تاریخ انتشار: جمعه 21 شهریور 1399
آشنایی با شکایت و جرم چک بلامحل

 آشنایی با شکایت و جرم چک بلامحل

یکی از راههای اقدام برای مطالبه وجه چک و فشار بر صادر کننده چک جهت پرداخت بدهی خود، مراجعه به دادسرا و طرح دعوای کیفری صدور چک بلامحل است. به این اقدام در اصطلاح اقدام کیفری و به این چک ، چک کیفری گفته میشود.برای موفقیت در راه شکایت کیفری چک بلامحل شرایطی باید وجود داشته باشد و صرف داشتن چک کافی نیست.از جمله این شرایط، به روز بودن چک ، بدون تاریخ نبودن چک، تضمینی نبودن چک، به موقع برگشت خوردن چک(شش ماه)، به موقع اقدام و شکایت کردن(شش ماه).

امتیاز: Article Rating

 

شکواییه صدور چک بلا محل

شاکی : ........................

مشتکی عنه : ....................

وکیل شاکی : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به آدرس تهران – یوسف آباد

نوع شکایت : صدور چک بلامحل، تاریخ وقوع جرم 14/08/1393، محل وقوع جرم: تهران – فلکه دوم صادقیه، میزان خسارت وارده: 2,300,000,000 ریال

دلایل و منضمات :

1- چک به شماره ....... مورخ 14/08/1393 به همراه ظهر چک و گواهی عدم پرداخت

2- وکالت نامه به شماره ......... مورخ 12/12/1393 میزان تمبر مالیاتی به مبلغ 15,000 ریال باطل شد.

شرح شکوائیه چک بلامحل:

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب تهران

احتراما به وکالت از موکل مراتب زیر را به استحضار می رسانم :

مشتکی عنه یک فقره چک به شماره ......... مورخ 14 آبان 1393 از حساب جاری شماره ............. عهده بانک تجارت به مبلغ 2,300,000,000 ریال (معادل دویست و سی میلیون تومان) در وجه موکل صادر نموده است.

پس از مراجعه به بانک محال علیه چک فوق در تاریخ 10 اسفند 1393 به جهت فقدان موجودی منتهی به صدور گواهی نامه عدم پرداخت پردیده است.

با تقدیم کپی مصدق چک و گواهینامه عدم پرداخت:

اولا: مستندا به مواد 74 و 75 قانون آیین دادرسی کیفری صدور قرار تامین خواسته و توقیف اموال مشتکی عنه به میزان دویست و سی میلیون تومان معادل وجه چک مستدعی است.

ثانیا: تعقیب کیفری مشتکی عنه و صدور حکم بر محکومیت و مجازات نامبرده مستندا به ماده 3 قانون صدور چک مستدعی است.

 

 

رای دادگاه چک کیفری و چک بلامحل

پرونده کلاسه .................... شعبه .... دادگاه کیفری 2 مجتمع قضایی قدس تهران (شعبه 1172 جزایی سابق) دادنامه شماره ................

شاکی : آقای ......... فرزند ............... با وکالت وکیل دادگستری به نشانی تهران – میدان فاطمی

متهم :   آقای ............. فرزند ............به نشانی تهران

اتهام :   صدور چک بلامحل

رای دادگاه : در خصوص اتهام متهم دایر بر صدور یک فقره چک بلامحل به شماره ........... به مبلغ 2,300,000,000 ریال عهده بانک تجارت شعبه چهاراه طالقانی حسب شکایت شاکی با وکالت وکیل دادگستری و ملاحظه فتوکپی مصدق چک و گواهی عدم پرداخت صادره از سوی بانک محال علیه و تحقیقات به عمل آمده در دادسرای محترم ناحیه 5 تهران و سایر مندرجات پرونده اتهام انتسابی و گناهکاری متهم محرز و مستندا به مواد 3 و 7 و 22 قانون صدور چک مصوب 13822 نامبرده را به تحمل چهارده ماه حبس و دو سال محرومیت از داشتن دسته چک محکوم می نماید. رای صادره غیابی و ظرف مهلت ده روز قابل واخواهی در این دادگاه و ظرف مهلت بیست روز قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر استان تهران است.

