه و سازش.
۳ - وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند.
۴ - وکالت در تعیین جاعل.
۵ - وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور.
۶ - وکالت در توکیل.
۷ - وکالت در تعیین مصدق و کارشناس.
۸ - وکالت در دعوای خسارت.
۹ - وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا.
۱۰ - وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث.
۱۱ - وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث.
۱۲ - وکالت در دعوای متقابل و دفاع درقبال آن.
۱۳ - وکالت در ادعای اعسار.
۱۴ - وکالت در قبول یا رد سوگند
تبصره ۱- اشاره به شماره های یادشده دراین ماده بدون ذکر موضوع آن تصریح محسوب نمی شود.
تبصره ۲- سوگند، شهادت، اقرار، لعان و ایلاء قابل توکیل نمی باشند.


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.