مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 30 خرداد 1400

 عدم همکاری فروشنده خودرو برای تعویض پلاک

با سلام

بنده خودرویی را ۸ سال قبل خریدم.الان نیروی انتظامی ماشین رو به پارکینگ برد بدلیل شکایت صاحب پلاک برای تعویض کردن پلاک الان چند روز گذشته ولی صاحب پلاک برای رفع توقیف و تعویض پلاک نمی آید.لطفا بفرمایید چه راهی پیشنهاد میکنین؟ با سپاس فراوان

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 2993

 

پاسخ - راهکار اجبار فروشنده ماشین به تعویض پلاک

 • برای حل مشکل خود باید به دادگاه حقوقی صالح (صلاحیت دار) مراجعه نموده و دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی انتقال خودرو بدهید و پس از گرفتن حکم دادگاه با مراجعه به مرکز شماره گذاری پلیس راهور با حضور نماینده دادگاه یا معرفی نامه دادگاه می توانید سند مالکیت خودرو یا همان برگ سبز مالکیت خودرو را بگیرید.
 • در حال حاضر و مطابق یک رویه جدید همان برگ سبز برای مالکیت خودرو کافی است.متن رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری را در این خصوص در ادامه مطالعه نمایید :
 • رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری

  اولاً :

  قانونگذار در مواد ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۱۳۱۰ موارد ثبت اجباری معاملات را ذکر کرده است و سایر موارد از جمله ثبت معاملات راجع به اموال منقول اختیاری بوده و الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

   ثانیاً :

  مطابق قانون اصلاح ماده ۲۲ قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۸، مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خـودرو در قلمـرو جمهـوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

  ثالثاً :

  انعقاد عقد وکالت و حق توکیل به غیر، از جمله حقوقی است که قانونگذار در ماده ۶۵۶ قانون مدنی و مواد بعد به آن تصریح کرده است، بنابراین بند دوم بخشنامه مورد شکایت، که متضمن تکلیف دفاتر اسناد رسمی به خودداری از درج اختیار تفویض وکالت در وکالت های تعویض پلاک و وکالت نامه های فروش خودرو است، همچنین بند سوم بخشنامه یاد شده مبنی بر اینکه کسانی که تعویض پلاک به نام آنها انجام شده تنها پس از ثبت سند رسمی انتقال می توانند به عنوان مالک، برای تعویض مجدد پلاک و انتقال مالکیت خودرو به شخص دیگری وکالت دهند، مغایر قوانین یاد شده است و از آن حیث که محدودیتی برای توکیل به غیر مقرر کرده مخالف حقوق مدنی اشخاص است و بندهای مذکور مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود.

ثبت امتیاز
نظرات

چهارشنبه, 22 دی,1400

پیمان

سلام خودرو من چند روز پیش به علت فک پلاک متوقف وبه پارکینگ
برده شد در حالی که خودرو دست چند نفر دست بدست شده
وصاحب پلاک نمیاد تعویض پلاک کنه میگه من وکالت تام به یکی دیگه دادم رفتم سراغ اونی کس که اون شخص فوت کرده حالا تکلیف چه می‌شود. ممنون

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.