مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 اردیبهشت 1400

 وضعیت دعوای خلع ید نسبت به مستاجر قانونی

سلام اقای محمدی عزیز مطالب شما را با دقت خـوندم میخواستم مزاحم بشم دستم خالیه خجالت کشیدم؛ مستاجر ملکی بودم در خیابان فاطمی که مالکش فـوت شده و وراث مقیم خا رج هستند ۶ ماه بعد از قرارداد یکی مدعی مالکیت شد علیه همسرم و اشخاص دیگر ولی تنها متصرف ما بودیم قرارداد هم بنام من بود خلع ید گرفت ملک فروخت مالک بعدی قبول کرد که من مستاجرم جهت هزینه های بازسازی هم گفت ۱۷۰ تومن دادی من ۲۰۰ تومن میدم ولی نمیخاد خالی کنی ولیکن این خیر ندیده دزد بود تمام و زندگیم رو با یک اجراییه ۷ماهه برده دستم به هیچ چیز نمیرسه.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1340

 

پاسخ - امکان طرح دعوای خلع ید علیه مستاجر

  • متاسفانه سوال شما بسیار مبهم است و منظور به درستی قابل کشف نیست به همین دلیل پاسخ دقیق به این سوال نمیتوان داد.
  • با این حال اگر منظور شما از مدعی مالکیت همان مکالک جدیدی است که حکم خلع ید را هم علیه شما گرفته است باید بدانید که الان که حکم صادر و اجرا شده است دیگر امکان انجام اقدامی وجود ندارد و بسیار دیر به فکر افتاده اید.با این حال می توانید برای گرفتن پول پیش خود به مالک قبلی و کسی که با شما رابطه قراردادی دارد یا وراث وی مراجعه نمایید.
  • البته اگر به موقع و درست دفاع می کردید مالک وقت نمی توانست تحت عنوان خلع ید شما را از ملک بیرون کند.دعوای خلع ید مخصوص موردی است که شروع تصرفات متصرف غاصبانه و غیر قانونی باشد.تصرفات مستاجر در هیچ فرضی غیر قانونی محسوب نمی شود و با دعوای تخلیه ید متفاوت است هر چند که متاسفانه دیده شده است که بعضاً وکلا و قضات هم به تفاوت های ظریف بین این دو توجه ندارند..
  • به طور کلی هر جا که فردی با اجازه ابتدایی مالک ملکی را تحت تصرف قرار می دهد اولاً فقط تحت عنوان تخلیه ید می توان از وی طرح دعوا نمود و ثانیاً حق دارد تا پایان مدت قرارداد در ملک موضوع تصرف بماند.بارزترین مصداق این گفته قرارداد اجاره است (در اباهه منفعت و صلح منافع و حبس مطلق نیز چنین است).
  • لازم است بدانید دعوای خلع ید علیه هر متصرف اجرا می شود پس این قسمت اقدامات طرف واجد اشکال نیست ولی شما با یک دفاع درست و ارائه اجاره نامه و اثبات مالکیت خود بر منافع می توانستید اقدامات طرف را بی اثر نمایید.

 

راه های ارتباط و مشاوره تخصصی از وکیل متخصص دعاوی ملکی و تخلیه

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.