X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 25 آبان 1400

 امکان محرومیت از تحصیل به دلیل شرایط جسمانی

قصد تحصیل در رشته پزشکی رو دارم اما تو دفترچه انتخاب رشته یکی از شرایط تحصیل در این رشته سلامت کامل جسم و روان هست که بنده متاسفانه بینایی چشم راست رو ندارم، می خواستم بدونم طبق قانون امکان محرومیت از تحصیل میشه کسی به خاطر شرایط جسمیش هست ؟ آیا چنین چیزی قانونی هست؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 3989

معلولیت و تحصیل

 

آیا امکان محرومیت از تحصیل به دلیل شرایط جسمی و معلولیت وجود دارد ؟

  • اصولا نمی توان کسی را به دلیل شرایط جسمانی خاص از تحصیل منع کرد مگر اینکه آن رشته به خصوص نیاز به سلامت کامل جسمانی داشته باشد که لازم است در مقررات و قوانین صریحا به آن اشاره شود. 
  • دارا بودن نقص عضو غیر موثر برای تحصیل در ۱۳ رشته از رشته های دانشگاهی گروه تجربی مطرح است. این رشته ها عبارتند از داروسازی، فیزیوتراپی، رادیولوژی، رادیوتراپی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای و علوم تغذیه.
  • به استثنای رشته های مذکور، در سایر رشته ها از جمله پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و … داوطلبان کنکور تجربی باید دارای سلامت جسمانی (از نظر تنفس، قلب و گردش خون، جهاز هاضمه، دستگاه ادراری) و دارای سلامت روانی باشند.
  • این نواقص عضو طبق اخرین اخبار از وزارت علوم در رشته های پزشکی شامل :

الف) نقص عضو غیرمؤثر در فعالیت مطلوب حرفه ای رشته های تحصیلی گرایش زیست شناسی با گراش های مختلف و شیمی، داشتن حداقل یک دست، یک چشم و یک گوش که هر یک از کارآیی لازم برخوردار باشند، ضروری است حتی اگر داوطلب از هر دو پا محروم باشد.
به جز رشته زمین شناسی که داشتن دو پا و دو چشم با کارآیی لازم برای استفاده از آزمایش ها و انجام عملیات صحرایی ضروری است.
ب) نقص عضو غیرمؤثر در فعالیت مطلوب حرفه ای رشته های تحصیلی تکنولوژی (گیاهی، دامی، جنگلداری، شیلات، چوب، مرتع و آبخیزداری، محیط زیست، فضای سـبز، تولید گیاهان دارویی و معطر، پرورش زنبور عسل و مدیریت مناطق خشک و بیابانی مندرج در جدول زیر گروه ها را کسانی که یک چشم و یک گوش از دست داده باشند و یا انگشت کوچک در یک دست و یا هر دو دست نداشته باشند، می توانند انتخاب کنند.
ج) در تمامی رشته های تحصیلی گروه آموزشی پزشکی، به جز موارد خاص  مانند ( یک گوش و یک چشم و یک پا ) ، باید از سلامت جسمانی (از لحاظ قلب، تنفس، گردش خون، جهاز هاضمه، دستگاه ادراری) و روانی برخوردار باشند.
بنابراین در خصوص سوال مطرح شده درصورت نقص یک چشم ، مانعی برای تحصیل در رشته های پزشکی دیده نمیشود. 

 

مستندات قانونی - محرومیت از تحصیل

اصل ۲۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.


اصل ۳۰ قانون اساسی
دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.


قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
‌ماده 1 - دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و‌حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد.
‌تبصره - منظور از معلول در این قانون به افرادی اطلاق می‌گردد که به تشخیص‌کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم؛ اختلال‌مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآئی عمومی وی ایجاد گردد، به طوری که موجب‌کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود.
 

پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.