X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: جمعه 24 دی 1400

 امکان پر کردن و مطالبه سفته ای که تاریخ سر رسید و نام ذینفع ندارد

بابت طلب خود سفته دارم ولي تاريخ سر رسيد و در وجه كسي نوشته نشده است . ايا ميتوانم برای دادخواست مطالبه وجه سفته بدهم و خودم سفته را پر کرده و به اجرا بگذارم ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1696

آیا سفته سفید امضا و سفید تاریخ را می شود پر کرد و مطالبه نمود ؟

  • سفته مطابق ماده ی 307 قانون تجارت سند تجاری ای است که بر اساس آن شخص صادرکننده متعهد می گردد که مبلغ مشخص شده در سند را در زمان مشخص یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید. 
  • ماده ی 308 قانون تجارت بیان می دارد که فته‌طلب علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد:

1. مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف.
2. گیرنده وجه.
3. تاریخ پرداخت

  • جهت مطالبه وجه سفته تاریخ سررسید ملاک است.
  • اهمیت تاریخ سررسید بدین جهت می باشد که اگر صادرکننده به تعهدش عمل نکند، دارنده سفته می تواند ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته آن را واخواست نماید و ظرف یکسال از تاریخ واخواست علیه صادرکننده و سایر مسئولین سفته طرح دعوا نماید.
  • لازم به ذکر است که ا گر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نكند، دعوی او علیه ظهرنویس ها ‌پذیرفته نمی شود. دارنده سفته ‌ای كه واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی كرده، می‌تواند از دادگاه بخواهد كه اموال طرف دعوی را قبل از رسیدگی و صدور حكم به نفع او توقیف كند. در این حالت پس از صدور حكم، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف شده، به سایرین تقدم دارد.
  • مرجع صالح جهت مطالبه وجه سفته در صورتی که مبلغ سفته تا ٢٠ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف محل اقامت صادرکننده است اما اگر مبلغ آن بیش از ٢٠ میلیون تومان باشد، مرجع صالح دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده می باشد.
  • در صورتی که سفته واخواست شده باشد و مبلغ آن مطالبه شده باشد، دارنده سفته می تواند خسارت تاخیر تادیه را هم درخواست کند.
  • خسارت تاخیر تادیه در سفته از زمان مطالبه وجه بوده و مطابق قانون مدنی با وجود سه شرط قابل مطالبه می باشد:

1. تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه

2. توانایی مالی صادر کننده و امتناع وی از پرداخت وجه سفته

3. مطالبه دارنده سفته.

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص مطالبه وجه سفته

♦  در پاسخ به پرسش شما مبنی بر امکان پر کردن و مطالبه سفته ای که تاریخ سر رسید و نام ذینفع ندارد باید گفت وقتی سفته بدون تاریخ به شما داده میشود یعنی این اختیار را دارید که خود در آن تاریخ بزنید در واقع برای صحت یک سفته وجود مبلغ و امضای بدهکار کافی است.

♦  در مورد اسم متعهد هم درست است که نام وی در قسمت مربوطه نوشته نشده ولی چون بدهکار سفته را امضا کرده است شما میتوانید خود نام بدهکار را در سفته درج نماید. البته بهتر بود برای اینکه طرف شما بهانه جویی نکند و دعوا را با مانع مواجه ننماید سفته به صورت کامل صادر میشود. لازم است بدانید سندی که دست شماست و آن را سفته می نامید تا وقتی که واخواست نشده، سفته نیست و یک سند عادی حاوی طلب است. 

 

 

مستندات قانونی - مطالبه وجه سفته

برای اطلاع از مقررات حاکم بر دعاوی حقوقی مواد زیر را مطالعه نمایید :

مواد قانون تجارت از ماده ۲۹۴ تا 307

متن ماده 522 قانون آیین دادرسی مدنی

در دعاویی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده، در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبه کار، دادگاه با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و مورد حکم قرار خواهد داد مگر اینکه طرفین به نحو دیگری مصالحه نمایند.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.