X
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری - دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 اردیبهشت 1400

 وضعیت دعوای تخلیه ید نسبت به مستاجر قانونی

سلام اقای محمدی عزیز مطالب شما را با دقت خـوندم میخواستم مزاحم بشم دستم خالیه خجالت کشیدم؛ مستاجر ملکی بودم در خیابان فاطمی که مالکش فـوت شده و وراث مقیم خا رج هستند ۶ ماه بعد از قرارداد یکی مدعی مالکیت شد علیه همسرم و اشخاص دیگر ولی تنها متصرف ما بودیم قرارداد هم بنام من بود خلع ید گرفت ملک فروخت مالک بعدی قبول کرد که من مستاجرم جهت هزینه های بازسازی هم گفت ۱۷۰ تومن دادی من ۲۰۰ تومن میدم ولی نمیخاد خالی کنی ولیکن این خیر ندیده دزد بود تمام و زندگیم رو با یک اجراییه ۷ماهه برده دستم به هیچ چیز نمیرسه.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1733

خلع ید مستاجر

 

امکان طرح دعوای خلع ید علیه مستاجر

  • متاسفانه سوال شما بسیار مبهم است و منظور به درستی قابل کشف نیست به همین دلیل پاسخ دقیق به این سوال نمیتوان داد.
  • با این حال اگر منظور شما از مدعی مالکیت همان مالک جدیدی است که حکم خلع ید را هم علیه شما گرفته است باید بدانید که الان که حکم صادر و اجرا شده است دیگر امکان انجام اقدامی وجود ندارد و بسیار دیر به فکر افتاده اید. با این حال می توانید برای گرفتن پول پیش خود به مالک قبلی و کسی که با شما رابطه قراردادی دارد یا وراث وی مراجعه نمایید.
  • البته اگر به موقع و درست دفاع می کردید مالک وقت نمی توانست تحت عنوان خلع ید شما را از ملک بیرون کند.دعوای خلع ید مخصوص موردی است که شروع تصرفات متصرف غاصبانه و غیر قانونی باشد.تصرفات مستاجر در هیچ فرضی غیر قانونی محسوب نمی شود و با دعوای تخلیه ید متفاوت است هر چند که متاسفانه دیده شده است که بعضاً وکلا و قضات هم به تفاوت های ظریف بین این دو توجه ندارند..
  • به طور کلی هر جا که فردی با اجازه ابتدایی مالک ملکی را تحت تصرف قرار می دهد اولاً فقط تحت عنوان تخلیه ید می توان از وی طرح دعوا نمود و ثانیاً حق دارد تا پایان مدت قرارداد در ملک موضوع تصرف بماند. بارزترین مصداق این گفته قرارداد اجاره است (در اباهه منفعت و صلح منافع و حبس مطلق نیز چنین است).
  • لازم است بدانید دعوای خلع ید علیه هر متصرف اجرا می شود پس این قسمت اقدامات طرف واجد اشکال نیست ولی شما با یک دفاع درست و ارائه اجاره نامه و اثبات مالکیت خود بر منافع می توانستید اقدامات طرف را بی اثر نمایید.

 

 

سوال شماره  2 - نحوه دفاع مستاجر در مقابل ادعای خلع ید

من مستاجر ملکی بودم که قراردادی با مالک داشتم که در ازای مراقبت از ملکشون و پرداخت هزینه های تعمیرات و بازسازی که قبل از ما یکسال ملک بعلت خالی بودن از سکنه مکان خلاف عده ای سارق میشه و علاوه بر جرم هایی مانند تجاوز و.... توسط پلس بازداشت و با مالک ما تماس گرفتند جهت پاسخگویی) ملکی که تحویل گرفتم خرابه بود تعمیرش کردم بازسازیش کردم قراردادم ۱۰ ساله بود ۶ماه بعد همسایه مجاور ادعا مالکیت کرد رفته علیه من که تنها متصرف خونه بودم هم نه علیه غیر متصرف خلع ید گرفته. درحالیکه ملک یکسال و نیم قبل فروخته و مالک بعدی هم مشکلی نداشت با ما حتی مبلغ هم بابت هزینه هام در نظر گرفت ولیکن این همسایه مجاور که با فریب قاضی موفق به خلع ید شده ۶ ماه اثاث خانه ام را بار زده برده نابودم کرده ۶ ماههه خانه و سرپناه ندارم فریاد رسی هم ندارم

پاسخ وکیل :

♦  پاسخ به پرسش شما نیازمند بررسی و مطالعه پرونده است. لطفا با شماره های موجود در سایت برای مشاوره حضوری و یا تلفنی تماس حاصل نمایید. و در هر حال باید به شما بگوییم که زمان بد و نامناسبی به فکر مشورت با وکیل افتاده اید و باید زودتر از این مراجعه و مشاوره می نمودید در هر حال هر چند که سوال شما بسیار ابهام دارد اجمالاً به این نحو پاسخ داده می شود که : 

♦  دعوای خلع ید توسط مالک ملک به طرفیت متصرف غیرقانونی ملک طرح میگردد. بنابراین خواهان دعوی خلع ید سه مورد را باید در دادگاه ثابت نماید تا موفق به گرفتن رای دادگاه له خود شود. اولاً اثبات مالکیت خود بر ملک. ثانیاً  خوانده دعوی، متصرف ملک میباشد. ثالثاً اثبات غیر قانونی و غاصبانه بودن تصرفات خوانده.

♦  بنا بر اظهارات شما همسایه ملک نسبت به ملکی که مالک آن نبوده دعوی خلع ید را مطرح نموده است و موفق به اخذ حکم خلع ید شده است. که این موضوع با توجه به مطالب فوق بعید به نظر میرسد زیرا خواهان به گفته شما مالک رسمی ملک نیست.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو موضوعی

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.