تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 24 دی 1398
تعریف دعاوی ملکی، انواع دعاوی ملکی

 تعریف دعاوی ملکی، انواع دعاوی ملکی

مواردی که مشمول  دعاوی ملکی  می شود عبارتند از: فسخ قرار داد، افراز و تقسیم املاک مشاع، اخذ دستور فروش ملک مشاع، اخذ به شفعه، اراضی موات، تخلیه، خلع ید، رفع ممانعت از حق، رفع مزاحمت از حق، تجویز انتقال منافع، دعاوی مربوط به منابع طبیعی، دعاوی مربوط به شهرداری، همچنین دعاوی ملکی  شامل مطالبه حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت ، الزام به فک رهن ، اخذ صورت مجلس تفکیکی ، اخذ پایان کار ، دعاوی مربوط به موقوفات، تعدیل اجاره بها، مطالبه اجرت المثل، تنفیذ مبایعه نامه نیز می باشد.

امتیاز: Article Rating

دعاوی ملکی و دعاوی ناشی از مالکیت املاک

مواردی که مشمول  دعاوی ملکی  می شود عبارتند از: فسخ قرار داد، افراز و تقسیم املاک مشاع، اخذ دستور فروش ملک مشاع، اخذ به شفعه، اراضی موات، تخلیه، خلع ید، رفع ممانعت از حق، رفع مزاحمت از حق، تجویز انتقال منافع، دعاوی مربوط به منابع طبیعی، دعاوی مربوط به شهرداری، همچنین دعاوی ملکی  شامل مطالبه حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت، الزام به فک رهن، اخذ صورت مجلس تفکیکی، اخذ پایان کار، دعاوی مربوط به موقوفات، تعدیل اجاره بها، مطالبه اجرت المثل، تنفیذ مبایعه نامه نیز می باشد.

به عنوان نمونه چنانچه شرکای ملک مشاعی قصد دارند ملک را از حالت مشاع خارج نمایید می بایست تقاضای افراز ملک را ابتدا از اداره ثبت محل وقوع ملک نموده و چنانچه ملک غیر قابل افراز تشخیص داده شد با مراجعه به دادگاه و اخذ دستور فروش ، ملک از طریق مزایده و بر مبنایی قیمت کارشناسی فروخته می شود. 

برای اینکه ملکی افراز گردد می بایست حالت اشاعه وجود داشته باشد در حالی که در تفکیک حالت اشاعه ضرورت ندارد .

در افراز تعداد مالکین مشاعی می بایست دو نفر یا بیشتر باشند در حالی که در  تفکیک حتی یک نفر هم که مالک شش دانگ ملکی باشد در صورتی که قانونا" مجاز به تفکیک ملک باشد می تواند آن را به قطعات متعددی تفکیک نماید.

قبل از انعقاد هر نوع قرارداد و تعریف هرگونه رابطه حقوقی  حتما با یک وکیل با تجربه در زمینه املاک و قراردادها مشورت کنید و یا برای خود یک وکیل دائمی و خانوادگی داشته باشید.

 

  • جهت مشاوره و اخذ راهنمایی از وکیل متخصص دعاوی ملکی اینجا کلیک کنید.
  • جهت اطلاع و آگاهی از مفهوم دعاوی ملکی اینجا کلیک کنید.

 


مطالعه مطالب مرتبط:

1-  پرونده الزام به تنظیم سند رسمی

2- سهم الارث و سهم هرکدام از ورثه از ارث، وکیل ارث

3- نمونه دادخواست رای دادگاه مطالبه اجرت المثل تصرف ملک

4- تحویل ملک به مالک توسط مستاجر و تامین دلیل

5- دادخواست مطالبه وجه چک و توقیف اموال

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
کلید واژه‌ها
دعاوی ملکی, وکیل ملکی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.