نمونه قراردادها

نمونه قراردادهای حقوقی تنظیم شده توسط وکلای متخصص قرارداد

تاریخ انتشار: یکشنبه 08 دی 1398
متن قرارداد خرید و فروش خودرو، معامله خودرو

 متن قرارداد خرید و فروش خودرو، معامله خودرو

قرارداد خرید و فروش خودرو یا معامله خودرو نوعی قرارداد بیع محسوب می شود که طرفین از سر بی تجربگی و بی اطلاعی معامله خودرو را به نحوی منعقد می کنند که بعداً برایشان مشکل ساز می شود که به این جهت ضروری است ترجیحاً قبل از انجام هر نوع معامله و انعقاد قراردادی با یک وکیل متخصص معاملات و قراردادها مشورت شود.

امتیاز: Article Rating

متن قرارداد خرید و فروش خودرو (اموال منقول)

ماده1-طرفین قرارداد:

فروشنده/فروشندگان: خانم/آقای..... فرزند........به شماره شناسنامه......کدملی............ به نشانی.........
خریدار/خریداران:        خانم/آقای..... فرزند........به شماره شناسنامه......کدملی............ به نشانی.........

 

ماده2-موضوع و مشخصات مورد معامله:

عبارت است از انتقال .....دانگ یکدستگاه خودرو........ از نوع.......مدل..... سیستم....رنگ....سیلندر....شماره راهنماییی ورانندگی ...شماره شاسی........ شماره موتور........ که با تمام تجهیزات، متعلقات و منصوبات آن از قبیل .......در ان می باشد.

 

ماده3-ثمن معامله:

بهای معامله .....ریال تعیین گردید.
همزمان با این توافق، مبلغ...ریال نقدا، طی چک شماره .... عهده بانک.... شعبه..... به فروشنده پرداخت گردید.باقیمانده مبلغ با حروف...... ریال در زمان تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی پرداخت خواهد شد.

4ماده-شرایط معامله:

4-1 طرفین متعهد شدند جهت تنظیم سند، طبق قرارداد در تاریخ .....به همراهی یکدیگر به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند و در تاریخ.....در دفتر اسناد رسمی شماره.........حاضر شوند و فروشنده متعهد گردید سند را بنام خریدار یا هرکس که خریدار معرفی نماید، انتقال دهد. در ضمن، اجرای تعهد به تنظیم سند از جانب فروشنده به نام انتقال گیرنده بعدی، موکول به احراز انتقال از طریق ارائه قرارداد می باشد و در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفتراسناد رسمی مربوطه، گواهی سردفتر مثبت تخلف نامبرده می شود.
4-2 عدم ارائه مستندات و مدارک لازم جهت تنظیم سند از سوی فروشنده و عدم پرداخت ثمن توسط خریدار، در حکم عدم حضور است و سردفتر در موارد مذکور به تقاضای ذینفع مجاز به صدور گواهی عدم حضور می باشد.
4-3 مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رویت کامل فنی، بدنه،توسط خریدار  و یا کارشناس منتخب وی صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن اگاه می باشد.
4-4 مسئولیت هرگونه تخلف اعم از راهنمایی و رانندگی، کیفری و مدنی که با استفاده از  مورد معامله تا زمان تحویل، بموقع پیوسته باشد بعهده فروشنده است.
4-5 هزینه های نقل و انتقال اعم از دارایی و عوارض شهرداری بعهده فروشنده، حق الثبت و حق التحریر بعهده........می باشد.
4-6 کلیه خیارات از جمله خیارغبن به هر عنوان و بهر ادعا و به هر میزان با اقرار طرفین و با علم و اطلاع کامل نسبت به عرف بازار اسقاط گردید.
4-7 در صورتی که عدم اجرای تعهد از جانب فروشنده باشد، وی مکلف است به ازای هرروز تاخیرمبلغ... ریال به عنوان خسارت تاخیراجرای تعهد به طرف مقابل پرداخت کند.خسارت مذکور علاوه بر انجام تعهد اصلی بوده و با آن قابل جمع است.
4-8 در صورتیکه معلوم گردد مورد معامله به هر علتی غیر از عامل قوه قاهره مانند مصادره، رهن، عملیات اجرایی دادگستری یا اجرای اسناد رسمی، مستحق للغیر و یا غصبی بودن، قانونا قابل انتقال به خریدار نبوده، فروشنده موظف است کلیه هزینه هایی را که خریدار متقبل شده است پرداخت نموده و مبلغ ...ریال به عنوان خسارت عدم انجام تعهد به وی یپرداخت نماید و ثمن دریافتی را مسترد نماید.
4-9 در صورت عدم حضور هریک از طرفین برای تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی تعیین شده، ممتنع از حضور مکلف است به ازای هر روز تاخیر مبلغ......ریال بعنوان خسارت تاخیر اجرای تعهد در وجه طرف مقابل پرداخت نماید.خسارت مذکور مستقل از تعهد اصلی بوده و با آن قابل جمع نیست.
4-10 در صورت عدم پرداخت مابقی ثمن توسط خریدار ، فروشنده حق دارد معامله را فسخ و وسیله نقلیه را مسترد نماید.
4-11 پس از پرداخت آخرین قسط فروشنده موظف است سند را بنام خریدار انتقال دهد.

 

  •  جهت مطالعه نکات مهم و توصیه های حقوقی برای خرید و فروش خودرو اینجا کلیک کنید.

 


مطالعه مطالب مرتبط:

1-معرفی عقد بیع و خرید و فروش

2-متن قرارداد بیع یا خرید و فروش

3-عقود معین و قراردادهای بانام، وکیل قرارداد

4-قرارداد معاوضه، عقد معاوضه

5-تنظیم سند مالکیت خودرو، نکات مهم و رای دادگاه

 


 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

کلید واژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.