تاریخ انتشار: چهارشنبه 28 تیر 1396
وکیل در قانون جدید آیین دادرسی کیفری

 وکیل در قانون جدید آیین دادرسی کیفری

وکیل پایه یک دادگستری فردی است که دارای پروانه وکالت از سوی یکی از کانون های وکلای دادگستری می باشد که اقدام به طرح دعوی یا دفاع له یا علیه موکل در کلیه مراجع قضایی و غیرقضایی اعم از دادگاهها، دادسراها، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، شورای حل اختلاف، ادارات ثبت شرکت ها، شهرداری و ... می نماید. وکلای دادگستری باید دارای شرایطی باشند که به موجب قوانین راجع به وکالت در دادگاه ها برای آنها مقرر گردیده است. البته مرجع دیگری تحت عنوان مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه نیز وجود دارد که به طور موازی با کانون وکلا اقدام به صدور پروانه وکالت دادگستری مینماید.

امتیاز: Article Rating

داشتن وکیل در قانون آیین دادرسی کیفری وکیل کیفری

سید حسین فاطمیان وکیل دادگستری در گفت‌و‌گو با خبرنگار حقوقی میزان در زمینه تفاوت قانون فعلی و جدید آئین دادرسی کیفری اظهار کرد: قانون آئین دارسی جدید نسبت به قانون فعلی بسیار پیشرفته و متعالی تر بوده و در راستای بهبود شرایط شاکی و متهم و حقوق شهروندی در این قانون تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه حقوق همگان با اجرای قانون آئین دارسی کیفری جدید تامین می‌شود، افزود: متهم یکی از شهروندان به شمار می‌رود و با توجه به اینکه متهم مجرم نیست و در مظان و معرض اتهام قرار دارد رعایت حقوق او یک امر مهم محسوب می‌شود.

فاطمیان با اشاره به توجه بیشتر و نگاه قانون در رعایت حقوق متهم، خاطر نشان کرد: در قانون جدید، حقوقی برای متهم در نظر گرفته شده که از جمله بهره‌مندی از حق داشتن وکیل حتی در هنگام رسیدگی‌های مقدماتی بوده و این موضوع از مزیت‌های قانون آئین دادرسی کیفری جدید است.

وی گفت: در قانون قبلی اجازه نمی‌دادند تا وکیل به جای متهم صحبت کند اما در قانون جدید مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، متهم می‌تواند سکوت اختیار کرده تا زمانی که وکیل در کنارش حضور پیدا کند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه رعایت حقوق متهم در حقیقت رعایت حقوق شهروندی است، افزود: متهم یکی از افراد جامعه به شمار می‌رود و تا زمانی که جرمش ثابت نشده گناهکار تلقی نمی‌شود.

وی به مزایای قانون آئین دادرسی کیفری جدید اشاره کرد و گفت: این قانون مترقی تر بوده و امکانات بیشتری را در اختیار متهم قرار می‌دهد.

فاطمیان با بیان اینکه باید متهم به عنوان فردی از افراد جامعه نگاه شود نه کسی که محکوم و مجرم است، خاطر نشان کرد: برخی از متهمان در سیستم قضایی عادلانه محاکمه شده و در ‌‌نهایت تبرئه می‌شوند.

این حقوقدان در پایان گفت: قانون اساسی رکن قانونی هر کشوری به شمار می‌رود؛ اصل ۳۷ قانون اساسی که اصل را بر برائت قرار داده و این اصل بر مجرمیت نیست بر همین اساس باید قانون آئین دادرسی در اجرای قانون اساسی حقوق متهم را در اجرای برائت رعایت کند.

مطالب مرتبط:

1- ويژگی های يک وكيل دادگستری خوب و موفق

2- انتخاب وکیل خوب در یوسف آباد، فاطمی، میدان گلها​

3- فواید داشتن وکیل در پرونده های حقوقی​

4- دفاع از دعوای مطالبه وجه توسط وکیل خوانده​

5- وکالت دادگستری | اختیارات وکیل دادگستری​

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
کلید واژه‌ها
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.