دادرس شعبه 1172 دادگاه کیفری 

 

 

 

سوالات متداول چک برگشتی - چک بلامحل


سوال حقوقی - چک برگشتی

شرکتی بابت حق سنوات به پنجاه نفر از کارگران خود چک پرداخت نموده ولی همه چک ها در یک روز برگشت خورده وموجودی نداشته چگونه میشود احقاق حق کرد ؟

پاسخ :

به سوال شما که در مورد چک برگشتی می باشد در بخش خدمات حقوقی پاسخ داده شد. چنانچه نیاز به مشاوره دقیق تری در مورد نحوه شکایت در اداره کار و مطالبه حق و حقوق خود دارید با شماره های دفتر تماس بگیرید و با وکیل متخصص دعاوی کارگر و کارفرما و حقوق کار مشورت کنید.

 


سوال حقوقی - مطالبه وجه چک - چک برگشتی

اینجانب و پنجاه نفر دیگر از همکارانم در شرکتی در کلار اباد استان مازندران مشغول به کار هستیم .که در پایان سال گذشته این شرکت که در زمینه رستوران داری و پذیرایی فعالیت می کند با اجاره دادن این مکان ،بابت سنوات گذشته کارکنان خود به همه چک پرداخت نموده که متاسفانه هیچکدام از این چک ها وصول نشده وهمه برگشت خورده است.

پاسخ :

هم می توانید با مراجعه به محاکم عمومی (اگر مبلغ چک زیر 20 میلیون تومان است مراجعه به شورای حل اختلاف) وجه چک را مطالبه کنید.و هم می توانید مستقیما به هیت تشخیص اداره کار جهت مطالبه حقوق استخدامی خود (سنوات و حقوق معوقه و عیدی و......) مراجعه نمایید. 

 


سوال حقوقی توقیف حساب ممنوع الخروجی چک برگشتی

از کسی چک برگشتی دارم بابت خریدش، مغازه دار بوده و رفته.بهترین شکلی که حساب هاش مسدود بشه و ممنوع الخروج بشه چیه؟

پاسخ :

سریع ترین راه در صورتی که مالی از ایشون سراغ داشته باشین، اقدام از طریق اجرای ثبت هست ,از طریق دادگاه il می تونین اقدام کنید.برای توضیحات دقیق و اقداماتی که حسب مورد می تواند علیه صادر کننده چک انجام داد و راههای توقیف اموال صادر کننده چک مقالات مرتبط را در سایت دادگران حامی مطالعه نمائید.  

 


سوال حقوقی - چگ برگشتی

شخصی به مبلغ 10میلیون چک به من داده و 20 روز قبل از تاریخ چک اعلام مفقودی کرده و در تاریخ چک آن را برگشت زدم اکنون نزدیک 1سال از تاریخ چک گذشته و شکایت کردم تکلیف صاحب چک چه می شود؟

پاسخ :

درخواست مسدودی حساب یا به طور عامیانه به اعلام مفقودی چک مانع برگشت زدن چک نیست شما می توانید چک را برگشت زده و نسبت به شکایت اقدام کنید.اتفاقا چون طرف از حساب مسدود چک صادر کرده در صورتیکه که شکایتی کیفری کنید و قاضی وقوع جرم صدور چک بلامحل را بپذیرد چون از حساب مسدود چک صادر شده حداکثر مجازات برای وی در نظر گرفته خواهد شد. اگر مالي از ايشون سراغ داريد توقيف كنيد اگر نه حكم جلب ايشون مي توانيد بگيريد.

 


سوال حقوقی - چک بلامحل و عدم تحویل به موقع خودرو

مبلغ17150000تومان رابه کسی دادم تاماشین تیبا واسم بیاره اما ایشان 4 میلیون کمتر به نمایندگی داده و نمایندگی هم مبلغ چک های بنده رو برگشت زده و4 فقره چک به ایشان دادم واسه ماشین و 2فقره چک هم سفید بدون مبلغ و امضا گرفته و اونها هم داده به نمایندگی و خودش امضا زده والان شکایت کردیم دادگاه هم قرارمنع تعقیب صادر کرده باید چکارکنم؟

پاسخ :

بايد دادخواست حقوقي بديد به طرفيت همون آقا.

