تاریخ انتشار: جمعه 13 اردیبهشت 1398
فواید داشتن وکیل در پرونده های حقوقی

 فواید داشتن وکیل در پرونده های حقوقی

در سیستم حقوقی ایران هیچ گاه داشتن وکیل دادگستری به طور جدی به عنوان یک تکلیف و ضرورت بر اصحاب دعوا تحمیل نشده است و البته درست هم همین است و نگارنده خود به عنوان یک وکیل دادگستری معتقد است اجبار و دستور العمل در این مورد پاسخگو نیست و مراجعه به وکیل دادگستری و انتخاب شخص وکیل یک پرسه انتخابی و اختیاری است.در طول سالهای اخیر نهادهای مختلف از جمله کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه و خود قوه قضائیه تلاش نموده اند با طرحهای از جمله طرح خانواده و طرح اجباری شدن وکیل برای خواهان، داشتن وکیل دادگستری را به اصحاب دعوا تحمیل نماید که البته این طرحها با شکست مواجعه شده و به نظر میرسد بهترین راه آگاه کردن و فرهنگ سازی برای جامعه و تبیین ضرورت داشتن وکیل باشد.

امتیاز: Article Rating

فواید داشتن وکیل و انتخاب وکیل خوب

1- بزرگترین رسالت یک وکیل دادگستری و مهم ترین کاری که وکیل انتخابی برای موکل خود میکند آگاه کردن موکل از عاقبت و نتیجه یک دعوا و نشان دادن راه درست به موکل است. 

2- یک وکیل خوب دادگستری این حس را به موکل میدهد که در انتخاب خود اشتباه نکرده و تفاوت داشتن وکیل و پیگیری دعوای حقوقی و انجام آن توسط خود شخص متقاضی را به خوبی مینمایاند. 

3- یک وکیل خوب دادگستری موکل را از طرح دعوا به روش آزمون و خطا و انجام هزینه های متعدد بر حذر داشته و به نوعی داشتن یک وکیل دادگستری با تجربه نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه در هزینه ها صرفه جویی هم می نماید. 

4- بسیار بعید است که یک فرد عادی و فاقد تجربه و دانش حقوقی به همه مقررات و قوانین و راهکارای حقوقی آگاه باشد.

5- گاهی لازم است قبل از طرح دعوای اصلی مقدماتی صورت گرفته و انجام شود و در صورت عدم انجام، دعوا به نتیجه مطلوب منجر نشود. مثل تامین دلیل یا تامین خواسته یا ارسال اظهارنامه که عموماً اقدامات مستقلی نیستند اما میتواند تاثیر مثبت در دعوای اصلی بگذارند. تشخیص زمان و ضرورت انجام این قبیل مقدمات در حیطه تخصص یک وکیل با تجربه و خوب دادگستری است.

6- در طول سالیان گذشته نظریه غلطی در جامعه ترویج یافته که فرد با مطالعه یک قانون میتواند وکیل دادگستری خود باشد و حتی شخص خاصی روی جلد کتابهای قوانین جمع آوری شده توسط خود مینوشت، (( وکیل خود باشید)) ! ضمن رد این نظریه غلط تاکید میشود که وکالت دادگستری و مدیریت امور حقوقی مانند طبابت و مهندسی و خیلی از حرف و مشاغل تخصصی دیگر، امری پیچیده و کارشناسی و فنی و تخصصی است و نیاز به دانش حقوقی و تجربه وکیل دادگستری و اطلاع از رویه عملی دادگاهها و حتی روش قضات دادگستری دارد. 

7- یک وکیل خوب دادگستری قبل از طرح هر دعوا در مورد جوانب مختلف آن تحقیق نموده و دعوای مورد نظر خود را با آگاهی شروع میکند. از جمله اینکه دادگاه صالح چه دادگاهی است نظر قاضی احتمالی در مورد خواسته چیست و رویه دادگاهها نسبت به موضوع خواسته چگونه است و به طور کلی تا حد زیادی نتیجه و عاقبت یک دعوا را پیش بینی میکند. 

8- دیگر ضرورت داشتن یک وکیل با تجربه این است که دفاعیات احتمالی طرف دعوا و وکیل دادگستری وی را حدس زده و پیش بینی میکنند و جواب آنها را برای ارائه در جلسه رسیدگی آماده می نماید.

9- انتخاب وکیل دادگستری خوب و با تجربه طول مدت دادرسی را نیز کوتاه میکند چرا که یک وکیل به خوبی میتواند تشخیص داده و انتخاب نماید که چه راهی برای طرح دعوا و حصول نتیجه مناسب است.

