X
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری - دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 08 دی 1400

 پرداخت دیه از سوی بیمه به حساب وکیل دادگستری

سلام من ۳ ساله تصادف کردم و بعد از درمان و بهبودی تمام مدارک و پرونده رو به شرکت بیمه ارسال کرده ام و تایید هم شده و شماره حساب هم به شرکت بیمه داده ام و شماره حساب هم تایید شده و منتظر پرداخت دیه از طرف شرکت بیمه هستم و چون تقریبا ۲ ساله هنوز دیه به من پرداخت نشده من وکیل گرفته ام و شکایت کرده ام حالا میخواستم بدونم با اینکه شماره حساب من در بیمه وجود دارد مبلغ دیه یا محکوم به به حساب من واریز می شود یا حساب وکیل دادگستری ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 8765

چگونگی پرداخت دیه از سوی بیمه بعد از شکایت

  • به طور کلی، دیه یکی از انواع مجازات های پیش بینی شده در قوانین و مقررات است. هنگامی که شخصی، جرم غیر عمدی علیه جان، اعضای بدن و یا منافع اعضای بدن شخص دیگری انجام دهد باید دیه پرداخت کند.
  • مطابق ماده 1 قانون بیمه، بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر وی را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد.
  • شرکت های بیمه بر اساس بیمه نامه ای که هر فرد دارد، مسئول پرداخت دیه هستند ولی این خسارات باید در حکم دادگاه قید شود زیرا در غیر این صورت اداره بیمه خود را موظف به پرداخت نمی داند و از این جهت ممکن است مشکلاتی برای طرفین ایجاد گردد.
  • همچنین مطابق ماده ۱۶ قانون اصلاح بیمه اجباری، در حوادث رانندگی منجربه صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه گر وسیله نقلیه مسبب حادثه یا صندوق تامین خسارت های بدنی حسب مورد موظف هستند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل 50 درصد از دیه تقریبی را به اشخاص زیان دیده پرداخت کرده و باقی‌مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند.
  • مطابق قوانین و مقررات بیمه در ایران، شرکت های بیمه مکلف اند پس از دریافت مدارک ظرف مدت ۱۵ روز تشکیل پرونده نسبت به پرداخت پنجاه درصد دیه و خسارت زیان دیدگان اقدام و مابقی آن را نیز پس از صدور حکم مربوطه توسط دادگاه صالح در وجه زیان دیده پرداخت کنند.
  • باید به این نکته مهم اشاره داشت که کوتاهی شرکت بیمه در پرداخت سریع دیه و یا موکول کردن پرداخت آن به سپری شدن مهلت دوساله، موضوع ماده 302 قانون مجازات اسلامی، یا کسر درصدی از مبلغ دیه در صورت پرداخت قبل از انقضای مهلت دو ساله مذکور، خلاف اصول قانون اساسی، فلسفه بیمه و مصلحت افراد جامعه است.
  • همچنین از آنجایی که اساس محاسبه دیه قیمت یوم‌الادا است و با توجه به رویه قضایی، تا قبل از قطعی شدن حکم دادگاه صالح، مقصر امکان پرداخت دیه را ندارد لذا محدود کردن میزان تعهد شرکت بیمه به قیمت دیه در تاریخ حکم غیرقطعی و اولیه، برخلاف قوانین و مقررات است.
  • افراد جامعه در خصوص شکایت خود از شرکت بیمه راجب عدم انجام تکالیف قانونی، می توانند به سایت بیمه مرکزی مراجعه و شکایت خود را مطرح نمایند. در صورتی که این اقدام کارگشا نباشد می توان با توجه به موارد مندرج در قرارداد بیمه به دادگاه صالح مراجعه و طرح دعوی نمود.
  • مطابق ماده 35 قانون آیین دادرسی مدنی، وکالت در دادگاه ها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است؛ مگر اینکه موکل برخی از امور را استثنا کرده و در آن مورد از وکیل سلب اختیار کرده باشد. همچنین باید توجه داشت که برخی از امور مانند سوگند، شهادت، اقرار، لعان و... می بایست توسط خود موکل انجام شود و قابل توکیل نیست.
  • نکته قابل توجه دیگر اینکه برخی از امور حتما باید در وکالتنامه درج شوند تا وکیل اختیار انجام دادن آن ها را داشته باشد؛ با توجه به این مطالب مفهوم می گردد در صورتی که وکیل دادگستری از طرف موکل، وکالت در مطالبه و قبض مبلغ دیه را داشته باشد می تواند درخواست کند که مبلغ دیه به حساب او واریز شود.