 


سوال حقوقی - شکایت علیه موجر

بنده علیه موجر به دلیل عدم پرداخت رهن شکایت و حکم علیه ایشان صادر شد و الان در حال طی مراحل دادرسی هستیم. در این میان وکیل ایشان پیشنهاد دادند توافق کنیم و بنده هم دو فقره چک گرفتم و بصورت مکتوب توافق کردیم، البته در توافق اشاره شده که پس از دریافت و وصول مبلغ چک پرونده توسط بنده مختومه گردد.حالا موعد یکی از چک ها رسیده و چک پاس نشده است. ما هم از این توافق به دادگاه چیزی نگفته ایم.دادگاه به استناد این توافق نامه رسیدگی را متوقف خواهد کرد؟در صورت قطعی شدن رای و اقدام برای صدور اجراییه ایشان می توانند مدعی شوند که من با ایشان توافق کرده ام و بروند چک ها رو پیگیری کنند یا نه؟من الان این چک ها رو برگشت بزنم یا طبق یک توفق دیگر چک ها رو بهشون برگردونم؟

پاسخ :

اگر طرف شما توافقنامه را به دادگاه بده احتمال توقف عمليات اجرايي پرونده وجود دارد، ايشان ميتواند مدعي شوند، اما در صورتي كه هر دو چك پاس شود، بهتر است منتظر بمانيد تا اگر چك دوم پاس نشد پرونده را از طريق دادگاه پيگيري كنيد.

 


سوال حقوقی - مشکلات چک

بابت چک 50 میلیونی از اینجانب شکایت شده است. چک شخصی بوده و بابت بازگشت وجه یکی از سهامداران شرکت بوده است. رفتم مجتمع قضایی سعادت آباد که کپی پرونده ام را بگیرم ببینم وکیل شاکی چه اقداماتی انجام داده است.
مسئول مربوطه گفت اگر من پرونده ات را باز کنم مجبور هستم شما را بازداشت نموده و با مأمور بفرستم دادسرا. پیشنهاد داد وکیل بگیرم، و وکیل بیاید پرونده ام را بگیرد و برود واخواهی کند تا کمی فرصت داشته باشم اینجانب هم براساس محتویات پرونده اقدام حقوقی کنم.متاسفانه وکیل ایشان کلیه حساب های بانکی ام را مسدود نموده و مشکل مالی پیدا نموده ام. چک بابت تنخواه شرکت بوده است و جنبه حقوقی دارد. اما دل نگران هستم که اقدام به توقیف فیزیکی نماید.لطفاً راهنمایی بفرمایید چگونه میتوانم با کمترین هزینه ای که امکان دارد، پرونده ام را دریافت نموده و اقدام به واخواهی نمایم که مشکلی پیش نیاید.

پاسخ :

با توجه به مسائل بیان شده جهت اطلاعات تکمیلی وراهنمایی نیاز به مراجعه حضوری می باشد.

 


سوال حقوقی - شکایت صدور چک بلامحل

از من بابت چک شکایت شده. چک حقوقی است و بابت تضمین بوده است. تمامی مستندات به آدرس قبلی من که در بانک بوده است رفته و من مطلع نشده ام. از کجا می توانم پرونده ام را پیگیری کنم و متوجه بشوم چه اقداماتی صورت گرفته است. چه اموالی را توقیف کرده است. آدرس قبلی که کلیه مستندات به آن آدرس رفته است: تهران، خیابان آفریقا می باشد. وکیلی گفت که وکالت میگیرم و پرونده را برایم پیدا می کند و مستندات آن را به من اطلاع می دهد.گفتند احتمالاً منطقه 3 است. به کدامین دادسرا باید مراجعه کنم و چگونه پرونده ام را پیدا کنم. چگونه می توانم اینکار را خودم انجام بدهم و نیازی به وکیل در این مرحله نداشته باشم.

پاسخ :

جهت رسیدگی به پرونده شما که مربوط به چک می باشد، به واحد رایانه در دادگاه قبلی مراجعه نمایید اطلاعات تکمیلی را به شما اطلاع خواهند داد.آدرس: منطقه 3، به آدرس خیابان ملاصدرا خیابان پردیسدر صورتیکه تمایل به سپردن پرونده به وکیل در این مرحله ندارید توصیه میشود حتما قبل از هر اقدام و شرکت در جلسه رسیدگی، با یک وکیل مشورت نمائید.  

 

 

مطالب مرتبط با شکایت کیفری چک (چک کیفری) :

1- شرایط شکایت کیفری چک وکیل کیفری وکیل چک

2- نکات مهم چک کیفری و شکوائیه و رای دادگاه

3- شکایت کیفری چک، جرم چک بلامحل

4-رأی دادگاه کیفری، اتهام صدور چک بلامحل

5- چک هایی که نقد نمی شوند !

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.