مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 30 آبان 1400

 دفاع در مقابل ادعای چک امانی، تضمینی و امانت

سال ۹۰ یک مغازه را به همراه منزل مسکونی به شخصی فروختم بعد از خود وی اجاره کردم مبلغی از طلب من طی یک چک قرار شد همزمان با تنظیم سند در محضر پرداخت شود و بنده سند را بعد یکسال انتقال دادم ولی به دلایلی نتوانستم چک را وصول کنم تا در سال ۹۵ چند برج کرایه من به تاخیر افتاد و ملک را تخلیه و تحویل دادم و موجر چک پشتوانه بنده را اقدام و حکم جلب مرا گرفت در دادگاه اول من بیان نمودم که از او طلبکارم و چک دارم ولی دادگاه بعدی که قرار بود چک و قولنامه را ببرم بدون حضور من انجام شد. یعنی ابلاغیه به من نرسید و رای حضوری انجام شد.من هم چک وی را برگشت زدم و به اجرا گذاشتم از طریق ثبت. بعد چند روز اظهارنامه برایم امد تحت عنوان استرداد لاشه چک.که در برگه قیدکرده بود امانت نزد وی بوده تا تنظیم سند که باید هنگام سند مسترد می کرده در صورتیکه چک امانت را صاحب سند می دهد برای تضمین نه بدهکار حتی در قولنامه هم قید شده که مبلغ باقیمانده طی چک فلان در محضر پرداخت خواهد شد.یکروز لایحه می دهد  مبنی بر اینکه چک امانت بوده و یکبار گفته وجه آنرا طی چند مرحله داده یا مواد خوراکی به من داده.حال دادگاه با من تماس گرفته که لاشه چک را برای رویت قاضی پیش ریس دادگاه ببرم. درصورتیکه چک در اداره اجرای ثبت است.من چه باید بکنم  و چه دفاعی می توانم راجع به چک امانی انجام دهم ؟ لطفاً راهنمایی کنید.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 968

پاسخ – نحوه دفاع در مقابل ادعای چک امانی و بابت تضمین چگونه است ؟

  • به طور کلی در تعریف چک امانی و تضمینی باید گفت، چکی که برای انجام تعهدات به قصد امانت گذاردن صادر می شود چک امانی نام دارد.
  • باید به این نکته توجه نمود که چک وسیله پرداخت است و با توجه به قوانین و مقررات بانکداری، برای برگشت زدن چک، بانک به امانی بودن و یا نبودن آن توجه نمی نماید و اگر تمامی شرایط قانونی در چک از جمله تاریخ و امضاء وجود داشته باشد در صورت عدم موجودی کافی، با صدور گواهی عدم پرداخت، ذینفع می تواند تقاضای برگشت زدن چک را از بانک داشته باشد.
  • نکته مهم و قابل توجه دیگر این است که اگر در متن چک و یا قرارداد به امانی و یا تضمینی بودن چک تاکید شده باشد طبق شرایطی که قانونگذار پیش بینی نموده است، ماهیت کیفری چک از بین خواهد رفت لذا در این شرایط شرط امانی بودن چک در دادگاه صالح مورد توجه قرار می گیرد.
  • همچنین صادرکننده چک ممکن است دادخواستی تحت عنوان استرداد لاشه چک به طرفیت دارنده آن (امین) مطرح نماید و مدعی باشد که تمامی تعهدات مربوط به خود را که در قرارداد ذکر گردیده است انجام داده اما با این وجود شخص امین چک موضوع امانت را مسترد نمی نماید. در چنین حالتی دارنده چک در خصوص دفاع در مقابل ادعای امانی و یا تضمینی بودن چک می بایست با ارائه ادله و مستندات قانونی به دادگاه مربوطه خلاف قضیه را ثابت نماید و دادگاه را مطلع سازد که صادر کننده چک بر خلاف وصف امانی و یا مفاد قرارداد عمل نموده است.
  • همچنین در صورتی که در متن چک و یا مفاد قرارداد به امانی بودن چک اشاره نشده باشد، اثبات امانی بودن چک بر عهده صادرکننده چک است و تا زمانی که این امر نزد دادگاه صالح محرز نگردیده باشد امانی بودن چک نیز قابل اثبات نیست چرا که طبق یک اصل کلی، چک وسیله پرداخت و نشان دهنده دین و بدهی شخص صادرکننده است.
  • همچنین باید اشاره داشت که با توجه به قانون جدید صدور چک، هر شخصی که قصد صدور چک امانی را دارد می بایست پس از صدور چک به سامانه چکاوک (سامانه صیاد) مراجعه نموده و اطلاعات مربوطه از جمله تاریخ، مبلغ، اطلاعات دارنده و ... را در سامانه یادشده تکمیل نماید در غیر این صورت چک از درجه اعتبار ساقط می گردد.

پاسخ خاص به سوال مطرح شده

در خصوص پاسخ به سوال شما باید اشاره نمود که وقتی در قولنامه قید شده است که چک بابت بدهی است، شما با ارائه قولنامه و دیگر ادله و مستندات قانونی در دادگاه می توانید ثابت نمایید که چک بابت طلب شما بوده است و به این ترتیب می توانید مبلغ آن را وصول کرده و نیازی به استرداد لاشه چک نداشته باشید.

 


مواد قانونی قابل استناد - اثبات امانی بودن چک ضمانت

اصل 34 قانون اساسی

دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کس می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه‌های صالح رجوع نماید. همه افراد ملت حق دارند این گونه دادگاه‌ها را در دسترس داشته باشند و هیچ‌کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون حق مراجعه به آن را دارد منع کرد.


ماده 674 قانون مجازات اسلامی

هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.


ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

در صورتی که رئیس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بین تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می یابد رسیدگی و رای قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیاً بر خلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به عمل می آورند و رای مقتضی صادر می نمایند.


ماده 3 مکرر  قانون صدور چک

چک فقط در تاریح مندرج در آن و با پس از تاریخ مذکور قابل وصول از بانک خواهد بود.


ماده 14 قانون صدور چک

صادرکننده چک یا ذینفع با قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد. بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.
دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما : جناب آقای الهیاری

 

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص چک واسناد

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.