مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 فروردین 1400

 سوال حقوقی - پیامک -فحش ناموسی - توهین

برادرم با تماس های و پیامک های فحش ناموسی میده میگه میام دم درتون ابروتو میبرم.مبگه من از کارت‌های اعتباری مادر خودم پول دزدیدم در حالی که مادرم خودش میگه اشتباه میکنید اما دست بردار نیست چیکار کنم ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1947

پاسخ - پیامک فحش های ناموسی و توهین

  • با توجه به محتوای پیامها میتوانید بر حسب اینکه چه جرمی واقع شده است، نسبت به ایشان شکایت کیفری طرح نمایید با عناوین توهین یا افترا یا قذف.

ماده 608 قانون مجازات اسلامی در باب توهین بیان داشته: توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار‌ تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

ماده 245 ق.م. ا جرم قذف را مطرح نموده است: قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد.

ماده 697 ق.م.ا درباره توهین اظهار میدارد:هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.
تبصره - در مواردی که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد‌شد.

بنابراین چنانچه محتوای پیامکهای ارسالی متضمن توهین باشد حسب اینکه متضمن نسبت دادن عنوان زنا یا لواط باشد قذف بوده در غیر این صورت توهین میباشند.

علاوه بر این در مورد اینکه برادرتان مدعی دزدیده شدن پولهای مادرتان توسط شما میباشد، در این صورت جرم افترا نیز تحقق یافته.

 

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.