مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 04 اسفند 1399

 سوال حقوقی - تدلیس و فریب در معامله خودرو

سلام. بنده ۲۰ روز پیش خودرویی خریدم که کارکرد آن ۱۰۰ هزار کیلومتر بود و بعد از تایید فنی توسط کارشناس مورد تایید خودم معامله خودرو ما انجام شد و همانروز کل پول را به فروشنده پرداخت کردم . بعد از چند روز من خودرو را به تعمیرکار برده ولی متوجه شدیم که کارکرد خودرو دستکاری شده و در واقع ۲ برابر ان که نشان میدهد کارکرد دارد. با این حال من تعویض پلاک کرده و سند را هم بنام خودم زدم .اکنون با توجه به اینکه من قبل از خرید خودرو را به کارشناس خودم نشان دادم ولی متوجه کارکرد ان نشدیم من میتوانم از فروشنده شکایت فریب و تدلیس در معامله بکنم؟ در اینصورت رای به نفع چه کسی خواهد بود؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1838

 

پاسخ - خیار تدلیس - خرید خودرو

  • هر گاه فروشنده در مورد معامله تغییراتی اعمال کند که به واسطه آن خریدار را فریب داده و موجب ترغیب خریدار به انجام معامله شود، خریدار میتواند از خیار تدلیس استفاده نموده و معامله را فسخ نماید. خریدار موظف است برای اعمال خیار تدلیس از زمانی که از وقوع تدلیس آگاه شد فورا آن را اعمال نموده و معامله را فسخ نماید.
  • ماده 339 و 340 قانون مدنی خیار تدلیس را بیان نموده است.
  • ماده 339 : اگر بایع تدلیس نموده باشد مشتری حق فسخ عقد بیع را خواهد داشت و همچنین است بایع نسبت به ثمن شخصی در صورت تدلیس‌ مشتری.
  • ماده 340 : خیار تدلیس بعد از علم به آن فوری است.
  • میتوانید دادخواست خود مبنی بر اعلام فسخ بیع خودرو به سبب اعمال خیار تدلیس را به دادگاه ارائه نمایید.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.