خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

دستور تخلیه ، تخلیه فوری ملک

 دستور تخلیه ، تخلیه فوری ملک

دستور تخلیه تصمیمی قضایی است که در مبحث عقد اجاره مطرح می شود. زیرا از خصوصیات عقد اجاره این است که مستاجر فقط مالک منافع می شود و عین مستاجره همچنان در مالکیت موجر باقی می ماند.برای اقامه این دعوا موجر باید به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه کند مگر در مورد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه (در مورد اماکن تجاری) که در این موارد باید به دادگاه رجوع کند.

  |  
بازدید: 11107
  |  
امتیاز: Article Rating

 

 

نکات مهم تخلیه ملک 

  • با توجه به این که با وقوع قرارداد اجاره عین مستاجره در مالکیت موجر باقی می ماند و مستاجر فقط مالک منافع آن می شود و نیز مدت دار بودن عقد اجاره، در صورت منقضی شدن مدت اجاره مالکیت عین مستاجره مجدداً باید به موجر بازگردد. زیرا با پایان یافتن مدت عقد اجاره، مالکیت مستاجر بر منافع عین مستاجره به پایان می رسد. حال اگر مستاجر به منقضی شدن موعد اجاره از تخلیه ملک خودداری کند، می توان علیه او دعوای تخلیه مطرح نمود.
  • علاوه بر منقضی شدن مدت اجاره و عدم تخلیه ملک توسط مستاجر، موجر در سه مورد دیگر نیز می تواند تقاضای صدور حکم تخلیه را مطرح نماید:

1- مستاجر بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.

2- مستاجر کاری بر خلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.

3- مورد اجاره را در صورت شرط عدم انتقال، به غیر اجاره داده باشد

  •  در صورتی قرارداد اجاره به صورت عادی تنظیم شده باشد، ( قراردادهای عادی اجاره باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به امضای موجر و مستاجر برسد و به وسیله دو نفر افراد مورد اعتماد طرفین به عنوان شهود گواهی گردد.) پس از حصول شرایط تخلیه، ظرف یک هفته پس از تقدیم تقاضای تخلیه به دستور مقام قضایی در مرجع قضایی توسط ضابطین قوه قضائیه انجام خواهد گرفت.
  •  در صورتی که قرارداد اجاره به صورت رسمی تنظیم شده باشد، پس از حصول شرایط تخلیه، ظرف یک هفته پس از تقاضای تخلیه توسط دوایر اجرای ثبت صورت خواهد گرفت.
  •  در صورتی که موجر مبلغی به عنوان ودیعه یا قرض الحسنه یا تضمین و یا سند تعهدآور و مشابه آن از مستاجر دریافت کرده باشد، تخلیه و تحویل مورد اجاره به موجر موکول به استرداد سند یا وجه مذکور به مستاجر و یا سپردن آن به دایره اجراست.
  •  چنانچه موجر مدعی ورود خسارت به عین مستاجره از ناحیه مستاجر و یا عدم پرداخت مال الاجاره یا بدهی بابت قبوض تلفن، آب، برق و گاز مصرفی بوده و متقاضی جبران خسارت وارده و یا پرداخت بدهی های فوق از محل وجوه یاد شده باشد، موظف است همزمان با تودیع وجه سند، گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مورد ادعا به دایره اجراء تحویل نماید. در این صورت دایره اجراء از تسلیم وجه یا سند به مستاجر به همان میزان خودداری و پس از صدور رای دادگاه و کسر مطالبات موجر اقدام به رد آن به مستاجر خواهد کرد.
  •  چنانچه مستاجر در مورد مفاد قرارداد ارائه شده از سوی موجر مدعی هرگونه حقی باشد، ضمن اجرای دستور تخلیه شکایت خود را به دادگاه صالح تقدیم و پس از اثبات حق مورد ادعا و نیز جبران خسارت وارده حکم مقتضی صادر می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط با تخلیه :

1- اجازه انتقال سرقفلی (تجویز انتقال منافع)

2- الزام به تنظیم سند رسمی اجاره اماکن تجاری

3- تخلیه اماکن تجاری، سرقفلی و حق کسب و پیشه

4- الزام به تنظیم سند رسمی، نکات مهم نمونه دادخواست

 

 

2.38 از 5 (26 امتیاز)
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.