مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: پنجشنبه 13 آبان 1400

 قوانین و مقررات حاکم بر ازدواج مرد ایرانی با زن تبعه کشور خارجی

لطفا در مورد قانون و مقررات ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی توضیح دهید و اینکه بعد از این ازدواج چه امتیازاتی برای زن بوجود می آید ؟ و آیا در صورت طلاق زن باید ترک تابعیت ایرانی نماید ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 660

پاسخ – مقررات ازدواج زن خارجی با مرد ایرانی

  • ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی از نظر قانون مجاز بوده و غیر از ازدواج مامورین دولتی با زنان خارجی، این ازدواج نیازمند دریافت اجازه نامه مخصوص هم نمی باشد.

ازدواج زن خارجی با مرد ایرانی موجب می شود تا زن خارجی تابعیت ایرانی کسب نمایند.

  • مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی عبارت است از:

1- درخواستنامه تکمیل شده ثبت ازدواج توسط زوجین.
2-  اصل شناسنامه معتبر و عکس دار زوج.
3-  اصل گذرنامه معتبر خارجی زوجه.
4- اصل گواهی بهداشتی زوجین مبنی بر داشتن سلامت کامل و نداشتن هرگونه بیماری واگیردار و مانع از ازدواج.
5- گواهی تشرف زوجه به دین مبین اسلام (درصورتی که زوجه غیر مسلمان باشد) .
 6- اصل گواهی ازدواج شرعی زوجین، صادره از مراکز اسلامی مورد قبول نمایندگی.
7- اصل گواهی ازدواج محلی زوجین، صادره مقامات ذی صلاح کشور متوقف فیه.
8- اصل گواهی تولد زوجه.
9- سه قطعه عکس زوج و 6 قطعه عکس زوجه.
10- واریز هزینه ثبت ازدواج مطابق بخشنامه تعرفه کنسولی.

 

پاسخ کارشناس حقوقی به سوال مطرح شده

  • در پاسخ به پرسش شما باید گفت از آنجایی که زوجه شما به تابعیت کشور ایران در می آید، در حقوق و تکالیفی که به موجب ازدواج بر زوجین جاری می شود تفاوتی با اتباع ایران ندارد. بنابراین قوانین و مقررات ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی تابع قوانین ایران است.
  • در خصوص پرسش دوم شما باید گفت مطابق ماده 986 قانون مدنی  زن غیر ایرانی که در نتیجه ازدواج ایرانی میشود می ‌توانند بعد از طلاق یا فوت شوهر ایرانی به تابعیت اول خود رجوع نماید مشروط بر‌ اینکه وزارت امور خارجه را کتبا مطلع کند. ولی هر زن شوهر مرده که از شوهر سابق خود اولاد دارد نمی‌ تواند مادام که اولاد او به سن ۱۸ سال تمام‌ نرسیده از این حق استفاده کند.البته توجه داشته باشید که این یک حق است و زن می تواند به تابعیت ایرانی باقی باشد و اعمال آن ضرورتی ندارد.

 

 

مواد قانونی قابل استناد - مقررات ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

ماده ۹۷۶ قانون مدنی

اشخاص ذیل تبعه ایران محسوب میشوند:
۱) کلیه ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آنها مسلم باشد تبعیت خارجی کسانی مسلم است که مدارک تابعیت آنها مورد‌ اعتراض دولت ایران نباشد.
۲) کسانی که پدر آن ها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند.
۳) کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنان غیر معلوم باشد.
۴) کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آنها در ایران متولد شده بوجود آمده‌اند.
۵) کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است بوجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن هیجده سال تمام لااقل ۱ سال دیگر در ایران‌ اقامت کرده باشند و الا قبول شدن آنها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است.
۶) هر زن تبعه خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند.
۷) هر تبعه خارجی که تابعیت ایران را تحصیل کرده باشد.
تبصره - اطفال متولد از نمایندگان سیاسی و قنسولی خارجه مشمول فقره ۴ و ۵ نخواهند بود.


ماده ۹۸۴ قانون مدنی

زن و اولاد صغیر کسانی که بر طبق این قانون تحصیل تابعیت ایران مینمایند تبعه دولت ایران شناخته می‌شوند ولی زن در ظرف ۱ سال از تاریخ صدور سند تابعیت شوهر و اولاد صغیر در ظرف یکسال از تاریخ رسیدن به سن هیجده سال تمام می‌توانند اظهاریه کتبی به وزارت امور‌خارجه داده و تابعیت مملکت سابق شوهر و یا پدر را قبول کند لیکن به اظهاریه اولاد اعم از ذکور و اناث باید تصدیق مذکور در ماده ۹۷۷ ضمیمه شود.


ماده ۹۸۶ قانون مدنی

زن غیر ایرانی که در نتیجه ازدواج ایرانی میشود می ‌توانند بعد از طلاق یا فوت شوهر ایرانی به تابعیت اول خود رجوع نماید مشروط بر‌ اینکه وزارت امور خارجه را کتبا مطلع کند ولی هر زن شوهر مرده که از شوهر سابق خود اولاد دارد نمی‌ تواند مادام که اولاد او به سن ۱۸ سال تمام‌ نرسیده از این حق استفاده کند و در هر حال زنی که مطابق این ماده تبعه خارجه می‌ شود حق داشتن اموال غیر منقوله نخواهد داشت مگر در حدودی که ‌این حق به اتباع خارجه داده شده باشد و هر گاه دارای اموال غیر منقول بیش از آنچه که برای اتباع خارجه داشتن آن جایز است بوده یا بعدا ‌به ارث اموال غیر منقولی بیش از آن حد به او برسد باید در ظرف یکسال از تاریخ خروج از تابعیت ایران یا دارا شدن ملک در مورد ارث مقدار مازاد را به نحوی از انحاء به اتباع ایران منتقل کند و الا اموال مزبور با نظارت مدعی‌العموم محل بفروش رسیده و پس از وضع مخارج فروش قیمت به آنها داده ‌خواهد.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما : سرکار خانم داوودی

 

تماس و ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری
 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.