مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 14 آذر 1400

 تغییر عنوان شغلی و عدم رعایت طرح طبقه بندی

آیا تغییر عنوان شغلی در حکم مسولیت از سوی کارفرما با وجود طرح طبقه بندی در موسسه و با هدف عدم ارتقاء شغلی و حقوفی کارگر قانونی است؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 2004

پاسخ -  عدم رعایت طرح طبقه بندی و تغییر عنوان شغلی بر خلاف آن

  • با توجه به این‌که در طرح طبقه‌بندی مشاغل عنوان شغلی و شرایط احراز آن براساس ضوابطی از قبیل شرایط تحصیلی، سطح مهارت و .....تعیین می‌شود و اهمیت یک شغل  نسبت‌به سایر مشاغل از طریق تجزیه‌و تحلیل (کمی و کیفی) عناصر متشکله آن شغل تعیین می‌گردد که منجر به تعیین طبقات شغلی می‌شود، لذا هر گونه تغییر و تنزل در عنوان شغلی بدون مجوز قانونی از سوی کارفرما خلاف قانون کار است وموارد مستند قانونی به شرح زیر است
  •  با استناد به تبصره ۱ ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل تغییر شغل هر یک از کارگران درصورتی‌که منجر به تنزل گروه گردد موکول به اعلام موافقت کتبی آنان می‌باشد.
  • در متن رای شماره ۴۲ مورخه 28/01/97 هیئت عمومی دیوان آمده‌است: کارفرمایان مجاز نیستند کارگری را از طبقه مربوطه به طبقه پایین تنزل دهند و به هر صورت حقوق مکتسبه کارگران از هر لحاظ محفوظ است.

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.