تاریخ انتشار: دوشنبه 16 تیر 1399
وکیل برای دعاوی ملکی و حقوقی

 وکیل برای دعاوی ملکی و حقوقی

منظور از دعاوی ملکی یا دعاوی راجع به املاک دعاوی و اموری است که در آن موضوع خواسته یک ملک بوده و یا منشأ اختلافات طرفین ناشی از یک ملک یا مال غیر منقول است اعم از زمین، آپارتمان، مغازه، عمارت، خانه دربستی، باغ و امثال اینها.دعاوی ملکی خصوصیات و ویژگی هایی دارند اعم از اینکه در دادگاه محل وقوع ملک مطرح می شوند و هزینه دادرسی دعاوی ملکی بر اساس قیمت منطقه ای محاسبه می شود نه قیمت معاملی یا واقعی و نیز اینکه وکلای دادگستری بطور تخصصی به آن وارد می شوند.به عبارت دیگر بسته به سابقه و تجربه، یک وکیل می تواند متخصص دعاوی ملکی یا حقوقی باشد در مقابل وکلای متخصص خانواده و کیفری و اداری.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 4649

 

دعاوی ملکی و دعاوی ناشی از مالکیت املاک

مواردی که مشمول عنوان و تعریف دعاوی ملکی  می شود عبارتند از: فسخ قرار داد، افراز و تقسیم املاک مشاع، اخذ دستور فروش ملک مشاع، اخذ به شفعه، اراضی موات، تخلیه، خلع ید، رفع ممانعت از حق، رفع مزاحمت از حق، تجویز انتقال منافع، دعاوی مربوط به منابع طبیعی، دعاوی مربوط به شهرداری، همچنین دعاوی ملکی  شامل مطالبه حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت، الزام به فک رهن، اخذ صورت مجلس تفکیکی، اخذ پایان کار، دعاوی مربوط به موقوفات، تعدیل اجاره بها، مطالبه اجرت المثل، تنفیذ مبایعه نامه نیز می باشد.

به عنوان نمونه چنانچه شرکای ملک مشاعی قصد دارند ملک را از حالت مشاع خارج نمایید می بایست تقاضای افراز ملک را ابتدا از اداره ثبت محل وقوع ملک نموده و چنانچه ملک غیر قابل افراز تشخیص داده شد با مراجعه به دادگاه و اخذ دستور فروش ، ملک از طریق مزایده و بر مبنایی قیمت کارشناسی فروخته می شود. 

برای اینکه ملکی افراز گردد می بایست حالت اشاعه وجود داشته باشد در حالی که در تفکیک حالت اشاعه ضرورت ندارد .

در افراز تعداد مالکین مشاعی می بایست دو نفر یا بیشتر باشند در حالی که در  تفکیک حتی یک نفر هم که مالک شش دانگ ملکی باشد در صورتی که قانونا" مجاز به تفکیک ملک باشد می تواند آن را به قطعات متعددی تفکیک نماید.

قبل از انعقاد هر نوع قرارداد و تعریف هرگونه رابطه حقوقی  حتما با یک وکیل با تجربه در زمینه املاک و قراردادها مشورت کنید و یا برای خود یک وکیل دائمی و خانوادگی داشته باشید.

 

 

مطالب مرتبط با دعاوی ملکی :

1-  پرونده الزام به تنظیم سند رسمی

2- سهم الارث و سهم هرکدام از ورثه از ارث، وکیل ارث

3- نمونه دادخواست رای دادگاه مطالبه اجرت المثل تصرف ملک

4- تحویل ملک به مالک توسط مستاجر و تامین دلیل

5- دادخواست مطالبه وجه چک و توقیف اموال

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
از طریق آشنایان و تجربیات دیگران در مراجعه به وکیل خوب دعاوی ملکی و یا جستجو در اینترنت و موتورهای جستجو می توان با یک وکیل خوب دعاوی ملکی آشنا شده و مشاوره گرفت.
دعاوی ملکی و ناشی از اموال غیر منقول در دادگاه حقوقی محل وقوع ملک و مال غیر منقول رسیدگی می شود.
ملاک محاسبه هزینه دادرسی دعاوی ملکی قیمت منطقه ای املاک است که در مرحله بدوی حدود 3/5 درصد و در مرحله تجدیدنظر و فرجام و اعاده دادرسی حدود 4/5 درصد.منظور از قیمت منطقه ای روش خاصی برای قیمت گذاری است که از سوی اداره دارایی تعیین شده.یک وکیل با تجربه می توان قیمت منطقه ای و هزینه های دادرسی شما را مدیریت نماید.
دستمزد وکیل با توجه به میزان تخصص ، مهارت ،دانش و تجربه وکیل و نیز پیچیدگی کار و قوت دلایل در توافق بین وکیل و موکل تعیین می شود ولی اصولاً چیزی در حدود 5 تا 7 درصد ارزش خواسته منصفانه و منطقی است.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.