 

 پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص واریز مبلغ دیه

♦  در خصوص پاسخ به سوال شما راجع به چگونگی پرداخت دیه از سوی بیمه بعد از شکایت باید گفت که در صورتی که وکیل دادگستری از طرف شما وکالت در مطالبه و قبض مبلغ دیه را داشته باشد، در صورت درخواست ایشان دیه به حساب ایشان هم قابل پرداخت است و در این خصوص منع قانونی وجود ندارد.
 ♦  البته باید توجه داشت که وکیل دادگستری شما میتواند درخواست کند یا شماره حساب بدهد که مبلغ دیه مستقیم به حساب شما واریز شود.

 

 

مستندات قانونی - پرداخت دیه به حساب وکیل دادگستری

اصل 34 قانون اساسی
دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کس می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه‌های صالح رجوع نماید. همه افراد ملت حق دارند این گونه دادگاه‌ها را در دسترس داشته باشند و هیچ‌کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون حق مراجعه به آن را دارد منع کرد.


ماده 1 قانون بیمه
بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه‌خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه‌گر طرف تعهد را بیمه‌گذار وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند.


ماده ۱۶ قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه
در حوادث رانندگی منجربه صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه‌گر وسیله نقلیه مسبب حادثه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی حسب مورد موظف‌اند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل ۵۰درصد از دیه تقریبی را به اشخاص زیان‌دیده پرداخت کرده و باقی‌مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند.


ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی
هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌محکوم می‌شود.


ماده ۱۴ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

مؤسسه بیمه موظف است بیمه نامه و شرایط آن را با حروف خوانا، و عبارات قابل درک برای عموم بیمه‌گذاران تهیه نماید. مسئولیت درج صحیح اطلاعات در بیمه نامه بر عهده بیمه گر است و موارد اجمال، ابهام یا اختلاف در مندرجات بیمه‌نامه یا سایر مستندات به نفع بیمه‌گذار یا ذینفع تفسیر می‌شود.


ماده ۱۵ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

عرضه‌کننده بیمه موظف است بیمه‌گذار را متوجه اهمیت مطالعه مفاد قرارداد بیمه یا بیمه‌نامه جهت حصول اطمینان از تناسب پوشش بیمه با نیاز خود نماید.


ماده ۱۶ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

عرضه کننده بیمه موظف است بیمه‌نامه صادره را مشتمل بر شرایط عمومی و سایر شرایط به بیمه گزار تسلیم نماید.


ماده ۱۹ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

مؤسسه بیمه موظف است تمهیدات لازم برای اعلام خسارت توسط بیمه‌گذار، ارزیابی و پرداخت خسارت در تمامی نقاط جغرافیایی که تحت پوشش بیمه نامه قرار دارد را فراهم و در این خصوص به بیمه گزاران اطلاع‌رسانی نماید. همچنین در تمام مراکز صدور و پرداخت خسارت و پایگاه اطلاع رسانی یا پورتال خود در خصوص نحوه رسیدگی به خسارات و فرآیند رسیدگی به خسارت، اطلاع رسانی مناسب را انجام دهد. همچنین در خصوص اعلام نحوه و فرآیند رسیدگی به خسارت در تمام مراکز صدور، پرداخت خسارت و پایگاه اطلاع رسانی یا پورتال خود، اقدامات لازم را به عمل آورد.


ماده ۲۰ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

مؤسسه بیمه موظف است ترتیبی اتخاذ نماید که کلیه مراکز پرداخت خسارت آن با یکدیگر در ارتباط باشند به نحوی که دریافت خسارت از کلیه مراکز پرداخت خسارت آن شرکت امکان پذیر باشد.


ماده ۲۱ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

عرضه کننده بیمه موظف است در اولین مراجعه (حضوری یا غیرحضوری) زیان دیده یا بیمه گزار برای دریافت خسارت، فهرست کامل مدارک لازم جهت بررسی و رسیدگی به خسارت، فرایند و مدت زمان رسیدگی، روش های جبران خسارت و رویه های داخلی حل و فصل شکایات را به زیان دیده یا بیمه گزار را اعلام یا ارایه نماید.


ماده ۲۲ آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گزاران ،بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها

مؤسسه بیمه باید بعد از دریافت کلیه مدارک مربوط به خسارت حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز، مدارک را بررسی و نتیجه را اعلام نماید و در صورت احراز عدم استحقاق دریافت خسارت مراتب را همراه با ذکر دلایل به طور مکتوب به بیمه‌گذار یا زیان دیده اعلام نماید و در صورت قبول خسارت، مؤسسه بیمه موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از قبول خسارت آن را پرداخت نماید. در مواردی که پرداخت خسارت پس از تکمیل مدارک مثبته از سوی بیمه‌گر، به تأخیر می‌افتد، طبق حکم ماده ۵۲۲ آئین دادرسی مدنی عمل می شود 
تبصره-مواردی که طبق قانون مدتی کمتر از مدت فوق برای پرداخت خسارت تعیین شده از حکم این ماده مستثنا است.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو موضوعی

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.