مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

 آیا با گذشت شاکی در جرم سرقت مجازات منتفی می شود ؟

سلام شخصی كه یک سرقت انجام داده و حدود ده ماه بلاتکلیف در زندان است با گذاشتن رضایت شاكی آزاد میشود؟ رضایت شاكی را قبل از دادگاه روی پرونده بگذاریم یا بعد از دادگاه؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 17331

پاسخ - نحوه درخواست تخفیف در جرایم غیر قابل گذشت

  • در جرایمی مانند سرقت که جنبه عمومی دارد و به اصطلاح و به تعبیر قانونگذار در دسته جرایم قابل گذشت قرار نمی گیرند، گذشت شاکی فقط می تواند موجب تخفیف مجازات شود.نحوه و میزان تخفیف مجازات هم بستگی به نظر قاضی دارد ولی به نظر می رسد اگر مرتکب سابقه کیفری نداشته باشد و سرقت هم مقرون به آزار و همراه با خشونت نباشد و به طور عادی و ساده انجام شده باشد گذشت شاکی موجب تعلیق یا تبدیل مجازات به جزای نقدی خواهد بود.
  • مطابق ماده 483 قانون آیین دادرسی کیفری " هرگاه شاکی یا مدعی خصوصی در جرائم غیرقابل گذشت، پس از قطعی شدن حکم از شکایت خود صرفنظر کند، محکومٌ‌علیه میتواند از دادگاه صادرکننده حکم قطعی، درخواست کند در میزان مجازات او تجدیدنظر شود. در این صورت، دادگاه به درخواست محکومٌ¬علیه در وقت فوق‌العاده و با حضور دادستان یا نماینده او با رعایت مقررات ماده (300) این قانون، رسیدگی میکند و مجازات را در صورت اقتضاء در حدود قانون تخفیف میدهد یا به مجازاتی که مناسب‌تر به حال محکومٌ¬علیه باشد، تبدیل میکند. این رأی قطعی است."    

 

ثبت امتیاز
نظرات

ﺳﻪشنبه, 14 دی,1400

زیزی

سلام من شاکی هستم و از منزل من پارسال دزدی شده ،بنده پارسال اعلام نمودم ضرر اینجانب 50 یا 60 میلیون تومان بوده و امسال باگذشت یکسال دادگاه بمن میگوید 60میلیون ،ولی من حداقل خواستار 80 میلیون هستم،ایا میتونم رضایت ندم ؟؟؟قاضی فقط 6ماه زندان براش بریده وسابقه کیفری هم نداره..توروخدا جواب بدید


پاسخ وکیل:
با سلام
در جرم سرقت متهم مسئول رد مال و تحمل مجازات است.شما چه رضایت بدهید و چه رضایت ندهید مسئولیت رد مال پا بر جاست.در صورتی که عین اموال موجود نیست و شما ارزش اموال را بیشتر می دانید برای مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم دادخواست بدهید.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.