 

نظر عضو هیئت مدیره کانون وکلا در خصوص ضرورت داشتن وکیل

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز اظهار داشت: 95 درصد از پرونده ها بدون وکیل مورد بررسی قرار می گیرد.
این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: مطابق اصل ۳۵ قانون اساسی، همه طرفین دعوی حق داشتن وکیل دادگستری دارند و اگر توانایی انتخاب وکیل نداشته باشند، دولت باید امکانات آن را فراهم کند.
این وکیل دادگستری گفت: در اجلاس اخیر قوه قضاییه اعلام شده که در سال، ۱۴ میلیون پرونده رسیدگی می شود که این آمار غیر از پرونده های تعزیرات ، شورای حل اختلاف و دادسراها است .

وی ادامه داد، به فرض آنکه اینطور هم نباشد با توجه به همان آمار ۱۴ میلیون پرونده ، هر پرونده با داشتن حداقل دو طرف دعوی باید گفت که هر سال ۲۸ میلیون نفر با دعاوی سر و کار دارند و باید وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی نداشته باشند دولت باید امکان آن را فراهم آورد.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز اضافه کرد: متاسفانه فرهنگ داشتن وکیل دادگستری برای مردم ایجاد نشده است و اکنون کمتر از پنج درصد و کمتر از ۵۰۰ هزار نفر از این آمار ۲۸ میلیونی برای پرونده های خود وکیل می گیرند و این به معنی آن است که به کمتر از ۵۰۰ هزار پرونده از ۱۴۴ میلیون پرونده در سال با حضور وکیل رسیدگی می شود.

وکیل پایه یک دادگستری خاطر نشان کرد: اگر فرهنگ داشتن وکیل بین مردم ایجاد شده و مردم از حق خود دفاع کنند ، همه پرونده ها با حضور وکیل رسیدگی خواهد شد.

وی تاکید کرد: مراجعه به دادگستری کمتر از مراجعه به پزشک نیست همچنانکه ضرورت ایجاد می کند تا دولت برای تسهیل در مراجعه مردم به پزشک امکاناتی مانند بیمه مهیا کند برای مراجعه به وکیل نیز باید این امکانات فراهم شود اما متاسفانه این حق قانونی به مردم داده نشده و اگر این حق احقاق شود و پرونده بیش از ۲۸ میلیون ایرانی با حضور وکیل ، دادخواهی شود آنگاه تمام دانش آموختگان رشته حقوق مشغول کار خواهند شد.

ضرورت آشنایی مسوولان با حقوق
عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در بخش دیگری از سخنانش به آشنایی نداشتن مسوولان با رشته حقوق اشاره کرد و گفت: از اول پیروزی انقلاب اسلامی هیچیک از مسوولان ارشد و معاونان حقوقی وزارتخانه ها با رشته حقوق آشنایی نداشته و آقای روحانی رئیس جمهور فعلی اولین مسوولی است که با این رشته آشنایی دارد.

وکیل پایه یک دادگستری افزود: در مجلس شورای اسلامی نیز تعداد پزشکان، معلمان و مهندسان بیشتر از حقوقدانان است و این موجب شده تا به طور مثال یکی از مسوولان درباره ˈزد و بند بین وکلاˈ اظهاراتی کند که تاثیر منفی در جامعه دارد.

وی ادامه داد، علاوه بر این به دلیل این ناآشنایی با حقوق، صدا و سیما از اول انقلاب در فیلم هایش، وکیل را به عنوان یک عنصر منفی در جامعه معرفی کرده که این مسائل باید در جامعه فرهنگسازی شود.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به این که وکیل امنیت ندارد، اضافه کرد: در مورد دیگر با اینکه قانون صراحت دارد که موضوع پروانه وکالت به عهده کانون وکلا است اما رئیس کانون وکلا به دادگاه احضار می شود که اینها به خاطر این است که مسوولان تحصیلات حقوقی ندارند.

وی یادآور شد: ۱۸۰ هزار دانش آموخته رشته حقوق داریم که همه جویای کار هستند و اگر اصل ۳۵ قانون اساسی (الزام داشتن وکیل برای هر پرونده) اجرا شود به طور قطع برای همه دانش آموختگان کار خواهد بود ضمن اینکه گزینش علمی نیز باید انجام شود.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: دانش آموختگان رشته حقوق دانشگاه های پیام نور چون تست کار کرده اند در آزمون وکالت پذیرفته می شوند اما دانشجویان دکترای حقوق دانشگاه تهران پشت آزمون وکالت می مانند و روش آزمون وکالت به طور قطع باید اصلاح شود.

 

مطالب مرتبط با وکیل: 

1- ويژگی ها و شرايط يک وكيل خوب 

2- مشاوره حقوقی رایگان و وکالت رایگان

3- چگونه یک وکیل دادگستری خوب انتخاب کنیم؟

4- انتخاب وکیل پایه یک دادگستری 

5- قوانین وکالت دادگستری 

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
کلید واژه‌ها
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.