X
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری - دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: شنبه 21 اسفند 1400

 آیا پرینت متن پیامک، تلگرام و واتس آپ رابطه نامشروع را اثبات می کند ؟

من حدود چند ماهی میشه که با شوهرم درگیر شدم و به خونه پدرم رفتم و خواهان طلاق توافقی هستم ولی شوهرم به هیچ عنوان راضی نمیشه و معتقد هست که من بخاطر یک فرد دیگر میخواهم طلاق بگیرم و تهدید کردن که پرینت پیامک ها و شماره های من رو خواهند گرفت .حدود ۳ یا ۴ ماه پیش من با یکی از دوستان مجازی پیامکی رد و بدل شد که حاوی ابراز علاقه بود ولی سیم کارت بنام خود فرد نیست و بنام یک خانوم هست بیشتر از ۳ یا ۴ تا پیامک رد و بدل نشد ایشون در یک استان و شهر دیگر هستند میخواستم بدونم اگر پرینت واتس آپ و پیامک ها رو بگیرن میتونن من رو محکوم کنن ؟؟ سیم کارت من اعتباری ایرانسل بود که بعد از اون مسدود کردم. در تلگرام با یک خط دیگر که همراه اول و اعتباری بود چت میکردیم و الان اون اکانت رو کلا پاک کردم هر چند پیگیر شدم که  امکان تهیه پرینت پیام های تلگرام وجود ندارد ولی باز بخاطر آبروم نگرانم و میترسم در اداره هم مشکلی برایم پیش بیاورد ممنون میشم راهنماییم کنید.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 355543

پرینت مکالمات و رابطه نامشروع

 

اثبات رابطه نامشروع و درخواست پرینت مکالمات تلفنی، پیامک، واتس آپ و تلگرام

تعریف و توصیف جرم رابطه نامشروع

مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از جرم زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. 
لازم به ذکر است تقبیل به معنای بوسیدن و مضاجعه به معنای همبستر شدن است. 
به موجب نظریه مشورتی شماره 3880/7-14/04/1381 اداره حقوقی قوه قضاییه رابطه نامشروع، موضوع ماده 637 قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم) در قانون تعریف نشده. معهذا، همانطور که از عنوان آن بر می آید عملی دوجانبه یعنی توافق دو نفر زن و مرد اجنبی (نامحرم) بر نوعی از روابط جنسی ناقص غیر از زنا و امثال آن است. بنابراین؛ صرف مکالمه تلفنی یا ارتباط اینترنتی، قدم زدن در پارک یا خیابان بدون لمس یکدیگر، مکاتبه نوشتاری یا مجازی و... رابطه نامشروع به معنی یاد شده به شمار نمی آید.
لازم به ذکر است تطبیق موضوع و رفتار جرم رابطه نامشروع با حکم قانونی وظیفه مرجع قضائی رسیدگی کننده است که با توجه به محتویات پرونده انجام میشود.
همچنین باید گفت ارتباط تلفنی یا اینترنتی یا مجازی در صورت وجود سایر شرایط قانونی و با توجه به عرف محل ممکن است رابطه نامشروع تلقی شود.
جرم رابطه ی نامشروع یک جرم تعزیری است و قاضی اختیار دارد از یک تا نود و نه ضربه شلاق را برای هر یک از زن و مرد تعیین کند.
در آخر اینکه رابطه نامشروع در مفهوم روابط منافی عفت، اگر به صورت جسمانی و فيزيكی مادون زنا، لواط و مساحقه صورت پذيرد، يک رابطه نامشروع سنتی ( موضوع ماده 637 قانون تعزيرات) است و اگر ركن مادی اين رابطه ارسال و توزيع محتويات مستهجن در فضای مجازی (از طريق سامانه های رايانه ای و مخابراتی) باشد، از مصاديق جرایم مرتبط با محتوا (موضوع ماده 14 قانون جرائم رايانه ای) است.

 

جرایم مشابه رابطه نامشروع

با توجه به ماده 637 قانون مجازات اسلامی، هر نوع رابطه غیر شرعی که عنوان جرایم حدی زنا، لواط، مساحقه و نظایر آن را نداشته باشد، جرم رابطه نامشروع مادون زنا بوده و مستوجب مجازات تا 99 ضربه شلاق، برای انجام دهندگان آن اعم از زن و مرد می باشد.

