X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 07 اردیبهشت 1400

 تصادف رانندگی - صدمه بدنی غیر عمدی

با سلام. بنده راننده تاکسی اینترنتی هستم. حدود یک ماه پیش درخواست سفری داشتم به محل که رسیدم دو نفر خانم به سمت خودرو بنده آمدن و یکی از آن ها درب سمت چپ عقب خودرو باز نمودن و پرسیدن آقا شما به فلان مسیر میرید بنده متوجه شدم مسافر من نیستن و گفتم خیر و ایشون درب را بستن و من بعد از چند ثانیه به جلو حرکت کردم. 30 متری که رفتم دیدم در آینه که خانوم کنار جدول افتاده برگشتم که کمکی کنم دیدم ادعا میکنه که دستش درد دارد و خواهرشون زنگ زدن آمبولانس. پرسیدم چی شده گفتن کاپشن من لای درماشین گیر کرد و خوردم زمین و... شما مقصر نیستید من ایستادم آمبولانس من باب احتیاط ایشون رو برد من هم رفتم بعد از یک هفته شخصی به عنوان پسر ایشون تماس گرفتن که ما میدونیم شما تقصیری ندارید ولی بیاین کلانتری اعلام کنید که با مادر من تصادف کردید تا ما از بیمه بتوانیم دیه و خسارت بگیریم من بار ها پرسیدم من مقصر نبودم گفتن میدانیم بعد از مخالفت بنده مبنی بر انجام فعل حرام غیر اساسی به بنده گفتن که از شما شکایت میکنیم و خودرو رو توقیف میکنیم. بنده گفتم همین کار رو کنید الان بعد از یک ماه پیامکی مبنی بر شکایت از بنده آمده و در ضمن فایل صوتی تماسی که گرفتن نیز موجود هست. لذا خواهشمند است بنده رو راهنمایی بفرمایید و آیا من نیز باید شکایت کنم از ایشان یا خیر؟ بهترین راه کار و دعوی، لایحه دادخواستی چیزی که باید تنظیم کنم را لطف کنید و بفرمایید. با تشکر.
پرونده کلاسه x ردیف فرعی 1 شماره بایگانی x با علت طرح تحقيقات مقدماتي و موضوع اتهام ايراد صدمه بدني غير عمدي بر اثر تصادف رانندگي به شعبه 17 دادياري دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان اصفهان (مجتمع بهارستان) ارجاع و در تاریخ 1399/11/18 ثبت گردید.  درضمن مکالمه تلفنی پسرشون مبنی بر اخاذی ازبیمه نیز موجوده

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 2161

 

پاسخ - صدمات ناشی از تصادفات رانندگی

  • فصل بیست و نهم قانون مجازات اسلامی به تشریح قوانین مربوط به تخلفات رانندگی پرداخته است.
  • ماده 714 بیان میدارد: هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌محکوم می‌شود.
  • مواد بعدی نیز به بیان سایر جرائم ناشی از تخلفات رانندگی پرداخته است.
  • ماده 714 و سایر مواد بعد از آن که به بیان تخلفات رانندگی پرداخته است، شرط مسئولیت راننده را یکی از چهار مورد بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی و یا عدم مهارت راننده دانسته است.  
  • در این مورد که شما پس از شنیدن صدای بسته شدن درب حرکت نموده اید و لباس شخص به در خودرو گیر کرده ، مشمول هیچ یک از موارد بی احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده نمیباشد. بنابر این اتهامی متوجه شخص شما نمیباشد.و  بی احتیاطی صرفا از جانب خود شخص صورت گرفته است.
  • صرف شکایت از افراد در مراجع دادگستری منجر به مجرم شناخته شدن افراد نمیشود. شخص شکایت کننده (مجنی علیه) باید وقوع جنایت از سوی متهم را در مراجع صالح به اثبات برساند. 

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.