X

مشاوره حقوقی آنلاین، سوال کتبی

مشاوره حقوقی آنلاین

مخاطبان گرامی میتوانند سوالات حقوقی یا درخواست خود را با کلیک رو منوی سبز رنگ زیر ، برای ما ارسال کنند، همچنین میتوانند با جستجو در آرشیو سوالات ، پرسش های حقوقی مشابه و مرتبط با موضوع خود را مطالعه نمایند

تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 شهریور 1398
 

مطالبه وجه سفته

سوال حقوقی :
با سلام میخواستم بدونم حق تمبر سفته ای به مبلغ 150 هزارتومان که در اواخر سال85 به عنوان مهریه به یک زن صیغه ای که مدت صیغه نامه هم 40 سال است داده شده چقدر است و دادنده سفته هم که در اواخر سال 83 فوت کرده میلغ سفته چگونه محاسبه میشود و از کی و کجا میتوان اقدام کرد باتشکر.
امتیاز: Article Rating

پاسخ به سوال حقوقی مطالبه سفته 

در صورتی که سفته واخواست شده باشد و مبلغ آن مطالبه شده باشد، دارنده سفته می تواند خسارت تاخیر تادیه را هم درخواست کند، در غیر این صورت تنها مبلغ مذکور در سفته قابل مطالبه است و از ماترک (اموال باقیمانده) از صادرکننده سفته که فوت کرده برداشت می شود.

چند نکته مهم : 

1- اگر سفته واخواست نشده باشد یک سند عادی محسوب میشود و سند تجاری نیست و دارنده از زمان مطالبه میتواند خسارت تاخیر تادیه یا خسارت دیرکرد مطالبه نماید.

2- اگر سفته واخواست شده باشد دارنده از زمان مندرج از سفته میتواند درخواست محاسبه خسارت را بنماید.

3- اگر ثابت کنید مهریه شما در زمان عقد 150 هزار تومان بوده نه مستند به سفته بلکه مستند به مقررات و احکام مهریه میتوانید آن را به نرخ روز مطالبه نمائید. 

4- بنظر بسیاری از قضات بعد از فوت فرد به بدهیهای او خسارت تاخیر تادیه تعلق نمیگیرد. پس ممکن است میزان خسارت دیدکرد فقط در زمان فوت محاسبه شود. 

5-اگر منظور شما از حق تمبر هزینه دادرسی است، به طور کلی هزینه دادرسی دعاوی حقوقی سه و نیم درصد خواسته است. که با اصل خواسته مشخص میشود و نه میزان خسارت تاخیر تادیه 


جهت اطلاع از نحوه مشاوره حضوری با وکیل دادگستری کلیک کنید.


 

 

 

 

                                                                                                                                                     

ایجاد شده توسط مدیر سایت
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.