جرایم مشابه جرم رابطه ی نامشروع عبارت اند از:

زنا

زنا عبارت است از جماع مرد با زنی که بر او ذاتاً حرام است اگر چه در دبر باشد. زنا در صورتی موجب حد می‌شود که زانی یا زانیه بالغ، عاقل و مختار بوده و به حکم و موضوع آن نیز آگاه باشد. مجازات زنا در موارد ذیل اعدام است و فرقی بین جوان، غیر جوان، محصن و غیرمحصن نمی باشد:
1- زنا با محارم نسبی
2- زنا با زن پدر
3- زنای غیرمسلمان با زن مسلمان
4- زنای به عنف و اکراه
حد زنا برای مرد محصن و زنای زن محصنه با مرد بالغ رجم می باشد. در سایر موارد مجازات زنا 100 ضربه شلاق است.

لواط 

لواط عبارت است از دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در دبر انسان مذکر دیگر . در عمل لواط  فاعل و مفعول هر دو محکوم به حد می ‌شوند. حد لواط در صورت دخول قتل است و اجرای قتل به یکی از طرق اندختن از بلندی، زیر آوار گذاشتن، قتل با شمشیر و زنده در آتش سوزانیدن است و در صورت عدم دخول ۱۰۰ ضربه شلاق می‌ باشد. مجازات لواط در موارد زیر اعدام می باشد:
1- در صورتی که عمل به عنف و با زور انجام شود.
2- در صورتی که مفعول اکراه شده و تمایلی به انجام لواط نداشته باشد.
3- اگر فاعل غیرمسلمان و مفعول مسلمان باشد.
4- در صورتی که فاعل متاهل و دارای شرایط احصان باشد.

مساحقه

مساحقه عبارت است از اینکه انسان مونث، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی همجنس خود قرار دهد. حد مساحقه برای هر یک از طرفین ۱۰۰ ضربه تازیانه می‎باشد و هرگاه مساحقه سه بار تکرار شود و بعد از هر بار حد جاری گردد، در مرتبه چهارم حد آن قتل است.

لازم به ذکر است که به موجب ماده 241 قانون مجازات اسلامی در صورت نبود ادله اثبات قانونی بر وقوع جرائم منافی عفت و انکار متهم هرگونه تحقیق و بازجویی جهت کشف امور پنهان و مستور از انظار ممنوع است. موارد احتمال ارتکاب با عنف، اکراه، آزار، ربایش یا اغفال یا مواردی که به موجب این قانون در حکم ارتکاب به عنف است از شمول این حکم مستثنی است.

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص امکان گرفتن پرینت مکالمات و پیامک

 

در پاسخ به پرسش شما باید گفت امکان گرفتن پرینت مکالمات در تلگرام، واتس آپ و نیز هیچ یک از پیام رسان های خارجی با دستور هیچ مرجع قانونی و قضایی در ایران وجود ندارد چرا که دیتا بیس و شرکت خدمات دهنده این پیام رسان ها در ایران مستقر نبوده و نمایندگی هم ندارد.مثلاً شرکت واتس آپ زیر مجموعه شرکت فیس بوک است و  مقر آن در کشور ایالات متحده و یا پیام رسان تلگرام تابعیت روسی دارد و شرکت های وی چت و تانگو در چین است.

 

♦  تنها در شرایط خاص و بسته به تشخیص قاضی ممکن است پرینت ریز مکالمات داده شود. ریز مکالمات به این معنی که فقط مشخص میشود که در تاریخ و ساعت مشخصی با شماره مورد نظر تماس گرفته شده یا برای آن اس ام اس و پیامک ارسال شده است. 

♦ امکان دسترسی به محتوای مکالمات تلفنی و محتوای پیامکها از طرف قانونگذار ممنوع شده است و قانونگذار به قاضی اجازه دسترسی به محتوای ارتباطات مخابراتی افراد را نداده است مگر در جرایم علیه امنیت و جرایم جاسوسی. 

♦  ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری جدید در این خصوص صراحتاً می گوید "کنترل ارتباطات مخابراتی افراد ممنوع است مگر در مواردی که به امنیت داخلی و خارجی کشور مربوط باشد  .... "

♦  مطابق قسمت دوم ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری در جرایم موضوع بند های الف، ب، پ و ت از ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری تحت شرایطی امکان کنترل ارتباطات مخابراتی افراد وجود دارد. بندهای ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری شامل موارد زیر می باشد:
الف- جرائم موجب مجازات سلب حیات
ب- جرائم موجب حبس ابد
پ ـ جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن.

