مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 فروردین 1400

 زن (زوجه) از کدام اموال شوهر ارث میبرد ؟

سلام .

باتوجه به قانون جدید سهم ارث همسر (زن) اگر حصر وراثت در قانون قدیم گرفته شده ولی ماترک الان تقسیم بشه طبق برگه حصر وراث تقسیم میشه یا قانون جدید یعنی بهره برداری هم از اموال منقول هم غیر منقول و از کدام مرجع قانونی میشه استعلام گرفت ؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 121

 

پاسخ - میزان سهم الارث زوجه از اموال غیر منقول

  • ماده 946 قانون مدنی بیان میدارد: زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد.

تبصره (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۲۶) - مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده ‌است نیز لازم ‌الاجرا است.

  • بنا بر این همانگونه که ملاحظه میشود با توجه به نص قانون چنانچه متوفایی قبل از لازم الاجرا شدن این قانون فوت نموده است اما اموال متوفی تا بعد از لازمالاجرا شدن این قانون هنوز تقسیم نشده است زوجه مطابق این قانون از یک هشتم اموال منقول و یک هشتم قیمت اموال غیرمنقول (در صورتی که داری فرزند باشد و در غیر این صورت یک چهارم) ارث میبرد.
  • پس با توجه به آنچه گفته شد چنانچه اموال تقسیم شده باشند زوجه نمیتواند ادعایی نسبت به آنها داشته باشد.
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.