X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 بهمن 1400

 قتل هنگام دیدن عمل زنا توسط همسر

مردی همسر خود را با مرد غریبه مجرد در حال زنا دیده و آن مرد غریبه را در همان حال به قتل رسانده است.حکم این مرد چیست؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 9463

حکم قتل همزمان با روئت عمل زنا توسط همسر چیست ؟

  • مجازات قتل عمدی اصولا قصاص می باشد، با این وجود قانونگذار در مواردی این حکم را برداشته است. یکی از این موارد قتل هنگام دیدن عمل زنا توسط همسر می باشد.
  • به موجب ماده 630 قانون مجازات اسلامی هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد می‌تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند و در صورتی که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.
  • بنابراین، این ماده جواز قتل زوجه و زانی را در هنگام مشاهدە زنای آن ها بـه شـوهر داده و بـه طـور کلی شوهر را از هر مجـازاتی معـاف دانـسته اسـت.
  • لازم به ذکر است که جواز قتل زانی و زانیه فقط به شوهر اختصاص یافته است. 
  • نکته قابل توجه در خصوص قتل هنگام دیدن عمل زنا توسط همسر این است که ادعـای شـوهر در این خصوص بایـد بـا شـهادت چهار شاهد عادل یا اعتراف اولیای دم در دادگاه ثابت شود، وگرنه قاضی به خـاطر قتـل نفس عمدی، حکم قصاص را به نفع اولیای دم صادر میکند و صـرف ادعـای زوج یـا وجود دو مقتول در اثبات ادعای شوهر کافی نمی باشد.
  • لازم به ذکر است که به بند ث ماده 302 قانون مجازات اسلامی بیان می دارد: درصورتی که مجنیٌ علیه دارای یکی از حالات زیر باشد، مرتکب به قصاص و پرداخت دیه، محکوم نمی شود: ث- زانی و زانیه در حال زنا نسبت به شوهر زانیه در غیر موارد اکراه و اضطرار به شرحی که در قانون مقرر است.
  • شرایط جواز قتل در فراش موضوع ماده 630 قانون مجازات اسلامی عبارت است از اینکه:

1- مرد، زن خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند. بنابرانی، حکم این ماده تنها در خصوص همسر مرد است و شامل خواهر یا مادر او نخواهد شد.
2- مرد باید دو نفر را در حال عمل زنا مشاهده نماید. به همین خاطر مواردی همچون هم آغوشی یا بوسه و .. از شمول ماده ی فوق خارج است و مجوز قتل نمی باشد. لازم به ذکر است که عمل زنا باید توسط مرد ثابت گردد.
3- قتل باید در حین مشاهده عمل زنا باشد. مشاهده ی اشخاص اگر بعد از زنا باشد، مجوز قتل نمی باشد.
4- مرد در صورتی می تواند همسر خود را به قتل برساند که زن در انجام زنا اکراه نشده نباشد. اکراه به معنای اجبار شخص می باشد که فرد را در انجام عمل مجرمانه فاقد اراده می نماید. بنابراین، در حالت تجاوز به همسر، مرد فقط می تواند مرد را به قتل برساند و از آنجایی که زن اکراه شده و با میل و رضایت و اختیار به این عمل اقدام نمی نماید، نمی تواند همسرش را به قتل برساند.

  • لازم به ذکر است که برای معافیت مجازات مرد، تفاوتی در زنای محصنه و غیر محصنه نمی باشد. زنای محصنه به معنای آن است که شخص زناکننده دارای همسر دائمی باشد به گونه ‌ای که هرگاه بخواهد با همسر خود نزدیکی کند مانعی در کار نباشد و با این حال تن به زنا داده باشد.

 

 

مستندات قانونی - زنا و روابط نامشروع

ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی
هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد می‌تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند و در صورتی که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.

ماده ۳۰۲ قانون مجازات اسلامی
درصورتی که مجنیٌ علیه دارای یکی از حالات زیر باشد، مرتکب به قصاص و پرداخت دیه، محکوم نمی شود:
الف- مرتکب جرم حدی که مستوجب سلب حیات است.
ب- مرتکب جرم حدی که مستوجب قطع عضو است، مشروط بر اینکه جنایت وارد شده، بیش از مجازات حدی او نباشد، در غیر این صورت، مقدار اضافه بر حد، حسب مورد، دارای قصاص و یا دیه و تعزیر است.
پ- مستحق قصاص نفس یا عضو، فقط نسبت به صاحب حق قصاص و به مقدار آن قصاص نمی شود.
ت ـ متجاوز و کسی که تجاوز او قریب الوقوع است و در دفاع مشروع به شرح مقرر در ماده(۱۵۶) این قانون جنایتی بر او وارد شود.
ث- زانی و زانیه در حال زنا نسبت به شوهر زانیه در غیر موارد اکراه و اضطرار به شرحی که در قانون مقرر است.
تبصره ۱- اقدام در مورد بندهای(الف)، (ب) و (پ) این ماده بدون اجازه دادگاه جرم است و مرتکب به تعزیر مقرر در کتاب پنجم «تعزیرات» محکوم می شود.
تبصره ۲- در مورد بند(ت) چنانچه نفس دفاع صدق کند ولی از مراتب آن تجاوز شود قصاص منتفی است، لکن مرتکب به شرح مقرر در قانون به دیه و مجازات تعزیری محکوم می شود.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

 

ثبت امتیاز
نظرات

چهارشنبه, 22 شهریور,1402

ناشناس

یعنی کسی زن خود را درحال زنا با مرد غریبه ببیند به قتل برساند تو دادگاه باید چهارتا شاهد بیاورد تا مورد عفو شود. اگر ببیند تا برود چهار نفر پیدا کند مرد اجنبی پا به فرار میکند این چه قانونیه

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.