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

 

سوال حقوقی شماره 2 - گرفتن پرینت مکالمات زن توسط شوهر

سلام. من خانمی متاهل هستم که حدود ۱ سال پیش با یک آقایی صحبت تلفنی و چت داشتم و شوهرم هم فهمید و چون دید پشیمونم کاری نکرد ولی الان به دلیل معتاد شدنش و تهمت ها و دست بزن داشتنش من درخواست طلاق کردم. الان ایشون میتونه پرینت خطی که من پارسال داشتم و سوزوندمش و به دستور قاضی بگیره؟ یا فقط تا ۶ ماه میشه پرینت گرفت؟ لطفا جواب بدین.

پاسخ وکیل - تاثیر رابطه نامشروع زن در درخواست طلاق

چنانچه قصد جدایی دارید و برای طلاق اقدام نموده اید در هر حال چنانچه با توجه به شرایطی که ذکر نمودید عسر و حرج شما بر دادگاه ثابت شود، رای به طلاق صادر میشود و اینکه شما با شخصی دیگر ارتباط تلفنی داشته اید تاثیری در موضوع طلاق ندارد.

در هر حال پیامکهای ارسالی از طریق اپراتورهای داخلی (مانند همراه اول و ایرانسل و ...) تا 6 ماه قابل بازیابی میباشد. پیامهای رد و بدل شده از طریق اپلیکیشنهای غیر ایرانی مانند تلگرام و واتساپ قابل بازیابی نمیباشد.

 

مستندات قانونی - امکان پرینت پیامک و مکالمات - رابطه نامشروع

مواد 221 تا 637 قانون مجازات اسلامی

ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری

ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری

ماده 14 قانون جرایم رایانه ای
 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
مطابق یک قاعده کلی مندرج در ماده 150 از قانون آیین دادرسی مدنی ((کنترل ارتباطات مخابراتی افراد ممنوع است مگر د رمواردی که به امنیت داخلی و خارجی کشور مربوط باشد.)) با این وجود شاید با مسامحه بتوان گفت منظور از کنترل ارتباطات مخابراتی فقط شنود مکالمات تلفنی است.در بسیاری از موارد قضات برای احراز وقوع جرم دستور اخذ پرینت از پیامک یا اس ام اس های متهم را می دهند.در مورد ریز مکالمات (پیام ها و تماس های ورودی و خروجی) سختگیری کمتری وجود دارد.
شرکت واتس آپ یکی از شرکت های زیر مجموعه فیس بوک است و تابعیت آمریکایی دارد و اصلا ممکن و متصور نیست که یک قاضی در ایران بتواند به شرکت فیس بوک یا هر یک از شرکت های مالک شبکه های اجتماعی خارج از ایران دستور صدور پرینت مکالمات، پیام ها و چت ها را بدهد.همچنین است در مورد اینستاگرام،تلگرام، وایبر، توییتر، اسکایپ و اپلیکیشن های مشابه.
قطعاً چنین چیزی نمی تواند دلیل قاطع و بی چون و چرا برای اثبات جرم باشد.اما از جهت اماره قضایی و ایجاد علم برای قاضی به خصوص اگر مورد انکار طرف قرار نگیرد می تواند در احراز واقع و اثبات جرم تاثیر گذار باشد.نقش پلیس فتا (پلیس فضای تبادل اطلاعات) نیز در احراز اصالت چنین مدارکی مهم و تاثیر گذار است.
مجازات قانونی کلیه جرایم دون زنا یا منافی عفت کمتر از 100 ضربه شلاق است که البته گاهی اوقات قاضی از باب تخفیف مجازات را تبدیل می نماید یا از باب تشدید مجازات دیگری به آن می افزاید مثل تبعید.
نظرات

جمعه, 24 بهمن,1399

امیر

سلام میخواستم بدونم هر کسی میتواند پرینت کسی که نمیشناستش را بگیره و با چه مدرکی میتونه پرینت بگیره ؟


پاسخ وکیل :
خیر، هر کسی نمی توانند پرینت متن پیامک های فرد دیگر را بگیرد.همانطور که گفته شد فقط در صورت وجود یک شکایت و تشخیص و صلاحدید قاضی امکان صدور دستور پرینت از متن اس ام اس و پیامک یا ریز مکالمات وجود دارد.

