تاریخ انتشار: شنبه 31 تیر 1396

 شرایط وقوع و عناصر جرم کلاهبرداری و نمونه رای دادگاه

امتیاز: Article Rating

کلاهبرداری متضمن توسل مجرم به وسایل متقلبانه است به نحوی که منجر به اغفال قربانی و اخراج مال از ید وی گردد.

رای دادگاه: به موجب شکایت آقای خلیل ........... به وکالت از آقای عباس ........... علیه آقای علی ......... به اتهام کلاهبرداری، به این کیفیت که متهم ملکی را به موجب مبایعه نامه عادی مورخ 18/8/744 به مبلغ سیصد میلیون ریال به شاکی فروخته و تمامی ثمن ان را دریافت می نماید و متعهد می گردد در تاریخ 18/9/74 در دفترخانه حاضر گردیده و مبادرت به تنظیم سند رسمی نماید، قبل از اقدام به تنظیم سند بایع (متهم) ملک مورد معامله را در قبال دریافت 378,000,000 در رهن بانک تجارت قرار می دهد.

در جریان رسیدگی به اتهام فراری بوده، بدوا خانم زهرا ....... و سپس آقای احمد ........ به وکالت از وی وارد دعوی گردیده و در مقام دفاع اظهار داشته اند که مبایعه نامه استنادی شاکی بابت تضمین مطالبات او از پدر موکل بوده و چون سند عادی بوده و به استناد مواد 47 و 48 و 22 و 73 قانون ثبت قابلیت پذیرش و استناد در محاکم را نداشته و باید قرار اناطه صادر گردد که از توجه به مراتب مذکور نظر به اینکه در متن مبایعه نامه، تضمینی یا شرطی بودن بیع قید نگردیده و به هرحال بیع انجام شده و اگر بیع شرط هم می بود تا پایان مدت، ملک در مالکیت خریدار باقی می ماند و با عنایت به اینکه وکلای متهم در هرحال تنظیم سند مبایعه نامه را مابین شاکی و موکل خود اقرار و اذعان دارند و انکار و تکذیبی نسبت به آن صورت نگرفته است و با صورت نگرفتن انکار و تکذیب اصالت آن تایید و محرز می گردد و برابر ماده 1291 قانون مدنی بند یک آن دارای اعتبار سند رسمی می باشد و به این ترتیب صدور قرار اناطه نیز موضوعا منتفی خواهد شد، چون قرار اناطه در موردی مصداق دارد که مالکیت مورد اختلاف باشد، در حالیکه در مانحن فیه و به دلالت مبایعه نامه مورخ 18/8/74 و به تصدیق وکلای متهم به صدور مبایعه نامه از ناحیه او، امر انتقال به شاکی صدور پذیرفته و ثابت می باشد و چون با فروش ملک و سلب مالکیت، رهن گذاشتن آن در نزد بانک در قبال مبلغی بیش از ثمن معامله در حکم فروش به غیر بوده و باعث انتقال منافع به غیر و محرومیت مالک از تمتع از مالکیت خود می گردد. مضافا اینکه برابر مبایعه نامه استنادی متهم متعهد بوده ملک را در تاریخ دیماه 74 تخلیه و تحویل نماید. لذا توجها به مراتب مذکور، سوءنیت متهم و ارکان مادی بزه کلاهبرداری محقق بوده و مستندا به ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری ناظر به ماده 1 قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر، دادگاه متهم موصوف را به تحمل هیجده ماه حبس تعزیری و مبلغ 378,000,000 ریال جزای نقدی به نفع صندوق دولت و نیز به فراهم نمودن موجبات فک رهن از ملک به منظور اعاده وضعیت ملک به حالت قبل از عمل مجرمانه محکوم می نماید. رای صادره با توجه به حضور وکلای متهم در جلسه دادرسی و ارسال لایحه، حضوری محسوب و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی می باشد.

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.