مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 21 اردیبهشت 1399

 سوال حقوقی - قرارداد واگذاری مسئولیت حقوقی کسب و کار

با سلام
اینجانب دارای کسب و کاری در بستر اینترنت هستم. در گذشته شخصی حقیقی، شکایتی را مبنی بر تضییع حقوق مادی خود علیه من، به عنوان صاحب کسب ‌و‌ کار مطرح نمود و دادگاه نیز به نفع او رای داد. پس از آن و به دلیل مشکلاتی که این رویداد برای من ایجاد کرد، طی یک قرارداد، در ازای به عهده گرفتن کلیه مسئولیت‌های موارد حقوقی آتی، درصدی از کسب‌وکار خود را به یک شریک واگذار نمودم. پس از گذشت چند سال از امضای آن قرارداد، اخیراً احضاریه‌ای در خصوص یک شکایت جدید به دست بنده رسید. در جلسه بازپرسی، موضوع وجود آن قرارداد میان خود و شریک خود را به اطلاع بازپرس پرونده رساندم. با این وجود، به نظر می‌رسد که به دلایل نامعلوم، بازپرس همچنان من را مسئول می‌داند؛ چنانکه دستوری مبنی بر احضار شریک من صادر ننمود. بر این اساس سوال من این است که:
۱- در این مرحله چطور می‌توانم بازپرس پرونده را مجاب نمایم که با توجه به قرارداد مذکور، شریک من را مسئول دانسته و برای بازپرسی احضار نماید.
۲- چطور می‌توانم بدانم که تصمیم نهایی بازپرس برای ارجاع پرونده به دادگاه چیست و آیا بر اساس قرارداد مذکور، شریک من را مسئول دانسته یا ضروری است که برای دفاع از خود در جلسه دادگاه آماده شوم.
۳- در صورتی که بازپرس، شریک من را برای بازپرسی فرا نخواند، آیا شانسی برای من وجود خواهد داشت تا در جلسه دادگاه بر اساس قرارداد مذکور، شریک خود را به عنوان مسئول معرفی نمایم؟
۴- در صورتی که پاسخ به سوال قبل منفی است و قرارداد مذکور نمی‌تواند من را از مظان اتهام خارج کند، من سهمی از کسب‌و‌کار خود را در ازای هیچ به شریک خود بخشیده‌ام. در این صورت آیا آن قرارداد خود به خود باطل خواهد بود؟ چطور می‌توانم در نتیجه این رویداد و عدم به عهده گرفتن مسئولیت، آن قرارداد را فسخ نمایم، به گونه‌ای که وی نتواند در آینده مدعی سهمی در کسب و کار من شود؟

با تشکر قبلی

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 182

 

پاسخ - فسخ قرارداد - مسئولیت قراردادی

  •  بازپرس پرونده نسبت به شکایت مطروحه و طرفین دعوا اقدام میکند بنابراین اگر نام شریک شما در دعوا مطرح نشده در پرونده نیز امضاء نخواهد شد مگر آنکه در مرحله ای شما با ارائه مدارک و اثبات مسئولیت ایشان به عنوان ثالث را ثابت نموده و خواهان حضور وی به عنوان مطلع شوید .
  •  هر تصمیمی که از سوی مراجع قضائی اتخاذ گردد از طریق ابلاغ به شما اعلام میگردد. اگر مدارکی دال بر مسئول بودن شریک خود دارید میتوانید به محاکم ارائه نمایید .
  •  اصولا نمیتوانید در ازای واگذاری سهام یا پول یا هر چیز دیگری بار مسئولیت حقوقی و کیفری خود را بر دوش دیگری اندازید و اصولا جهت چنین معاملاتی نیز فاقد مشروعیت است . شما بابت هر اقدام ،امضاء و قراردادی که انجام داده اید مسئولیت دارید مگرآنکه به دلیل کوتاهی و تفریط دیگری و به استناد دلایل متقن ضرر متوجه شما شده باشد که میتواند علیه او اقدام کنید . ولی در روابط شما با ثالث نمیتوان به مسئولیت او استناد کرد .

 

 

مطالب مرتبط با قراردادها :

1- وکیل برای ابطال و فسخ قرارداد

2- الزام به انجام تعهدات قراردادی، خسارت قراردادی​

3- مطالبه خسارت تاخیر در انجام تعهد قراردادی و وجه التزام

4- انواع عقود در قانون مدنی - وکیل متخصص عقود و قراردادها

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.