شنبه, 02 اسفند,1399

Cvgddf

سلام
میخواستم بگم ایا میتونن از برنامه های ایرانی مثل روبیکا.... هم پرینت بگیرن و اگه اون پیام ها رو هم پاک کنن و برنامه رو هم پاک کنن بازم مخابرات میتونه پرینت بگیره یا نه؟


پاسخ وکیل :
از نظر فنی و عملی امکان گرفتن پرینت از مکالمات پیام رسان های ایرانی با دستور قاضی وجود دارد. در مورد پیام های پاک شده هم به نظر نمی رسد که غیر ممکن باشد.در صورت صدور دستور قاضی شرکت ایرانی اعم از مخابرات یا روبیکا یا شرکت هایی از این دست ملزم به تبعیت از دستور هستند.

چهارشنبه, 04 فروردین,1400

سمانه

با سلام.میخوام درخواست شکایت از شوهرم به جرم رابطه با خانمی رو بدم.‌هم توی واتس آپ پیام میدند هم تلفنی. احتمال میدم رابطشون از ۲ سال پیش باشه. اگر قاضی دستور پرینت تماس های ورودی و خروجی و متن پیامک ها رو بده تا چند وقت قبل رو میشه گرفت ؟


پاسخ وکیل :
با سلام
سوال شما جنبه حقوقی ندارد و ما از مسائل فنی مخابرات اطلاعات دقیقی نداریم در هر حال شما درخواست خود را مطرح کنید و قاضی در صورت صلاحدید دستور می دهد و در نهایت در صورت امکان اپراتور مربوطه پاسخ خواهد داد.

جمعه, 27 فروردین,1400

مسعود

سلام وقت بخیر. یه سوال داشتم اینکه تو متن بالا اونجوری که من متوجه شدم اشاره کردید که قانون گذار اجازه انتشار متن پیام ها و ریز مکالمات را به قاضی نمی دهد؟پس با این اوصاف وقتی شوهر یه خانمی میخواهد از سیم کارت همسرش یا شماره ی اون نفری که با اون خانم رابطه داره ( البته سیم کارت خانم به اسمش خودش میباشد) شکایت کنه آیا چیزی ثابت میشود؟؟ (البته پیامک و تماس بین دو نفر وجود داشته و اگر متن پبام ها و ریز مکالمات پرینت شود رابطه نامشروع کامل بین انها اثبات خواهد شد)،با توجه به اینکه اشاره کردین قانونگذار اجازه پرینت ریز مکالمات را به دادگاه نمی دهد حکم چگونه خواهد بود و آیا چیزی ثابت میشود ؟ و اگر ثابت شود جرمش چی خواهد بود؟


پاسخ وکیل:
با سلام
همه چیز بستگی به نظر قاضی دارد.به حکم قانون کنترل ارتباطات مخابراتی افراد ممنوع است ولی دیده ایم که با این وجود قاضی چنین دستوری صادر کرده است.

پنجشنبه, 03 تیر,1400

مریم

سلام من مریم هستم ب خاطر رفتار بد شوهرم و محبت نکردنش ب من ،من حماقت کردم و با فردی در فضای مجازی آشنا شدم متاسفانه ب خاطر حماقتم و اعتمادی ک بهش کرده بودم صرفاً ب خاطر محبتی ک به من میکرد هر کاری میگفت انجام میدادم و چند فیلم برای او فرستادم و الان ب خاطر اینکه من دیگه به اشتباهم پی بردم و نخواستم به شوهرم خیانت کنم اون داره منو تهدید میکنه و به شوهرم پیام میده که از زنت عکس و فیلمهای لختی دارم و کلی حرفهای نامربوط میگه که شوهرم اون پیام ها رو ندیده چون در اینستا پیام میفرسته و میخواد زندگیه من رو از هم بپاشه من الان باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید میدونم حماقت کردم و نباید ب کسی اعتماد میکردم .من بچه دارم نمیخوام زندگیم از هم پاشیده شه تروخدا کمکم کنید


پاسخ وکیل:
با سلام
تهدید دیگران به بردن آبرو و یا انتشار عکس های منافی عفت حسب مورد مشمول عناوین تهدید، اشاعه فحشا یا افترا می شود.شما می توانید در این خصوص علیه فرد مورد نظر شکایت نمایید.

