تاریخ انتشار: دوشنبه 05 آبان 1399
پاسخ و دفاع خوانده به دعوای مطالبه وجه - طلب

 پاسخ و دفاع خوانده به دعوای مطالبه وجه - طلب

افراد به دلایل مختلف ممکن است ادعای طلب و وجه از دیگری نماید. و دلایل استنادی ایشان میتواند متفاوت باشد مثل اسناد تجاری (سفته، چک و برات) یا اسناد رسمی یا اسناد عادی یا شهادت شهود. و خوانده یا وکیل دادگستری وی حسب مورد باید دفاع مناسبی را در پاسخ به ادعای خواهان ترتیب دهند.یک وکیل دادگستری با تجربه و وکیل متخصص دعاوی حقوقی در صورتیکه موکل وی واقعا بدهکار نباشد یا بدهی پرداخت شده باشد در مقابل این ادعا بسته به نوع دلایل ارائه شده از جانب خواهان به نوعی دفاع خواهد کرد که موکل خود و خوانده را بری الذمه نماید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 9339

 

دفاع در مقابل ادعای مطالبه وجه - مطالبه طلب

1- درخواسته مطالبه وجه خواهان یا مدعی ممکن است دلایل مختلف یا متفاوتی داشته باشد که خوانده یا وکیل دادگستری وی حسب مورد ضروری است که دفاع مناسب انجام دهد.

2- در صورتیکه سند اثبات کننده طلب خواهان سند رسمی باشد جای هیچ گونه انکار و تردید وجود ندارد ولی خوانده یا وکیل دادگستری وی میتواند در مقابل آن ادعای جعلی بودن سند یا ادعای پرداخت یا سکوت نمایند. 

3- در صورتیکه خواهان دلیل مکتوب نداشته باشد و به شهادت شهود استناد کند خوانده یا وکیل وی میتواند شهود را جرح نمایند. 

نکته : منظور از جرح زیر سوال بردن عدالت شهود است در مقابل جرح، تعدیل است یعنی اثبات عدالت شهود توسط خواهان.

4- همیشه بار اثبات دعوا با خواهان یا مدعی است. مدعی همیشه به کسی گفته میشود که خواسته وی برخلاف اصل و قاعده است. اصل بر این است که هیچکس به دیگری بدهکار نیست و به اصطلاح اصل بر برائت ذمه است. 

5- اگر خوانده در مقام دفاع خود ادعای جدیدی مطرح کند، مطابق ماده 1257 قانون مدنی به این انقلاب دعوا گفته میشود و جای خوانده و خواهان عوض میشود و حال بار اثبات به عهده خوانده است. مثلا اینکه خوانده بگوید من بدهکار بوده ام ولی بدهی خود را پرداخت کرده ام در اینجا خوانده ادعایی کرده که آن را باید ثابت کند. 

6- در صورتیکه خواهان هیچ یک از دلایل فوق را نداشته باشد و به قسم (اتیان سوگند) استناد نماید، اگر خوانده به برائت ذمه خود سوگند یاد کند دعوا پایان یافته و حکم به رد دعوای خواهان صادر میشود و اگر خوانده سوگند نخورد خواهان میتواند بر طلبکار بودن خود قسم یاد نموده و در این فرض حکم به نفع وی و به ضرر خوانده صادر میشود.
 

 

رای دادگاه در خصوص مطالبه وجه 

پرونده کلاسه ................               شعبه : 189 دادگاه عمومی حقوقی تهران          دادنامه شماره : ................

خواهان : خانم الف.ز. به نشانی ................

خواهان : آقای ح.ر.  با وکالت خانم الف.ز. به نشانی ..................

خوانده :  آقای الف.ج. با وکالت آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به نشانی تهران - یوسف آباد

خواسته: مطالبه طلب (مطالبه وجه)

رای دادگاه:

در خصوص دعوی آقای ح.ر. با وکالت خانم الف.ز. به طرفیت آقای الف.ج. با وکالت آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به خواسته مطالبه طلب به مبلغ 320,000,0000 ریال وکیل خواهان توضیح داده که خوانده پرونده در راستای قرارداد شفاهی منعقده بین خواهان از بابت سود حاصل از فروش قطعات به شرکت ............. مبلغ مورد خواسته را به خواهان بدهکار می باشد. نظر به اینکه دلیل محکمه پسند برای وجود شراکت کاری بین خواهان و خوانده ارائه نشده دادگاه دعوی اقامه شده را غیرثابت تشخیص و مستنداً به ماده 197 قانون آیین دادرسی مدنی حکم به بطلان دعوی خواهان صادر و اعلام می نماید. رای صادره حضوری ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان می باشد.

رئیس شعبه 189 دادگاه حقوقی تهران

 

مطالب مرتبط با مطالبه وجه و طلب :

1- راه های اعتراض به رأی(واخواهی،تجدیدنظرخواهی،فرجامخواهی) 

2- مطالبه طلب - مطالبه وجه وکیل دعاوی حقوقی

3- مطالبه وجه سفته - مطالبه طلب دادخواست رای

4- نمونه دادخواست و رای چک، وکیل متخصص چک

ثبت امتیاز
نظرات

ﺳﻪشنبه, 18 شهریور,1399

Peyman

با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید بر علیه بنده شکایتی طرح شده در مورد زمین باغی که اینجاب در سال 80 خریداری نموده ام اما شخصی به نام فرد الف از صاحب زمین سه فقره چک در دست داشته در سال 85 مورد تامین و این چک ها را برای پرداخت بدیهی طبق وکالت از صاحب چک اخذ نموده ولی گیرنده چک یا همان فرد الف با وکالتی داشته در این کار انکار به عمل آورده که چک هارا به طلبکار تحویل نداده است و طبق انکار خود چک هارا مورد تامین قرار داده که فرد الف از زمینی که اینجاب طبق تقسیم نامه اینجاب از دادگاه و وجود فرد طلبکار که قرار بوده چک ها به دست آن شخص تحویل داده شوند و قرار بر شاکی شدن دارد در تصرفم میباشد زمین را تامین کرده است و دارای سند رسمی میباشد قابل ذکر است طبق تقسیم نامه ای که در دست اینجاب میباشد فرد الف تقسیم نامه و زمین اینجاب را تایید نموده. ممنون از راهنمایی شما.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.