خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

اثبات نکاح

 اثبات نکاح

  |  
بازدید: 272
  |  
امتیاز: Article Rating

 

 

1- بعد از فوت همسر برای سهیم شدن در ارث

2- اثبات وجود فرزند مشترک 

3- ملزم شدن زوج به پرداخت مهریه (دعوای مطالبه مهریه )

4- ملزم شدن زوج به پرداخت نفقه و اجرت الامثل ( دعوای الزام به پرداخت نفقه و اجرت الامثل ) 

5- الزام به تمکین زوجه (دعوای الزام به تمکین )

به طور کلی برای مطالبه هر حقی از طرف هر یک از زوجین , نیازمند وجود رابطه زوجیت است .

 

1- در شرایطی که فردی فوت میکند همسر او از وراث محسوب می شود بنابراین اگر مرد یا زنی فوت کنند و فردی مدعی این باشد که همسر او بوده است و مستحق سهم الارث می باشد اما سند برای اثبات این حرف نداشته باشد باید ابتدا در دادگاه دعوای اثبات نکاح مطرح کند و بعد از گرفتن رأی توسط دادگاه در صورت اثبات ادعا می تواند از ترکه متوفی سهم الارث مقرر را ببرد .

2- در شرایطی که یکی از زن و مرد مدعی است فرزند او حاصل ازدواج او با فرد دیگر است و فرد دیگری هم این را انکار کند یا مدعی شود فرزند نامشروع است فردی که مدعی وجود فرزند ناشی از ازدواج مشروع است برای اثبات ادعای فرد باید دعوای اثبات نکاح مطرح کند .

3- برای مطالبه مهریه باید پیوند نکاح بین زن و مرد برقرار باشد و مرد تعهد به پرداخت مهریه مشخص کرده باشد و اگر هم مهریه مشخص نشده باشد در هر صورت با پیوند نکاح زن مستحق مهرالامثل است و در هر زمان می تواند آن را مطالبه کند . حال اگر سندی برای اثبات ادعای خود مبنی بر ازدواج نداشته باشد باید ابتدا با طرح دعوای اثبات نکاح . رابطه زوجیت را اثبات کند تا مستحق دریافت مهریه و بتواند بعد ار آن دعوای الزام به پرداخت مهریه مطرح کند .

4- زن با ازدواج مستحق دریافت نفقه از زوج است و در صورت انجام کار در منزل برای زوج مستحق دریافت اجرالامثل ایام زوجیت می باشد . حال اگر زنی سند ازدواج نداشته باشد و نتواند رابطه زوجیت را اثبات کند نمی تواند برای مطالبه نفقه و اجرت الامثل خود در دادگاه طرح دعوا کند مگر اینکه ابتدا با طرح دعوا اثبات نکاح رابطه زوجیت را اثبات کند تا در دعوای مطالبه نفقه و اجرالامثل دارای سمت باشد و مستحق دریافت این حقوق مالی . 

5- در صورتی که بدون عذر موجه زوجه منزل مشترک زناشویی را ترک کرده باشد و یا وظایف زناشویی را برآورده نکند مرد می تواند دعوای الزام به تمکین مطرح کند اما اگر مرد برای طرح دعوا سندی برای اثبات رابطه زوجیت نداشته باشد باید ابتدأ دعوای اثبات نکاح را مطرح کند و در صورت اثبات ادعایش و اثبات رابطه ی زوجیت در صورت عدم تمکین توسط زوجه , زوج می تواند دعوای الزام به تمکین را مطرح کند .

 

 

 

مطالب مرتبط با اثبات نکاح :

1- مطالبه نفقه زوجه نکات مهم رای دادگاه

2- وکیل برای شکایت ارتباط و رابطه نامشروع 

3- رای دادگاه مطالبه اجرت المثل تصرف ملک

4- شکایت الزام به تمکین - وکیل دعاوی خانواده

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.