مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 فروردین 1400

 اگر پدر خانواده فوت کند ارث همسر و فرزندانش چقدر است ؟

با سلام و خسته نباشید

سوالی در مورد ارث داشتم. خانواده ای 6 عضو دارد. پدر_مادر_یک پسر_سه دختر .اگر پدر خانواده فوت کند

1_ سهم الارث هر یک از اعضا چه قدر خواهد بود؟

2_ پسران که دو برابر دختران ارث می برند آیا دو برابر سهم همه ی آن ها یک جا ارث میبرند یا دو برابر تک تک آن ها؟

3_ فرض کنیم 100 میلیون تومان پپول باقی مانده است لطفا پول هر کدام از 5 عضو را از آن مشخص کنید.

با تشکر

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 69

پاسخ - سهم ارث همسر و فرزندان

  • همسر متوفی 1/8 از عین اموال منقول و 1/8 از قیمت اموال غیر منقول ارث میبرد.
  • ماده946 قانون مدنی بیان میدارد:زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد.
    تبصره (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۲۶) - مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده ‌است نیز لازم ‌الاجرا است.
  • مابقی آنچه باقی میماند میان فرزندان متوفی تقسیم میشود به این نحو که هر پسر دو برابر هر دختر ارث میبرد.
  • ماده 907 قانون مدنی: "اگر متوفی ابوین (پدر و مادر) نداشته و یک یا چند نفر اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم می‌شود:
    اگر فرزند، منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه ‌به او می‌رسد.
    اگر اولاد متعدد باشند ولی تمام پسر، یا تمام دختر، ترکه بین آنها بالسویه (مساوی) تقسیم می‌شود.
    اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آنها پسر وبعضی دختر، پسر دو برابر دختر می‌برد."
  • در فرضی که مطرح نمودید همسر متوفی12/500/000 تومان ارث میبرد. پسر متوفی 35/000/000 تومان ارث میبرد. هر یک از دختر ها 17/500/000 تومان ارث میبرد.
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.