تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 06 آبان 1399
مراحل رسیدگی به جرم

 مراحل رسیدگی به جرم

پرونده های کیفری به پرونده ای گفته میشود موضوع آن رسیدگی به یک اتهام و تشخیص مجرم و تعیین میزان مجازات است. حسب مورد دادگاههای متفاوتی ممکن است به پرونده های و موضوعات کیفری رسیدگی کنند. به تشریفات رسیدگی در دادگاههای کیفری آیین دادرسی کیفری گفته میشود. قانون آیین دادرسی کیفری، قانون عام است و اصولا به تمام مراجع رسیدگی کیفری حکومت دارد مگر اینکه در مورد مسئله خاصی استثنا شده باشد.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 38908

رسیدگی به جرم در دادسرا و دادگاه کیفری 

زمانی جرم به وقوع می پیوندد که قانونگذار آن را جرم انگاری کرده و برای آن مجازاتی تعیین نموده باشد.از آنجا که در جریان رسیدگی به پرونده های کیفری (که طی آن جرمی به وقوع پیوسته که قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده) معمولا احساسات و نظم عمومی نیز جریحه دار می شود، مرجعی به نام دادسرا توسط قانونگذار پیش بینی شده تا در کنار دادگاه در روند رسیدگی به پرونده های کیفری اقدامات لازم را به عمل آورد.

با توجه به وجود دادسرا در آیین دادرسی کیفری، نحوه رسیدگی پرونده ها تا حدی متفاوت با آیین دادرسی مدنی خواهد بود.برای اینکه دادسرا به عنوان نهاد تحقیق و تعقیب بتواند وارد عمل شود باید  جهات شروع به تحقیقات حاصل شود.

 

 

مراحل تحقیقات طبق قانون آیین دادرسی کیفری 

1- شکایت شاکی
2- اعلام و اخبار ضابطین دادگستری یا اشخاصی که از قولشان اطمینان حاصل شود
3-  جرایم مشهود در صورتی که قاضی ناظر وقوع جرم باشد
4- اظهار و اقرار متهم

  • بنابراین شاکی پس از تنظیم شکوائیه به طور رسمی از دادسرا تقاضای تعقیب و تحقیق از متهم را می نماید.
  • ضابطین دادگستری که به عنوان کارمندان دادسرا وارد عمل شده و تحت نظارت مقام قضایی در کشف جرم و بازجویی و حفظ آثار و دلایل جرم و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم و ابلاغ اوراق قضایی مانند احضاریه و اجرای تصمیمات قضایی به موجب قانون اقدام می کنند.
  • بعد از انجام این تحقیقات بازپرس پرونده آخرین دفاع متهم را می شنود و با اعلام ختم تحقیقات، نظر خود را در مورد پرونده نزد دادستان ارسال می دارد.
  • اگر دادستان با توجه به دلایل و مدارک با عقیده بازپرس مبنی بر قرار مجرمیت متهم موافق باشد، کیفرخواست صادر می کند و پرونده را برای رسیدگی کیفری به دادگاه جزایی صالح ارسال می دارد.
  • پس از طی این مقدمات دادگاه به پرونده مورد نظر رسیدگی خواهد کرد.

 

 

مطالب مرتبط  با مراحل رسیدگی به جرم :

1- اعتراض به قرار منع تعقیب وکیل کیفری

2- آدرس دادسراهای شهر تهران(نشانی جدید)

3- دادخواست مطالبه وجه چک و توقیف اموال

4- راه های اعتراض به رأی دادگاه ، واخواهی، تجدیدنظر، فرجام

ثبت امتیاز
نظرات

دوشنبه, 11 مرداد,1400

ا.م

سلام.پرونده بنده بعنوان شاکی در نزاع و ضرب و جرح عمدی در بازپرسی ب دلیل عدم حضور بنده رای منع تعقیب میخورد و بنده سر موعد ۱۰ روزه و فرستادن لایحه الکترونیکی با ضمیمه نامه پزشکی قانونی،نامه بیمارستان و گزارش مرجع انتظامی
مورد پذیرش قرار میگیرد و به شعبه ۱۰۲ کیفری میرود و در شعبه ۱۰۲کیفری قاضی با توجه ب دلایل و شهادت شهود نقض رای صاده و قرار ب جلب دادرسی میدهد و دوباره پرونده ب بازپرسی فرستاده میشود و حالا بعد از ۵ ماه دوباره پرونده ب شعبه ۱۰۲ کیفری ارجاع شده و در طی پیامک ثبت ثنا بنده ک شاکی هستم جهت رسیدگی و حضور دوباره شهود آمده است...دلیل آن چیست؟؟چرا بعد از ۵ ماه و گذر ۱۱ ماه از پرونده دوباره باید ب شعبه کیفری بروم؟؟؟

پنجشنبه, 22 مهر,1400

حمید حقیقی

به چه دلیل زمان ارسال پرونده از پاسگاه روستا ۱۰ روز طول میکشد

یکشنبه, 25 مهر,1400

ساراشریفی

باسلام .متاسفانه شکایت ازپزشکان بی مسئولیت باتوجه به جمع آوری مدارک ازپزشک قاصر و متخلف در ایران به جایی نمیرسد وتاسف بار است که انجام و ظیفه برای اینها واژه ای است که به آن هیچ توجهی ندارند .تنها میتوانم این کلمه را به زبان بیاورم که ایرا دصدمه بدنی و قصور پزشکی زیاد ولی درمقابل دادگاهی درست و قاضی باوجدانی وجود ندارد .

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.