مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 08 فروردین 1400

 حدود مسئولیت شرکای مغازه و جواز کسب چقدر است ؟

سلام با شخصی شریک شدیم و مغازه ای رو راه اندازی کردیم ، جواز کسب مغازه با اجازه محضری من بنام شریکم گرفته شده و فقط داخل جواز کسب عبارت " شریک دارد " درج شده است . حالا دو تا سوال از حضور اساتید دارم : ۱- آیا اگر شریکم اوراق تعهد آوری رو امضا بکنه یا معاملاتی رو انجام بده که باعث ایجاد ضرر بشه و نسبت به ثالث بدهکاری ایجاد کنه آیا بنده هم که جواز کسب بنام ندارم باید نسبت به ثالث جبران کننده ضرر و زیان ایجاد شده باشم یا صرفا شریکی که دارای جواز کسب هست و خودش اوراق رو امضا کرده مسئوله ؟ ۲- آیا اگر شریکم با جواز کسبی که داره دست چک بگیره و یا وامی رو دریافت بکنه و بدهی بالا بیاره آیا من هم باید در جبران خسارت او سهیم باشم ؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 56

پاسخ - مسئولیت شریک در جواز کسب مغازه

  • با توجه به مطالبی که عنوان کردید، شما در هیچ یک از تعهداتی که صاحب مجوز شخصا تعهد نموده و امضا کرده است مسئولیتی ندارید و صرفا کسی که شخصاً طرف قرارداد قرار گرفته و تعهدات را پذیرفته است مسئول اجرای آن میباشد.
  • مسئولیت تضامنی شرکا نسبت به مخاطبان و طرف مقابل معامله و منعقد کنندگان قرارداد با آن کسب و کار امری استثنایی بوده و از خصوصیات حقوق تجارت و شرکت های موضوع قانون تجارت است (البته با محدودیت ها و احکام خاصی که در مورد شرکت های هفتگانه موضوع قانون تجارت وجود دارد.) و به جهت استثنا بودن حکم مسئولیت تضامنی در موارد تردید باید نظر به عدم آن داد.هر جاییکه شما قرارداد یا چک یا سند تعهد آوری را در این کسب و کار و شراکت مدنی امضاء کنید مسئول هستید و الا خیر.
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.