دوشنبه, 07 تیر,1400

سحر

سلام من ۱۴ سالمه ۲سیم کارت دارم به اسم پدرم هستند.من در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۸با یکی از اقوام رابطه داشتم (رل بودیم)حدود ۳هفته پیش خانوادم فهمیدن قول دادم که تکرار نکنم ولی نتونستم و دوباره در ارتباط بودیم و حالا خانوادم متوجه شدن ولی قبول نگردم میخواهند پرینت بگیرند آیا امکانش هست که بتونن از سیم کارتی که به نام پدرمه پرینت بگیرن؟در پرینت متن پیام ها مشخص میشه؟آیا در پرینت پیام های پیام رسان هایی مثل تلگرام، شاد، روبیکا نشون داده میشه؟خواهش میکنم زود جواب بدین


پاسخ وکیل:
با سلام
مالک خط موبایل می تواند به راحتی بامراجعه به یک دفتر خدمات تلفن همراه تقاضای پرینت مکالمات یا متن پیامک را بنماید.ولی گرفتن متن پیام های ارسال شده از طریق پیام رسان های خارجی تقریبا غیر ممکن و پیام رسان های داخلی امکان پذیر است.

دوشنبه, 18 مرداد,1400

آیدا

باسلام.آیا پلیس فتا میتواند پیامها،عکسها،و کلیپهای ارسالی درواتساپ همه را کنترل و پیگیری کند با وجود اینکه سرور این برنامه خارج از کشور است؟و‌ اگر بله, پیامهای واتساپ تا چه مدت زمانی قابل پیگیری است؟


پاسخ وکیل:
با سلام
خیر.اصولاً چنین امکانی وجود ندارد ولی ممکن است نهادهای اطلاعاتی برای جلوگیری از جاسوسی چنین امکانی را از نظر فنی داشته باشند که بعید به نظر می رسد برای جرایم با موضوع رابطه نامشروع از امکانات این نهادها استفاده شود خصوصاً که به توصیه قانوگذار و به جهت رعایت دستورات شریعت قاضی نباید در جهت کشف جرایم جنسی اصرار، کنکاش و سماجت نماید.

چهارشنبه, 10 شهریور,1400

Alireza

سلام.آیا اگر کسی آشنا داشته باشد و بگوید میتوانم از چت های واتساپ پرینت بگیرم ، امکان دارد؟


پاسخ وکیل:
با سلام
در متن و کامنت های دیگر به سوال شما جواب داده شده است.

چهارشنبه, 17 شهریور,1400

رها

سلام.میشه از پیامک معمولی و تماس ورودی و خروجی پیرینت گرفت؟ میشه از واتساپ، شاد، باهم و روبیکا هم پیرینت پیامک گرفت؟ چیکار کنم که سابقه پیام و..... در کل برنامه هام پاک بشه طوری که مخابراتم نتونه بیاره بالا یا پیرینت گرفت؟ لطفا پاسخ بدهید.. تشکر


پاسخ وکیل:
با سلام
به این سوال در سوالات قبلی و خود متن جواب داده شده، لطفا مطالعه کنید.

دوشنبه, 19 مهر,1400

حجت

باسلام.شخصی ازبنده وچندنفر از اهالی روستا شکایت کرده که تعدادی از درختانم راتخریب کردید وچند وققط قبل با پیام کوتاه از طریق تلفن همراه خودش به بنده که به عنوان شورای اسلامی روستا بودم اعلام کرده که جاده روستا روزدن درختان بنده تخریب شده ایا با پیام کوتاه میشه بی گناهی خود ودیگران ثابت کرد البته شاکی دهیار هم شده


پاسخ وکیل :
با سلام
بله چون اپراتورهای تلفن همراه در ایران قرار دارند امکان گرفتن پرینت پیامک ها وجود دارد.

یکشنبه, 09 آبان,1400

مریم

سلام .ببخشید امکانش هست وقتی در تلگرام و واتساپ و اینستا پیام و تماس تصویری و صوتی انجام دادیم و در خوده گوشی زنگ و پیام انجام دادیم کس دیگر با نامه دادگاه بتونه اونارو مشاهده کنه از طریق مخابرات.


پاسخ وکیل :
با سلام
خیر امکان چنین کاری وجود ندارد.فقط امکان گرفتن پرینت پیام ها و تماس هایی که از طریق خط تلفن همراه انجام شده است وجود دارد.

ﺳﻪشنبه, 18 آبان,1400

m

سلام ببخشید امکان دسترسی به پیام های شاد بدون مجوز قاضی و رضایت ان فرد امکان دسترسی وجود داره ؟


پاسخ وکیل :
با سلام
امکان گرفتن پرینت تماس ها و پیام های پیام رسان های داخلی در صورت درخواست صاحب خط وجود دارد.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو موضوعی

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.