مشاوره حقوقی آنلاین، سوال کتبی

مشاوره حقوقی آنلاین

مخاطبان گرامی میتوانند سوالات حقوقی یا درخواست خود را با کلیک رو منوی سبز رنگ زیر ، برای ما ارسال کنند، همچنین میتوانند با جستجو در آرشیو سوالات ، پرسش های حقوقی مشابه و مرتبط با موضوع خود را مطالعه نمایند

تاریخ انتشار: دوشنبه 24 تیر 1398
 

اجاره مغازه تجاری حق کسب و پیشه و تجارت

سوال حقوقی :
سلام مغازه ای سوپرمارکت داریم که از سال 72 در اجاره ماست با قرارداد اجاره رسمی که به پیوست میباشد جدیدا مالک مصر شده که باید قرارداد اجاره جدیدی تنظیم کنیم و تهدید میکند که اگر نکنید شکایت میکنم و از مغازه بیرونتان میکنم میخواستم ببینم او میتواند مارا مجبور به نوشتن قرارداد جدیدی بکند؟ اگر شکایت به دادگاه ببرد آیا دادگاه میتواند مارا مجبور به نوشتن قرارداد جدیدی بکند؟ آیا اصلا او میتواند دادخواست نوشتن قرارداد جدیدی به دادگاه ببرد یا فقط میتواند دادخواست تعدیل اجاره مطرح کند؟ ما در قراردادمان داریم "مورد اجاره جهت شغل مواد غذایی و شیرینی میباشد و مستاجران حق تغییر شغل را در مورد اجاره بدون اجازه کتبی موجر ندارند" میخواستیم مغازه را به پزندگی آش و... تغییر دهیم آیا با توجه به اینکه جهت شغل مواد غذایی و شیرینی در قرارداد آمده است میتوانیم . آیا میتوانیم دادخواستی به دادگاه ببریم تا قانونی باشد .اگر دادخواستی به دادگاه ببریم موجر سواستفاده نمیکند که اگر اینها میتوانستند همچین کاری بکنند و تغییر بدهند چرا آمده اند دادخواست تقدیم دادگاه کرده اند و بر علیه خودمان استفاده کند؟ این مالک ما یه اظهارنامه ای برامون فرستاده که مدت شما که عرض کردم سال 72 شروعش بوده تمام شده و بیایید تجدید و تمدید کنید ؟ حالا ما باید چیکار کنیم کجا بریم؟ گفته 10 روز مهلت داده برای رفتن و نوشتن قرارداد جدید مگه میشه همچین کاری بکنه؟ ما که قرارداد داریم رسمیم هست در مورد اظهارنامه ای که برای ما فرستاده شده چطور؟آیا مهم است؟ آیا حتما باید به آن پاسخ داده بشود؟ آیا ربطی به تبصره 1 ماده 14 قانون موجر و مستاجر سال 56 دارد ؟ ما که تا به حال اجاره ها را کامل پرداخت کرده ایم آیا میتواند مالک با این ماده تبصره کاری بکند؟ و یک نکته دیگر که ذهنم را خیلی مشغول کرده است،به نظر شما طی این یک سالی که از طرق مختلف اعم از خواهش و اصرار و دعوت و تهدید و هرکاری که میتوانسته مالک کرده که به طریقی ما قرارداد جدیدی بنویسیم.من فکر میکنم که او با دادن این اظهارنامه میخواسته سفت زنی کند و به عنوان آخرین حربه ما را مجبور به چنین کاری بکند نظر شما چیست؟ دیروز هم زنگ زده که من دادخواست تخلیه داده ام تا بلندتان بکند؟مگر میشود؟ بر چه استدلالی میخواهد همچین کاری بکند؟
امتیاز: Article Rating

پاسخ به سوال حقوقی قرارداد اجاره مغازه سرقفلی 

سلام بر شما پاسخ سوال حقوقی شما مفصل و فنی است و بهتر است با یک وکیل متخصص تخیله و اجاره و سرقفلی مشاوره کنید، ولی اجمالا اینکه چون قرارداد اجاره شما مربوط به سال 72 است مشمول قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1356 می شود و موجر نمی تواند شما را مجبور به تنظیم قرارداد جدید بکند (در این صورت حق کسب و پیشه شما از بین می رود). تنها میتواند دادخواست تعدیل اجاره بها بدهد. جهت تغییر شغل نیازی به اجازه دادگاه قاضی نیست، تنها اجازه موجر لازم است و اگر شما خلاف قرارداد عمل نمایید موجر میتواند دادخواست تخلیه به استناد تغییر شغل بدهد و اینکه عمل شما تغییر شغل و خلاف قرارداد هست یا نه تشخیصش با قاضی است و بسیار سلیقه ای است، ممکن است نظر قاضی مثبت یا منفی باشد. در مورد اظهارنامه نیازی نیست واکنش نشان دهید و مالک باید برای تمدید اجاره خودش دادخواست بدهد و نیازی به اقدامی از سوی شما نیست. تا زمانی که شما تخلفی انجام ندهید از قبیل تغییر شغل و انتقال به غیر، موجر هیچ اقدامی بر علیه شما نمی تواند انجام دهد مگر با پرداخت سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت و با حکم  تخلیه قانونی. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر میتوانید با دفتر وکالت ما تماس گرفته و با وکیل متخصص اجاره و تخلیه مشورت نمایید.


جهت اطلاع از نحوه مشاوره حضوری با وکیل دادگستری کلیک کنید. 

ایجاد شده توسط مدیر سایت
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.