X

 رای دادگاه خانواده الزام به تمکین

رای دادگاه خانواده الزام به تمکین

منظور از تمکین این است که زوجه به وظایف زناشویی خود عمل ننماید و در منزل زوج زندگی نکند یا بدون دلیل منزل مشترک را ترک کند و نیز اینکه با شوهر خود بدون عذر موجه رابطه زناشویی نداشته باشد.به این دو مورد به ترتیب تمکین عام و خاص گفته می شود و در صورت امتناع زوجه از رعایت این دو مورد زوج حق دارد با مراجعه به دادگاه الزام زوجه به تمکین را بخواهد.در ادامه به یک نمونه رای دادگاه الزام به تمکین که توسط وکلای دفتر وکالت دادگران حامی انجام شده است پرداخته می شود.

 

  |  
بازدید: 6311
  |  
امتیاز: Article Rating

چند نکته مهم در خصوص الزام به تمکین

1- منظور از تمکین عام، بودن و زندگی کردن و حضور داشتن زن در منزل و آپارتمان و مکانی است که مرد برای زندگی انتخاب می کند.

2- منظور از تمکین خاص داشتن رابطه زناشویی و رابطه جنسی از سوی زن با شوهر است.

3- استثنا عدم لزوم تمکین این است که به دلیل سو رفتار و بداخلاقی و اعمال خشونت مرد بودن زن در محل زندگی مشترک موجب خوف ضرر بدنی یا مالی یا آبرویی برای زن باشد (ماده 1115 قانون مدنی) و یا اینکه به دلیل داشتن بیماری های مقاربتی نزدیکی برای زن خطر بیماری و خدشه به سلامتی به همراه داشته باشد.

4- الزام به تمکین یک حکم اعلامی است و چنین نیست که در مرحله اجرا اجرای احکام دادگستری و قوای قاهره حکومتی با زور و اجبار و قهر و غلبه زن را گرفته و به منزل شوهر ببرند و در صورتی که حکم الزام به تمکین به زن اعلام شود و وی تمکین ننماید از حق دریافت نفقه و هزینه های زندگی محروم است.

5- ضمانت اجرای دیگر الزام به تمکین و عدم تبعیت زن از حکم این است که برای مرد حق درخواست ازدواج مجدد بوجود می آید و این از مواردی است که مرد قانوناً می تواند بیش از یک همسر داشته باشد و دادگاه این اجازه را به وی خواهد داد.

6- دعوای الزام به تمکین یک دعوای غیر مالی است و در دادگاه خانواده و به موجب دادخواست به آن رسیدگی می شود.

7- الزام به تمکین در بسیاری از موارد با طلاق و تعلق نصف اموال به زوجه و نفقه و امکان ازدواج مجدد شوهر ارتباط و تناسب دارد و ضروری است که خواهان قبل ازهر اقدامی و خوانده قبل از هر پاسخی با یک وکیل متخصص دعاوی خانواده مشورت نماید.

8- در رأی یی که در ادامه ملاحظه میفرمایید با استدلال و دفاع وکلای دفتر وکالت ما درخواست الزام به تمکین از سوی زوج موجه تشخیص داده نشده و منجر به صدور قرار رد دعوا گردیده است.

 

 

رای دادگاه در خصوص تمکین

خواهان : آقای .......... به نشانی .............

خوانده : خانم ........... با وکالت مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به نشانی میدان فاطمی. بلوار گلها

خواسته : الزام به تمکین

گردشکار : خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده/مقرر دادگاه به تصدی امضاءکننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

رای دادگاه :

در خصوص دادخواست آقای ......... به طرفیت همسرش خانم .......... با وکالت مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به خواسته الزام خوانده به تمکین با توجه به اظهارات خوانده در محضر دادگاه مبنی بر اینکه زندگی مشترک را ترک نکرده و با شوهرش در یک منزل زندگی می کند و فقط برای یک ماموریت کاری به مشهد رفت و مراجعت کرد و توجها به عدم حضور خواهان در جلسه دادرسی دعوی خواهان غیر ثابت تشخیص مستندا به ماده 197 قانون آیین دادرسی مدنی حکم به رد دعوی خواهان صادر و اعلام می شود رای صادره حضوری و ظرف 20 روز قابل تجدیدنظرخواهی در مرجع محترم تجدیدنظر استان تهران است.

رئیس شعبه 277 دادگاه خانواده تهران

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص تمکین و دعاوی خانوادگی

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.32 از 5 (25 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.